Duruşma Memuru Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Duruşma Memuru Nedir?

Duruşma memuru aynı zamanda idare hukuku hakimi olarak da bilinir. Bu görevliler, farklı kurumlar aracılığıyla davalara karar vermek için hükümet içinde çalışırlar. Davalar, farklı kurumlar veya halk arasındaki anlaşmazlıklar ile farklı konularda olabilir. Görevli, kurumların yetkilerini mahkeme sistemi aracılığıyla kullanabilmeleri için kurum soruşturmalarına ve duruşmalarına başkanlık etmek üzere hükümet tarafından atanır. Genellikle sigorta ve sakatlık davalarında olduğu gibi, acenteler tarafından verilen ve tartışmalı kararlara başkanlık ederler. Duruşma memurları, hükümet davaları için federal yargı yetkisine de başkanlık edebilir.

Duruşma Memuru Ne Yapar?

Bir duruşma görevlisi, kurumlar ve halk arasındaki anlaşmazlık çözüm sürecini yürütür. Genellikle devlet kurumlarının duruşmalarına başkanlık ederler. Örneğin engelliliği reddedilen bir kişi, haklarını kullanmak için idari bir duruşma talep edebilir. Duruşma görevlisi, davanın her iki tarafını da dinler ve duyduklarına göre bir karar verir.

Bir duruşma görevlisi, bir yargıç gibi davranır. Fakat yalnızca idari kurumları ilgilendiren davalarla ilgilenir. Memurun duruşmaları, aynı zamanda, bir başkanın bulunduğu geleneksel bir mahkeme davasından çok daha az resmidir. Bu duruşmalar çoğunlukla şahsen yapılır. Fakat aynı zamanda postayla ifade yoluyla da yapılabilir.

Bir duruşma memurunun görevi genellikle geleneksel bir yargıçtan daha adil olarak görülür. Görevli, her iki tarafı da incelemek için zaman ayırır ve bu konuda herkesin söz sahibi olmasını sağlar. Memur ayrıca bir karar vermek için tanıklıkları dinleyebilir ve kanıtları inceleyebilir. Bu durum her iki tarafın da aceleci değil adil bir karar verildiğini hissetmesini sağlar.

Duruşma görevlisi ile yargıç arasındaki en büyük farklardan biri, memurun normalde duruşmanın gerçekleşmesinden birkaç gün veya daha uzun bir süre sonrasına kadar bir karar vermemesidir. Memurların çoğu duruşmadan sonraki on gün içinde bir karar verir ve kararı davanın her iki tarafına da postalar. Bu durum memura, bilgili ve adil bir karar vermesi için vakanın tüm yönlerini gözden geçirmesi için önemli ölçüde daha fazla zaman verir.

En Popüler:  İtfaiyeci Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Duruşma memuru Nasıl Olunur?

Duruşma memurlarının farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? İşitme görevlisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Duruşma Memurunun Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Duruşma memurlarının işyeri genellikle resmi olmayan bir mahkeme salonudur. Memurun çalıştığı, davaları ve kanıtları incelediği ve duruşma kararları verdiği kendi ofisi vardır. Çok nadiren duruşma görevlilerinin ajansları veya diğer yerleri ziyaret etmeleri istenir.

Duruşma görevlileri tarafından yapılan işlerin çoğu ofis ortamında gerçekleşir. Duruşmaları dinlerken ve o sırada inceledikleri davanın kanıtlarına dayanarak kararlar alırken günün büyük bir bölümünde oturuyorlar.

Günlük işlerinin bir parçası olarak, duruşma memurları yazılı kararları formüle ederken ve elektronik kanıtları incelerken bazı bilgisayar işleri yapabilir. Duruşmalarda geçirilen zamanlar dışında günün büyük bir kısmı ofisinde yalnız çalışarak geçiyor.

Duruşma Görevlileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu