Kamera Operatörü Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Kamera Operatörü Nedir?

Işıklar! Kamera! Aksiyon!

Bir kamera operatörü, en sevdiğimiz TV şovları, sinema filmleri, müzik videoları, belgeseller, haberler ve spor etkinlikleri için çekim yapmak üzere film prodüksiyon şirketleri, video prodüksiyon şirketleri ve televizyon ve kablo şirketleri tarafından istihdam edilmektedir.

Kamera Operatörü Ne Yapar?

Kamera operatörleri, vinçler, mobil montajlar, taşınabilir kameralar, uzaktan kumandalı kameralar ve dijital kameralar dahil olmak üzere çeşitli teknik ekipmanlarla çalışır.

Bir kamera operatörü genellikle şu maddeleri yapar:
– bir yapımın genel vizyonunu belirlemek için bir yönetmenle birlikte çalışın
– bir sahneyi iyileştirmek için bir yönetmenle çekim ve düzenleme tekniklerini tartışın
– sahneler hazırlayın ve prova yapın
– kamera türünden düzenleme için yazılıma kadar uygun ekipmanı seçin
– ekipmanı monte edin ve kurun
– kamera komut dosyalarını takip edin
– yönlere hızlı yanıt verin
– yaratıcı bir şekilde kadraj ve çekimler yapın
– aydınlatma ve teknik ekiplerle işbirliği yapmak
– yönetmenin vizyonuna göre bir sahne çekin veya düzenleyin

Birçok kamera operatörünün kendi gözetimleri altında çalışan bir veya daha fazla asistanı vardır. Asistanlar, kamera ekipmanını kurar ve depolama ve bakımından sorumlu olabilir. Ayrıca operatörün en iyi çekim açısını belirlemesine yardımcı olur ve kameranın odakta kalmasını sağlar.

Dijital filmin artan kullanımı birçok kamera operatörünün işini değiştirdi. Birçoğu dijital kamera kullanmayı tercih ediyor. Çünkü bu araçlar onlara çekim yapmaları için daha fazla açı veriyor. Dijital kameralar, bazı kamera asistanlarının işini de değiştirdi: Film yüklemek veya lens seçmek yerine dijital görüntüler indiriyorlar veya kamerayla kullanılacak bir tür yazılım programı seçiyorlar.

En Popüler:  Jeodezist Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Aşağıda, kamera operatörü türlerinin örnekleri verilmiştir:

Stüdyo kamera operatörleri – Bir yayın stüdyosunda çalışmak ve konularını sabit bir konumdan videoya kaydetmek. Aynı anda kullanımda olan bir veya birkaç kamera olabilir. Operatörler normalde çekimlerin sırasını veren talimatları izler.

Çekim başlamadan önce genellikle kamera hareketlerini çalışmak için zamanları olur. Canlı bir etkinlik çekiyorlarsa, bir an önce ayarlamalar yapabilmeli ve şovun yönetmeninin talimatlarını uygulayabilmelidirler.

Elektronik haber toplama operatörleri – Bir raporlama ekibinin parçası olarak yerinde çalışmak. ENG operatörleri olayları geliştikçe takip eder ve genellikle canlı olayları veya son dakika haberlerini kaydeder. Bu olayları yakalamak için operatörler aksiyonu önceden tahmin etmeli ve hızlı hareket etmelidir. Bazen sahada kendi görüntülerini düzenlerler ve daha sonra yayınlanmak üzere bir stüdyoya geri gönderirler.

Görüntü yönetmenleri – Filmler ve sinema filmleri üzerinde çalışmak. Bazı görüntü yönetmenleri çizgi film veya özel efektler çekmede uzmanlaşmıştır. Genellikle altlarında çalışan bir kamera operatörü ve asistan ekibi vardır. Bir çekim yapmak için en iyi açıları ve kamera türlerini belirlerler.

Önlerinden geçeni çeken sabit kameralar veya hareketin etrafında hareket eden bir yola monte edilmiş bir kamera kullanabilirler. Bazı operatörler vinçlere oturur ve eylemi takip eder. Diğerleri, aksiyonun etrafında hareket ederken kamerayı omuzlarında taşırlar.

Kamera operatörü Nasıl Olunur?

Kamera operatörlerinin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da gerçekçidir yani; bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, gerçek, pratik ve tasarrufludur.

Bu meslek sana göre mi? Kamera operatörünün en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

En Popüler:  Uygulama Geliştiricisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Kamera Operatörünün Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Elektronik haber toplama operatörleri genellikle yerel olarak seyahat ederler ve büyük bir olayı haber yapmak için bir gecede kalmaları gerekebilir. Filmleri veya TV şovlarını çeken görüntü yönetmenleri ve kamera operatörleri, mekanda çekim yapabilir ve aylarca evden uzakta kalabilir.

Bazı kamera operatörleri, şiddetli hava koşulları, askeri çatışma durumları ve doğal afetler gibi rahatsız edici ve hatta tehlikeli koşullarda çalışır. Bir olayın gerçekleşmesini beklemek için uzun süre ayakta durmaları gerekebilir. Genellikle ağır ekipman taşırlar.

Çalışma saatleri kamera operatörünün türüne göre değişir. Fakat çoğu tam zamanlı çalışır. Yayıncılık alanında çalışanlar, bir teslim tarihini karşılamak için uzun saatler çalışmak zorunda kalabilir. Sinema endüstrisinde çalışanlar, film çekerken uzun, düzensiz saatler geçirebilir. Fakat filmdeki çalışmaları tamamlandıktan sonra ve bir sonraki işleri için işe alınmadan önce bir işsizlik döneminden geçebilirler.

Kamera Operatörleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu