Şerif Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Şerif nedir?

Bir şerif, genellikle bir ilçenin en üst düzey kolluk kuvvetleri ve seçilmiş bir ilçe memurudur. Kolluk kuvveti seviyesine sahipler ve kendi yetki alanları içinde tutuklama yapma yetkisine sahipler. Mahpusların bakımı ve taşınması, trafik kontrolü ve yaptırımı ve kaza soruşturmaları gibi diğer işlevleri de yerine getirebilirler. Daha büyük şerif departmanları, cezai soruşturmalar yürütebilir veya diğer özel yasa uygulama faaliyetlerinde bulunabilir.

Şerif ne yapar?

Şerifler genellikle şu maddeleri yapar:

 • Yasaları uygula
 • Servis çağrılarına yanıt verin
 • Devriye atanan alanlar
 • Trafik durdurmaları yapın ve alıntılar yapın
 • Tutuklama şüphelileri
 • Ayrıntılı raporlar yazın ve formları doldurun
 • Davaları hazırlayın ve mahkemede ifade verin
 • Suçları araştırın
 • Suç kanıtlarını toplayın
 • Şüpheli ve tanıklarla görüşme yapın
 • Şüphelilerin faaliyetlerini gözlemleyin
 • Tutuklama şüphelileri
 • Ayrıntılı raporlar yazın ve formları doldurun
 • Davaları hazırlayın ve mahkemede ifade verin

Şeriflerin günlük faaliyetleri, mesleki uzmanlık alanlarına ve yerel veya resmi bir kurumda çalışıp çalışmadıklarına göre değişir. Görevler, yasanın farklı yönlerini uygulayan federal kurumlar arasında da farklılık gösterir. İş görevleri veya konumu ne olursa olsun, her seviyedeki şerifler mahkemede tanıklık etmeleri durumunda ihtiyaç duyulacak raporlar yazmalı ve ayrıntılı kayıtları tutmalıdır.

Şerif nasıl olunur?

Şeriflerin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da gerçekçidir yani; bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, gerçek, pratik ve tasarrufludur.

Bu meslek sana göre mi? Şerifin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

En Popüler:  Odyolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Şerifin işyeri nasıldır?

Bir şerifin işi fiziksel olarak zorlayıcı, stresli ve tehlikeli olabilir. Suçlularla yüzleşmeye ek olarak, şeriflerin sürekli tetikte olması ve birçok tehdit senaryosuyla uygun şekilde başa çıkmaya hazır olması gerekir.

Genellikle suç veya kaza mahallerinde çalışırlar ve karşılaşabilecekleri her türlü ölüm ve ıstırapla baş edebilmeleri ve bu zor durumlarda mağdurun ailelerini destekleyebilmeleri gerekir. Kolluk kuvvetlerinde bir kariyer, özel hayatlarına zarar verse de, birçok memur, topluluk üyelerine yardım etmeyi değerli bulmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Şerif Olmanın Yolları

Pek çok kariyerde olduğu gibi, başarılı bir şerif olma yolu, eğitim, mesleki eğitim, deneyim ve sürekli öğrenmeye bağlılığın bir kombinasyonunu gerektirir.

Şerif olmak için kaç yıl okunur?

Şerif olmak için gereken süre büyük ölçüde iki değişkene bağlıdır:

Eğitim yolu Bazı hevesli şerifler, lise diplomalarını aldıktan sonra bir şerif veya polis akademisinde eğitime başlarlar. Diğerleri, akademi eğitimlerine başlamadan önce bir Önlisans veya Lisans programı alırlar.

Yargı yetkisi Şerif, belirli bir ilçede istihdam edilen seçilmiş veya atanmış bir kolluk kuvvetidir. Bir şerifin seçildiği ilçelerde – genellikle dört yıllık bir dönem için – mesleğe giriş için zaman çizelgesi uzatılır. Adaylar bir konu platformu oluşturmalı, imza dilekçesi ile yeterli desteği almalı, bir bütçe belirlemeli, kampanya fonlarını artırmalı, kampanya personeli ve gönüllüleri işe almalı, gerekli evrakları dosyalamalı ve seçim kampanyalarını yürütmelidir. Bazı yargı bölgeleri, olası şeriflerin kariyerlerine şerif pozisyonu için koşmadan veya ilerlemeden önce yeminli subay olarak başlamalarını şart koşar. Çoğu ülke başvuru için asgari bir yaş (on sekiz veya on dokuz yaş) ve asgari seçim veya atama yaşı (yirmi bir yaş) belirler.

Şerif olmalı mıyım?

Şerifin kariyeri hem ödül hem de risk içerir. İlçe düzeyinde bireylerin can ve mallarını korumak, kamu hizmetinde çalışmanın memnuniyetini sunar. İş ayrıca bazı doğal olumsuzluklarla birlikte gelir. Bu kariyere başlamadan önce, kişinin avantajlarını ve dezavantajlarını göz önünde bulundurmalı ve sahada çalışanların genel özelliklerini ve yumuşak becerilerini gözden geçirmelidir.

En Popüler:  Kariyer Danışmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Avantajları: – Çok az veya hiç kolej gerekli olabilir; bazı pozisyonlar, akademi eğitimi almış lise mezunlarına açıktır – Ortalamanın üzerinde maaş – Toplumu koruma ve hizmet etme fırsatı – İlginç ve teşvik edici çalışma

Dezavantajları: – 2022’ye kadar öngörülen yavaş iş büyümesi – Şeriflerin göreve seçilmesi gerekebilir – Suç mahallerine katılmak ve suçluları tutuklamakla ilişkili ortalamanın üzerinde stres ve fiziksel yaralanma olasılığı – Şeriflerin uzun saatler, gece vardiyaları çalışması gerekebilir, hafta sonları ve tatiller

İstenen özellikler/yumuşak beceri seti: – Dürüstlük ve sağlam ahlaki karakter – Sağduyu – İletişim; özellikle dinleme becerileri – Sosyal Algılama; başkalarının tepkilerinin farkında olma ve neden yaptıkları gibi tepki verdiklerine dair anlayış – Ayrıntılara dikkat – Eleştirel düşünme; olası çözümlerin, sonuçların veya sorunlara yaklaşımların güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek için mantık ve muhakemeyi kullanma becerisi – Karar verme – Stres toleransı; Oto kontrol; sakin kalma kapasitesi – Müzakere; farklılıkları tartışma ve uzlaştırma yeteneği – Liderlik; beceriklilik; sorumluluk alma rahatlığı

Şerifler mutlu mu?

2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre kolluk kuvvetlerinde çalışan bireyler çalışma ortamlarını ‘çok zayıf’ olarak değerlendirerek 200 kariyer arasında 192. sırada; stres seviyeleri ‘çok yüksek’, 200 kariyerin 191. sırada yer alıyor; ve kariyerin ‘fakir’ olarak öngörülen büyümesi, 200 kariyerin 141’inci sırada.

Şerifler nasıldır?

Şerifler genellikle düzen ve süreklilik üzerine gelişirler. Süreç ve yönergeler oluşturmak için inisiyatif alan, açık sözlü prensip sahibi kişiler olma eğilimindedirler. Bu özellikler genel olarak dışa dönük ve araştırmacı kişilik tipleriyle uyumludur.

Şerifler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu