Jokey Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Jokey Nedir?

Jokey, genellikle meslek olarak at yarışı yapan kişidir. Jokeyler çoğunlukla serbest meslek sahibidir ve at eğitmenleri ve sahipleri tarafından atlarını bir maaş karşılığında yarıştırmaları istenir ve ayrıca çanta kazançlarından da bir pay alırlar.

Bir jokey, gençken çırak jokey olarak başlayacak, eğitmenler için sabah ata binecek. Yarışlara katılmasına izin verilmeden önce en az 20 bariyer denemesini başarıyla yapmalıdır. Bir jokeyin ağırlığı genellikle 108 – 118 kg arasında değişir. düz yarışlar için ve hafif olmalarına rağmen 1200-1400 kg ağırlığındaki bir atı kontrol edebilmeleri gerekir. Bir yarış atı, saatte yaklaşık 55 millik bir azami hıza sahiptir; yarışan bir safkan, bir milden fazla 40 mil/saat sürebilir.

Jokey Ne Yapar?

At yarışı jokeyleri genellikle belirli bir yarış türünde uzmanlaşır. Safkan ve çeyrek at yarışı, binicilerin çeşitli uzunluklar için oval bir halka etrafında dolaşmasını içerir. Diğer yarışlar, atların engellerin üzerinden atlamasını içerir. Jokey’nin asıl amacı, atı önce bitiş çizgisine götürmektir.

Jokeyler, yüksek düzeyde fiziksel uygunluğa sahip mükemmel sürücülerdir. Yüksek hızlarda koşan bir atı kontrol etmek, güç ve çevikliğin bir kombinasyonunu gerektirir. Jokeyler sadece ata binmekle kalmıyor, mümkün olan en iyi koşuyu yapmak için atları zorluyorlar. ‘Hızlı atlar’ olarak bilinen bazı atlar, tüm yarış boyunca önde durmayı severken, diğer atlar geçiş için sağda fazladan alana ihtiyaç duyar. Her at farklıdır ve jokey, en iyi yarışlarını koşabilmeleri için her atla çalışır. Jokeyler ayrıca eğitmenler ve at sahipleriyle birlikte çalışır. Bu sayede strateji ve atın binicisinden neye ihtiyacı olduğu hakkında konuşabilirler. Bir jokey ayrıca yarış pistlerinin, atların ve yarışta yer alacak diğer jokeylerin kayıtlarını araştırmak için zaman harcayacaktır.

En Popüler:  Haber Sunucusu Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Jokeyler genellikle bir yarıştan önce sabah erken saatlerde güne başlarlar. Bir jokeyin günün ilerleyen saatlerinde yarışacağı bir atı ısıtması alışılmadık bir durum değildir. Öğleden sonra bir yarış başlamadan önce, jokeyler kaslarını gevşetmek için 30 dakika boyunca bir buhar odasına girecekler. Buhar odası ayrıca bir yarıştan önce bir ila iki kilo ağırlık atmaya yardımcı olur.

Jokeylere, yarıştıkları her at için bir ödeme olan sporcu binek ücreti ödenir. Nerede bitirdiğine bağlı olarak (birinci, ikinci veya üçüncü) bir jokey, atının yarışa katılmasını sağlamak için at sahibine verilen ödeme olan kesenin bir yüzdesini de alacaktır.

Jokey Nasıl Olunur?

Jokeylerin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Jokeyin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Jokeyin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Jokeyler, vücutlarının mükemmel bir fiziksel durumda olduğundan emin olmak için zamanlarının çoğunu dışarıda, atlarla ya da spor salonunda geçirirler. Mükemmel binicilerdir ve dayanıklılıklarını korumak zorundadırlar. Jokey olmak da çok tehlikeli olabilir. Bu kadar yüksek hızlarda sürerken, birçok jokey bunun bir “düşüp düşmeyeceğiniz” meselesi olmadığını bilir, bu bir “ne zaman düşeceğiniz” meselesidir.

Jokeyler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu