Kasiyer Nedir? Nasıl Olunur?

Kasiyer, mal ve hizmetlerin ödemelerini, değişimlerini ve iadelerini kabul eder ve işler. Satın alma işlemlerinin kullanımı için kayıtlar, hesap makineleri veya tarayıcılar kullanırlar. Genellikle malları paketlemek, kayıt paralarını saymak ve mağazayla ilgili diğer görevler gibi başka görevleri de vardır.

Ücretsiz Meslek Testine Katılın

Çok az deneyimle veya hiç deneyimsiz olarak başvurabileceğiniz giriş seviyesi işleri keşfetmek için ücretsiz bir iş testine katılın. Meslek testi ücretsizdir ve kayıt veya kişisel bilgi gerektirmez. İş sınavının tamamlanması 5 dakikadan az sürer ve mükemmel işi bulabilmeniz için ilgi düzeyinizi belirlemek için sizi geniş sektör kategorileriyle eşleştirir!

Nasıl Kasiyer Olunur?

Genellikle kasiyer olmanın eğitim gereksinimi yoktur. Aslında lise öğrencileri veya genç yetişkinler, lise veya kolejdeyken genellikle kasiyer olurlar. Herhangi bir deneyim veya eğitim gereksinimi olmadan, bir kasiyer pozisyonu, bir kişi işgücüne ilk adım attığında harika bir giriş seviyesi iş haline gelebilir. Çoğu eğitim iş başındadır.

Bazı işverenler, özellikle kasiyerlerinin geç saatlerde veya gündüz saatlerinde çalışmasına ihtiyaç duyuyorlarsa, lise diploması veya dengi bir kişiyi tercih edebilir. Planlama için esneklik gereklidir. Bütün öğrenciler bu lükse sahip değildir. Bir işveren, parayla çalışacağınız için biraz matematik bilgisi de bekleyebilir. Bu durum kayıtların dengelenmesini ve müşteriden değişikliği alıp saymayı ve doğru miktarı geri vermeyi içerir.

İş eğitimi genellikle nakit para, kasalar veya Satış Noktası Sistemleri, mağaza politikaları ve müşterilere nasıl davranılacağını içerir. Ayrıca kişi arkadaş canlısı olmalı, mükemmel iletişim becerilerine, aktif dinleme becerilerine sahip olmalı, çoklu görev ve çözüm odaklı olmalıdır. Ayrıca fiziksel dayanıklılığa ihtiyacınız olacak; eşyaları kaldıracak, eşyaları çantalara koyacak ve çoğu zaman ayakta duracaksınız.

En Popüler:  Çocuk doktoru Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Kasiyerin İş Tanımı

Bir kasiyerin görevleri, mal veya hizmet satın alan müşteriler için ödeme işlemlerini içerir. İadeler veya değişimlerle ilgilenirler ve geri ödeme yaparlar veya vadesi gelen değişiklikleri yaparlar. Kasiyer halkı dostane bir şekilde selamlar ve onlara mağaza politikaları veya ödül programları konusunda yardımcı olur. Mağaza politikası izin veriyorsa, malları çantalara koyuyorsunuz ve hatta müşterilerin arabalarına eşya götürmelerine yardım etmeniz gerekebilir. Kasiyerlerin kayıtlarını düzenli tutmaları gerekmektedir. Bu yüzden konveyör bantlarını temizleyebilirler veya kendi kayıt adalarındaki sol sepetlerin veya eşyaların temizlenmesini sağlayabilirler. Bazı mağazalar, diğer görevlerin yanı sıra kasiyerlerinin çöp kutularını, yerleri paspaslamalarını veya stok raflarını boşaltmasını ister.

Bunlar çoğu kasiyer için gerekli olan genel görevlerden sadece birkaçıdır. Ayara bağlı olarak bu biraz değişebilir. Mesela bir fast-food kasiyerinin yiyecekleri toplaması ve müşterilere vermesi veya muhtemelen kahve dökmesi veya dondurma yapması gerekebilir. Benzin istasyonu kasiyerinin, kasiyer vb. çalıştırırken benzin pompalarını çalıştırması gerekebilir. Fakat çoğunlukla, bir kasadaki müşteri işlemlerini içerir.

Kasiyerler çeşitli saatlerde çalışırlar. Bu durum seçtiğiniz ayara bağlı olarak yarı zamanlı veya tam zamanlı olabilir. Perakende mağazaları genellikle tüm gün ve hatta bazıları günün 24 saati açıktır. Bu yüzden programlar, hafta sonları ve tatiller dahil olmak üzere gündüz, akşam ve muhtemelen gece saatlerinden farklı olabilir. Bu tür işler tekrarlanabilir ve genellikle zamanınızın çoğunu bir kasanın veya ödeme kasasının arkasında durarak geçirirsiniz. Ayrıca tatil dönemlerinde birçok şirket, yılın en yoğun zamanı olması nedeniyle tatili kısıtlayabilir veya izin alabilir. Çalışma Bürosu’na göre çok sayıda istihdam fırsatı var. Fakat birçok mağazada kendi kendine ödeme işlemleri artmaya başlıyor ve potansiyel olarak kasiyerlerin gerektirdiği iş görevlerini veya görevleri değiştiriyor.

En Popüler:  Biyokimya Mühendisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Kasiyer.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 41-2011.00.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu