Bilgisayar Programcısı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bilgisayar Programcısı Nedir?

Bir bilgisayar programcısı olmanın yolu, genel olarak teknolojiye büyük bir ilgi ve bilgisayarların dili hakkında neredeyse doyumsuz bir merakla başlar.

Bir bilgisayar programcısı, bilgisayar programcılığının bir alanında uzman veya birçok yazılım türü için kod yazan bir genelci olabilir.

‘Programcı’ terimi, bir yazılım geliştiricisi, yazılım mühendisi, bilgisayar bilimcisi veya yazılım analistine atıfta bulunmak için kullanılabilir. Bununla birlikte bu mesleklerdeki kişiler genel olarak programlamanın ötesinde başka yazılım mühendisliği becerilerine sahiptir. Bu yüzden programcı terimi bazen bu diğer mesleklerin aşırı basitleştirilmesi olarak kabul edilir.

Bu durum geliştiriciler, analistler, bilgisayar bilimcileri, programcılar ve bu mesleklerdeki ince farklılıklara şaşırmaya devam eden yabancılar arasında büyük tartışmalara yol açtı. Yazılım mühendisliğinde, programlama (uygulama), bir yazılım geliştirme sürecinin bir aşaması olarak kabul edilir.

Bilgisayar Programcısı Ne Yapar?

21. yüzyıl olağanüstü miktarda teknolojik ilerleme getirdi. Bu modern teknolojinin merkezinde, yollarına çıkabilecek her türlü yeni projeyi yaratmak ve yönlendirmek için teknolojik yeteneklere sahip bilgisayar programcıları yer alır.

Yazılım geliştiricileri ve mühendisleri tarafından oluşturulan tasarımları almak ve bunları bilgisayarların izleyebileceği talimat setlerine dönüştürmek bilgisayar programcılarının görevidir. Bu talimatlar, insanların her gün kullandığı sosyal medya platformları, kelime işlem programları, tarayıcılar ve daha fazlasıyla sonuçlanır.

Programların yazılmasının ne ölçüde bir sanat, zanaat veya bir mühendislik disiplini olduğu konusunda devam eden bir tartışma var. Genel olarak verimli bir yazılım çözümü üretmek amacıyla iyi programlama, üçünün de ölçülü uygulaması olarak kabul edilir.

Disiplin, genel olarak bir bilgisayar programcısının kendisine bir “programcı” veya hatta bir “yazılım mühendisi” olarak adlandırmak için lisans almasına veya standartlaştırılmış (veya resmi olarak düzenlenmiş) herhangi bir sertifika testini geçmesine gerek olmadığı için diğer birçok teknik meslekten farklıdır.”

Ancak akredite bir kurumdan lisans almadan kendini “profesyonel bir yazılım mühendisi” olarak tanıtmak dünyanın birçok yerinde yasa dışıdır. Disiplin, kritik uygulamaları içerebilecek veya içermeyebilecek birçok alanı kapsadığından, bir bütün olarak meslek için lisans almanın gerekli olup olmadığı tartışmalıdır. Çoğu durumda, disiplin, programlamayı gerektiren varlıklar tarafından kendi kendine yönetilir.

Bir bilgisayar programcısı, bilgisayar programlarının kaynak kodunu tasarlama, yazma, test etme, hata ayıklama/sorun giderme ve bakım sürecini çözer. Bu kaynak kodu, bilgisayarın onu ‘anlayabilmesi’ için bir programlama dilinde yazılmıştır. Kod, mevcut bir kaynağın bir değişikliği veya tamamen yeni bir şey olabilir.

Programlamanın amacı, belirli bir istenen davranışı (özelleştirme) üreten bir program oluşturmaktır. Kaynak kodu yazma süreci genellikle uygulama alanı bilgisi, özel algoritmalar ve biçimsel mantık dahil olmak üzere birçok farklı konuda uzmanlık gerektirir.

Bilgisayar programcısı ayrıca teknik olmayan kullanıcıların kolay, işaretle ve tıkla menü seçenekleri aracılığıyla yazılımı kullanabilmeleri için bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI) tasarlar. GUI, kullanıcı ve yazılım kodu arasında bir çevirmen görevi görür.

Bazıları, özellikle birçok bilgisayar programcısını içeren büyük projelerde çalışanlar, kodlama sürecinin çoğunu otomatikleştirmek için bilgisayar destekli yazılım mühendisliği (CASE) araçlarını kullanır. Bu araçlar, bir programcının bir programın benzersiz bölümlerini yazmaya konsantre olmasını sağlar.

Daha küçük projeler üzerinde çalışan bir programcı, genellikle “programcı ortamları” veya derleme, kod gözden geçirme, kod oluşturma, test verileri oluşturma ve hata ayıklama işlevlerini birleştirerek üretkenliği artıran uygulamaları kullanır.

En Popüler:  Çevre Mühendisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bir bilgisayar programcısı, belirli bir uygulama için değiştirilebilen veya özelleştirilebilen temel kod kitaplıklarını da kullanacaktır. Bu yaklaşım, daha güvenilir ve tutarlı programlar sağlar ve bazı rutin adımları ortadan kaldırarak programcıların üretkenliğini artırır. Bilgisayar programcısı ayrıca programın sağlığının korunmasından da sorumlu olacaktır.

Yazılım tasarımı gelişmeye devam ettikçe ve bazı programlama fonksiyonları otomatik hale geldikçe, bilgisayar programcıları bir zamanlar yalnızca yazılım mühendisleri tarafından gerçekleştirilen bazı sorumlulukları üstlenmeye başladılar. Sonuç olarak bazı bilgisayar programcıları artık yazılım mühendislerine kullanıcı ihtiyaçlarını belirlemede ve bilgisayar programlarının belirli bölümlerini ve diğer işlevleri tasarlamada yardımcı olmaktadır.

Bilgisayar programcısı Nasıl Olunur?

Bilgisayar programcılarının farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Bilgisayar programcısının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Bilgisayar Programcısının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Teknolojik gelişmeler, uzak konumlardan daha fazla işin yapılmasına izin verir, bu nedenle bazı bilgisayar programcıları evden çalışabilir. Fakat çoğu programcı temiz, rahat ofislerde çalışır ve zamanlarının çoğunu bilgisayar başında geçirir. Genellikle haftada 40 saat çalışırlar ve son teslim tarihlerini karşılamak veya teknik sorunları gidermek için fazla mesai yapmaları gerekebilir.

Bir bilgisayar terminalinin önünde geçirilen zaman miktarı nedeniyle, programcılar göz yorgunluğuna, sırt problemlerine veya karpal tünel sendromu gibi el ve bilek problemlerine duyarlı olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ne tür bilgisayar programcıları var?

Bilgisayarımız, akıllı telefonumuz ve arabamız gibi her gün kullandığımız ürünler, bilgisayar programcıları olmasaydı, onlardan yapmalarını istediğimiz şeyi yapamazlardı.

Bilgisayar programcılığı çok detay odaklı bir meslektir. Bu yüzden programcıların odaklarını kaybetmeden veya ilerlemelerinin izini kaybetmeden uzun süre kod yazmaya odaklanmaları gerekir. Genellikle küçük ama kritik kod sorunları teknik olarak büyük bir etkiye sahip olabilir ve bir programın düzgün çalışmasını engelleyebilir. Kalıcılık ve küçük tutarsızlıkları olabildiğince çabuk tespit etme ve düzeltme becerisi, sorunları çözmek için çok önemlidir.

Bilgisayar programcılarının dört ana kategorisi vardır. Aşağıda, aralarında ve rolleri arasındaki farkların neler olduğu açıklanmaktadır:

Bilgisayar Donanımı Programcısı

Bilgisayarların, anlayabilecekleri ve talimat alabilecekleri kendi makine dilleri vardır. Bilgisayar donanım programcıları, bu talimatları belirli bir makine dilinde (kod) yazar. Bu sayede bir bilgisayar, biri güç düğmesine bastığında, klavyeyi yazdığında veya fareyi kullandığında ne yapacağını bilir.

Ayrıca, bilgisayar açıldığında metnin görüntülenebilmesi için kod yazarlar. Bilgisayar programları (birçok talimat) kalıcı bellek deposuna yerleştirilir. Bu sayede birisi bilgisayarını açar açmaz, kullanıcıdan bilgisayarın bir sonraki adımını seçmesini isteyen programlanmış bilgiler görüntülenir.

Bilgisayar donanım programcıları ayrıca bilgisayar ekipmanlarını araştırma, tasarlama, geliştirme ve test etme işlerinde de yer alırlar.

Bilgisayar Donanımı Programcıları İçin Çeşitli İş Görevleri

-Donanım geliştirme süreci için ayrıntılı işlevsel özellikler yazın
-Modelleri kullanarak ürün prototiplerini oluşturun, test edin ve değiştirin
-Elektrik/elektronik/bilgisayar ekipmanlarının tasarımı, analizi, test performansı
-Donanım ve yazılım arasındaki arayüzü değerlendirin
-Operasyonel ve performans gereksinimlerini değerlendirin
Tasarımları hazırlamak, şartnameleri belirlemek ve operasyonel planları belirlemek
– CPU’lar/destek mantığı/mikroişlemciler/devreler/disk sürücüleri tasarlayın ve geliştirin
-İşleyişi izleyin ve gerekli değişiklikleri yapın
-Standartlara uyum için süreçleri izleme
-Performansı artırmak için teknik tasarım veya süreç değişiklikleri önerin
-Analiz için verileri depolayın, alın ve değiştirin
-Kullanıcı ihtiyaçlarını analiz edin ve uygun donanımı önerin

En Popüler:  Gümrük Müfettişi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bilgisayar Donanımı Programcısı ile İlgili Kariyer

-Otomasyon mühendisi
-Bilgisayar Mimarı
-Bilgisayar mühendisi
-Bilgisayar Donanım Tasarımcısı
-Bilgisayar Donanımı Geliştiricisi
-Bilgisayar Kurulum Mühendisi
-Elektronik mühendisi
-Saha Servis Mühendisi
-Donanım Tasarım Mühendisi
-Donanım mühendisi
-Bilgi Teknolojileri Danışmanı (BT Danışmanı)
-Ağ Mühendisi
-Sistem Mühendisi
-Sistem Entegrasyon Mühendisi
-Telekomünikasyon Mühendisi

Web Geliştiricisi

İnternette bulunan milyonlarca web sitesini tasarlayan, oluşturan ve değiştiren bilgisayar programcılarına web geliştiricileri denir. Bu tür bilgisayar programcıları, insanların bir web sitesine eriştiklerinde ne tür işlevleri yapabileceklerini belirleme becerisine sahip yazılımlar kullanır.

Web geliştiricileri, bir web sitesi tasarlamadan ve yapılandırmadan önce bir kullanıcının ihtiyaçlarını analiz ederek başlar. Ayrıca gerekirse uygulanabilir grafik, ses ve video bileşenleri eklerler (genellikle Web ve multimedya içeriğinin oluşturulmasını sağlamak için özel olarak tasarlanmış yazılımları kullanırlar). Basit bir blog bile, bir izleyicinin görebileceği yapıyı, işlevi ve bilgiyi tasarlayabilen bir web geliştiricisine ihtiyaç duyar.

Bir web sitesinin görünümünden yalnızca web geliştiricileri sorumlu değildir, aynı zamanda performansından, kapasitesinden ve bazen içerik oluşturulmasından da sorumludurlar. Web siteleri için ortak programlama dilleri arasında HyperText Markup Language, JavaScript, Drupal, WordPress ve Joomla bulunur. Bu diller, web sitesi sahibinin ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilir.

Web Developer ile İlgili Kariyer

-Ön Uç Web Geliştiricisi
-Internet Mimarı
-PHP Web Geliştiricisi
-Kullanılabilirlik Uzmanı
-Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı
-Kullanıcı Arayüzü Geliştiricisi
-Web Uygulamaları Geliştiricisi
-Web Mimarı
-Web Sayfası Geliştiricisi
-Web Programcısı
-Web sitesi geliştiricisi
-Web Sitesi Uzmanı
-Web Uzmanı
-Webmaster

Web Geliştiricileri İçin Çeşitli İş Görevleri

-Kullanıcı ihtiyaçlarını analiz edin
-Programlama dillerini, tasarım araçlarını veya uygulamaları seçin
-Web modelleri veya prototipler oluşturun
-Bilgisayar programlama kodunu yazın
– Web siteleri tasarlayın, oluşturun, düzenleyin veya bakımını yapın
-Yazılım, içerik oluşturma araçları, yönetim araçları ve dijital ortam kullanın
-Web sitesi içeriği için stil yönergeleri geliştirin ve belgeleyin
– Web sitesi güncellemelerini gerçekleştirin veya doğrudan web sitesi güncellemeleri yapın
– Web sitelerini arama motorlarına kaydettirin
-İhtiyaçlara öncelik verin, teknik sorunları çözün ve içerik kriterleri geliştirin
-Bilgi kaybını önlemek için dosyaları yerel dizinlere yedekleyin
-Yazılım sorunlarını çözün ve sorunları giderin
-Kodun geçerli olduğundan ve endüstri standartlarını karşıladığından emin olun
-Kodun tarayıcılar, cihazlar veya işletim sistemleriyle uyumlu olduğundan emin olun
-Güncel Web teknolojileri ve uygulamaları hakkındaki bilgileri güncelleyin
-Performansı test etmek için test programı geliştirin
Web uygulamalarını ve web sitelerini destekleyen veritabanları oluşturun ve geliştirin
-E-ticaret stratejileri ve pazarlama stratejileri geliştirin ve entegre edin
Bilgisayar ağı sorunları için teknik destek sağlayın
-Güvenlik duvarları veya mesaj şifreleme tasarlayın ve uygulayın
– Web sitesi haritaları, uygulama modelleri, resim şablonları veya sayfa şablonları geliştirin
-Bilgilerin grafikleri veya diğer görsel temsillerini hazırlayın
-Diğer web sitelerine ve diğer web sitelerinden gelen bağlantıları yönetin
-Belge sunucusu yükü/bant genişliği/veritabanı performansı

Yazılım geliştirici

Yazılım geliştiriciler, programlama işlevlerini tasarlamaya ve yönetmeye odaklanan bilgisayar programcılarıdır. Bir işlev, bir eylemi gerçekleştirmek için kullanılan organize, yeniden kullanılabilir kodun bir bölümüdür (işlevler ayrıca yöntemler, alt rutinler ve prosedürler olarak adlandırılabilir).

Yazılım geliştiricilerin tüm yazılım uygulamalarını yalnızca işlevlerle oluşturmaları mümkündür. Örneğin bu işlevler, bir kişinin vergi dosyasını açmasına, vergi belgelerini düzenlemesine ve ardından bunları kaydetmesine veya yazdırmasına olanak sağlayabilir. Her program türü farklı şekilde tasarlanmıştır ve hizmet verdiği şirket ile ilgili talimatlara ve belirli görevlere sahiptir. Bu yüzden banka yazılımınızda fotoğrafları düzenlemeye çalışmak işe yaramaz çünkü yazılım geliştiricinin tasarımı, banka programınızın fotoğrafları düzenlemek için herhangi bir talimat içermiyordu.

Yazılım geliştiriciler ayrıca geliştirir, tasarlar, oluşturur ve değiştirir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu