İşe Alım Uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

İşe Alım Uzmanı Nedir?

İşe alma uzmanı, açık bir iş pozisyonu için nitelikli, adanmış ve yatırım yapmış adaylar bulan ve hem işverenin hem de çalışanın taleplerini karşılamak için çalışan kişidir. Her başvuru sahibi, reklamı yapılan iş için minimum gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını görmek için incelenir. İşe alan kişi, başvuru sahibinin kimlik bilgilerini gözden geçirecek ve profesyonel mevcudiyetlerine, dakikliklerine, mülakat becerilerine ve diğer belirleyici faktörlere göre değerlendirecektir.

Bir işe alım uzmanı, iş arayanın iş piyasasında gözleri, kulakları ve savunucusu olabilir. Genellikle henüz reklamı yapılmayan fırsatlar hakkında bilgi sahibidirler ve iş arama sürecinde bir koç ve danışman olarak adaya yardımcı olabilirler.

İşe Alım Uzmanı Ne Yapar?

Her şeyden önce, işe alım uzmanları insanların iş bulmasına yardımcı olur. Fakat adayların özgeçmişlerini geliştirmelerine, görüşmelere hazırlanmalarına ve maaş müzakerelerini yönetmelerine de yardımcı olabilirler. İşe alım uzmanları harika bir kaynak olabilir. Fakat bazı iş arayanlar kim olduklarının, ne yaptıklarının ve onlarla en iyi nasıl çalışacaklarının farkında değildir. Birkaç tür işe alım uzmanı vardır. Fakat çoğunlukla işe alma psikolojisi ve mekaniği aynı kalır.

İşe Alım Uzmanı

– en yaygın işe alma türlerinden biridir. İşe alma uzmanları, kurumsal kültür perspektifinin yanı sıra beceri perspektifinden de bir uyum ararlar. İşveren, müşterilerinin ne aradığını tam olarak anladığından, müşterilerinin çalışmayı tercih edeceği belirli şirketleri hedeflemek için ağlarını kullanacak ve böylece iş aramayı daha hızlı ve verimli hale getirecektir.

Personel Ajansı İşveren

– Geçici veya sözleşmeli işler için pozisyon dolduran bir Geçici Ajans’ta çalışan kişidir. Bu tür bir işe alım görevlisi, bir başvuru sahibinin bir iş panosuna bir özgeçmiş yayınlaması durumunda karşılaşılır; İşveren, bir müşteri şirkette kısa bir süre için ‘sözleşmeli’ çalışmaya istekli olan başvuru sahiplerini özellikle arayacaktır. Çalışan personel şirketi tarafından işe alınacak (tüm ücretler, işveren vergileri, sağlık sigortası ve sosyal yardımlarla ilgileneceklerdi). Fakat işleri müşterinin yerinde yapılacak ve müşterinin yönetimi ve gözetimi altında olacaktı.

En Popüler:  Biyolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Kurumsal, Şirket İçi veya Şirket İçi İşveren

– en yaygın işe alım görevlisi türüdür. Bu tür bir işe alım uzmanı genellikle işe aldıkları şirket tarafından işe alınır ve o şirketteki diğer herhangi bir çalışan gibi maaş ve sosyal yardım ödenir. Görevleri, çalıştıkları şirkete en uygun tam zamanlı çalışanları aramaktır. Walmart, Amazon ve Google gibi şirketlerin hepsinin dahili işe alım görevlileri vardır.

Outplacement Recruiter

– genellikle bir İşten Çıkarma Ajansı için çalışan (çoğu zaman bir personel şirketinin bir bölümüdür) ve küçülme veya yerinden edilme nedeniyle işlerini kaybeden kişilere iş yardımı sağlayan bir işe alım görevlisidir. İyi niyet meselesi olarak bazı işverenler, küçültülmüş işçilerinin iş bulmasına yardımcı olmak için bir outplacement şirketi kiralayacak. Bu tür işe alım uzmanları, kariyer danışmanlığı, mülakat yardımı sağlar ve yardıma devam eder.

Acil İşveren

– Acil İşe Alım Ajansı için çalışan bir işe alım görevlisidir. Bu işe alım görevlileri, tam zamanlı çalışan aramaları yapar ve yalnızca bir müşteri şirketi için aday bulduklarında ödeme alırlar. Müşteri şirket genellikle ilk yıl maaşının bir yüzdesini (%15-35) işe alan kişiye ödeyecektir. Bir şirketin kurum içi işe alım sorumlusunun beklenmedik bir işe alım talebine ayak uyduramadığı zamanlar vardır, bu nedenle, işe alım talebi yavaşlayana kadar acil durum işe alım uzmanını işe almak iyi bir kısa vadeli çözümdür. Birçok personel şirketi, acil durum hizmetleri sunar ve bunların ‘işe alma sözleşmesi’ veya ‘doğrudan işe alma’ fırsatları olarak reklamını yapar.

Tutulan İşveren

– Bir Elde Tutulan Ajans (veya Yönetici Arama Firması) için çalışan bir işe alım görevlisidir. Temsilciliğe, şirketin özel bir arama yapması için bir avukat olarak sabit bir peşin ödeme yapılır. Bu ilk avukatlık ücreti, yerleştirmenin yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın ödenir ve ücretin geri kalanı başarılı bir işe alımdan sonra ödenir. Bu durum teşvik amaçlıdır ve genellikle CEO veya CFO pozisyonları gibi daha yüksek seviyeli pozisyonları doldurmak için yapılır. Çünkü bu pozisyonları doldurmak çok daha zordur.

Kafa avcısı

En Popüler:  Sayman Ne Yapar? Nasıl Olurum?

– Koşullu ve Elde Tutulan Arama şirketleri için çalışan bir işe alım uzmanıdır. Bunlar genellikle ‘Headhunters’ olarak adlandırılır (birçok işverenin sevmediği ve kullanmaktan kaçındığı bir terim).

Danışmanlık Şirketi İşveren

– bir Danışmanlık Şirketi için çalışan, müşteri şirketlerine (örneğin, finans, pazarlama ve mühendislik uzmanları) daha yüksek vasıflı profesyoneller sağlayan bir işe alım görevlisidir. Daha küçük danışmanlık şirketleri, tıpkı personel şirketleri gibi, yalnızca üzerinde çalışılan proje tamamlanana kadar geçerli olan istihdam sözleşmeleri sağlar. En üst düzey danışmanlık şirketlerinin (örneğin, McKinsey) farklı bir yöntemi vardır. Bir müşteriyle danışmanlık işleri bittikten sonra çalışanlarını feshetmezler. Fakat bir sonraki projelerini bulana kadar onlara ödeme yapmaya devam ederler (bu nedenle yüksek ücretler).

İşveren Nasıl Olunur?

İşverenler farklı kişiliklere sahiptir. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da sosyaldir yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

Bu meslek sana göre mi? İşe alım görevlisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

İşverenlerin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

İşveren, fiziksel bir konumu olan ve bir iş adayının ziyaret edebileceği bir iş bulma kurumu için çalışabilir. İşverenler ayrıca, çalıştıkları ajans veya danışmanlığın birden fazla işe alım ajansını temsil ettiği bir ‘komisyoncu’ için çalışabilirler. Yönetici arama firmaları için çalışan işe alımcılar, potansiyel adayların ve işe alım yöneticilerinin katılabileceği ticari gösterilere, kolej iş fuarlarına ve ulusal ve hatta uluslararası diğer toplantılara katılabilir.

İşverenler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu