İç Mimar Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

İç Mimar Nedir?

Bir iç mimar, güzel duyu odalar ve mekanlar yaratmak için bir müşteriyle beraber çalışan kişidir. Müşteriler ev sahiplerinden büyük şirketlere kadar çeşitlilik gösterir. İç mimarların yarattığı alanlar ve odalar, kolay iç ve dış mekan ev ortamlarından otel lobilerine ve lüks malikanelere kadar eşit derecede çeşitlidir. Boyut ne olursa olsun, her iç mimar, çekici sadece işlevsel mekanlar yaratmak için çalışır. Müşterinin hususi gereksinimlerini karşılarken alanlar da güvenli olmalıdır.

Bir iç mimar, çoğu zaman bir satın alan tabanı oluşturması ihtiyaç duyulan bağımsız bir müteahhittir. Bazı durumlarda bir tasarımcı daha büyük bir şirket için çalışacaktır. Her iki durumda da sektörde pozitif bir saygınlık oluşturmak ve gelecekteki işlerini garanti altına almak için muhteşem olması gerekir.

İç Mimar Ne Yapar?

Bir iç mimar, müşterinin güzel duyu, güvenlik ve işlevsellik gereksinimlerini karşılayan iç mekanlar yaratır. Mobilya yerleşimi, renk paletleri, dekorasyonlar ve işlevsel dekor kullanımıyla, iç mimarlar güzel fakat işlevsel oturma odalarından insanların çalışmak isteyip sevdikleri ofislere kadar çeşitli alanlar yaratabilirler. Sanat eseri şeklinde unsurlar, Müşterinin gereksinimlerini karşılayacak genel bir görünüme katkıda bulunmak için aydınlatma, pencere uygulamaları ve döşeme beraber çalışmalıdır.

İç mimarların uzmanlaşabileceği çeşitli alanlar vardır:

Kurumsal Tasarım

Kurumsal tasarımcılar, ergonomik ve ustalaşmış emek verme alanlarının bir kombinasyonunu oluşturur ve ek olarak bir firmanın markasının unsurlarını tasarımlarına dahil etmeye çalışır. Oldukca ufak ofisler ve yeni kurulan işletmelerden fazlaca büyük kurumsal binalara kadar çeşitli ortamlarda çalışırlar. Projenin boyutu ve kapsamı ne olursa olsun, ana odak noktaları verimli ve işlevsel bir alan yaratmaktır.

Kurumsal tasarımcılar, bilhassa emek verme ortamları olmak suretiyle, günün büyük bir bölümünde ofislerde kalan çalışanlar için sıhhat ve duruşa katkıda bulunan alanlar yaratmak için çalışırlar. Bilgisayarların, bilgisayar masalarının ve bilgisayar sandalyelerinin yerleştirilmesi, bir çok insan bu öğeleri uzun süre kullandığından, odak noktasıdır. Bu tarz şeyleri kullanan kişiler, yanlış ürünler kullanılırsa yada yanlış şekilde ayarlanırsa yada yerleştirilirse gereksiz bitkinlik, stres ve hatta yaralanma yaşayabilir. Tasarımcılar, meydana getirilen işi (aktivite), kullanıcı üstündeki talepleri, kullanılan ekipmanı (boyutu, şekli ve vazife için ne kadar uygun olduğu) dikkate alacak ve arkasından bu unsurları göz önünde bulundurarak mekanı tasarlayacaktır.

Mutfak ve Banyo Tasarımı

Mutfak ve banyo tasarımcıları, bir müşterinin evinin mutfak ve banyo alanını yaratmanın, tekrardan biçimlendirmenin yada güncellemenin tüm yanlarını tartışır. Bu hususi odalar için dolaplar, demirbaşlar, cihazlar, sıhhi döşem, yapı malzemeleri ve elektrik çözümleri mevzusunda uzman bilgisine sahiptirler. Temalar, renkler, desenler ve oda düzeni satın alan ile tartışılır. Bu da bu tartışmalara dayalı eskizler ve çizimler ile sonuçlanır. Bir proje başladıktan sonrasında, tüm harcamaları müşterinin bütçesi dahilinde tutmak tasarımcının sorumluluğundadır.

Sürdürülebilir tasarım

Sürdürülebilir bir tasarımcının ana odağı, sürdürülebilir ve düşük çevresel etkiye haiz ürünler kullanmak, enerji tüketimini ve atıkları azaltmak, iç mekan hava standardını iyileştirmek, enerji ve su verimliliğini çoğaltmak ve alanı verimli kullanarak tasarım yapmaktır. Sürdürülebilir tasarım projeleri bununla beraber güzel duyu ve işlevselliği çevresel etkiyi azaltan seçeneklerle dengelemeye odaklanır.

En Popüler:  Matematikçi Nedir? Nasıl Olunur?

Evrensel tasarım

Evrensel tasarımcılar, daha erişilebilir hale getirmek için mekanları ve mevcut ortamları yeniler. “Evrensel tasarım” terimi, mimar Ronald Mace tarafınca tüm ürünlerin ve yapılı çevrenin güzel duyu ve yaşına, kabiliyetine yada yaşamdaki durumuna bakılmaksızın hepimiz tarafınca mümkün olan en geniş seviyede kullanılabilir olacak şekilde tasarlanması terimini tanımlamak için buluş edildi.

Bu tür tasarımlar esas olarak yaşlılar ve hususi gereksinimleri olan kişiler için işlevsel alanlar yaratmak için kullanılır. Basamağı olmayan giriş yolları yada “diz çökmüş” (ön uçlarını zemin seviyesine getiren) yada rampalarla donatılmış alçak tabanlı transit otobüsler, otobüse binmekte güçlük çekenlere destek sunar. Bu evrensel tasarımlar bir tek yaşlılar yada hususi gereksinimleri olan kişiler için değil, bununla beraber ötekiler için de (bebek otomobilini iten biri şeklinde) faydalıdır.

Bir iç mimarın sorumlulukları aşağıdakileri içerebilir:

– Yeni projeler için reklam
– Yeni projeler için teklif verme
– Proje hedeflerini belirlemek için müşterilerle beraber çalışmak
– Alanların iyi mi kullanılacağını görselleştirme
– Tasarım planlarının çizimi
– Araç-gereç ve mobilya toplama
– Malzemeler ve mobilyalar için sipariş verme
– Proje vakit çizelgeleri oluşturma
– Proje maliyetlerinin tahmin edilmesi
– Proje inşaatı ve kurulumunun denetlenmesi
– Planlar ve şartnamelerle ilgili olarak yüklenicilerle koordinasyon sağlanması
– Elektrikçiler, ressamlar, tesisatçılar ve öteki profesyonellerle koordinasyon
– Proje tamamlandıktan sonrasında müşterinin memnun kalmasını sağlamak

İç mimar Nasıl Olunur?

İç mimarların değişik kişilikleri vardır. Sanatla alakalı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci, şu demek oluyor ki maceracı, tutkulu, iddialı, dışa dönük, enerjik, istekli, kendinden güvenilir ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? İç mimarın en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için parasız meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

İç Mimarın emek verme şartları nasıldır?

İç mimarların esnek emek verme saatlerine ve çeşitli emek verme ortamlarına haiz olması gerekir. Programlar çoğu zaman müşterilerinin gereksinimlerine bakılırsa uyarlanır ve iç mimarlar çoğu zaman mekanın tasarımına ilişkin planları tartışmak için müşterinin evine yada işine gider. İlk danışma ve birkaç strateji oluşturma seansından sonrasında tasarımcılar, istenen alanı yaratmak için mobilya, sanat eseri ve araç-gereç satın almak için mağazaları ziyaret ediyor.

Bir çok iç mimar, satın alan ve tasarım ekibi etkileşimi için toplantı odalarının yanı sıra bir resepsiyon alanı, ofis ve iç unsurlar oluşturmak için tasarım alanı ile ofis alanı kiralar yada kendi ofis alanını kiralar. Bağımsız bir tasarımcı için lüzumlu olmasa da bir ofis müşterilere ustalaşmış bir hizmet izlenimi verir. Pozitif yönde bir izlenim, tasarım işindeki genel başarıya katkıda bulunabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Mimar ile bir iç mimar arasındaki fark nedir?

Kariyer ‘iç mimar’ ve ‘iç mimar’ birbirlerinin yerine çoğunlukla kullanıldığını ve kuşkusuz ikisi içinde birkaç benzerlik bulunduğunu duyuyoruz. Bununla beraber, birkaç farklılık da vardır ve bu farklılıklardan bazıları oldukça önemlidir.

En Popüler:  Uçak Tamircisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

İç Mimar

Bir ev yada iş tasarlarken, bir iç mimarın güzel fakat işlevsel bir alan yaratmak için bir müşterinin gereksinim ve isteklerini kullanabilmesi ve anlayabilmesi gerekir. Bir iç mimar, bir tek bir mekanın görünümünü geliştirmekle kalmaz. Bununla beraber onun işlevini de geliştirirler. İç mimarlar, ambiyansı elde etmeye ve müşterinin ardında olduğu görünüme destek olmak için çoğu zaman kod ve düzenleme gereksinimlerine bağlı kalmış olarak mimarlar ve yüklenicilerle yakın çalışırlar. İç tasarım süreci, araştırma, çözümleme, tekniklik ve yaratıcılığı içeren belirli ve dizgesel bir metodolojiyi takip eder. Ek olarak çevresel sürdürülebilirlik ilkeleri hakkında data sahibi olmak ve bu tarz şeyleri uygulamak, bu emek verme çizgisinde giderek daha mühim hale geldi.

Bir iç mimar olmak için, bir kişinin belirli bir eğitim ve resmi eğitimden geçmesi gerekir. İç tasarımda Önlisans ve Lisans Programı programlarının bir özeti:

İki Senelik Ön Lisans Programı Programları
Önlisans düzeyindeki programların ilk yılı çoğu zaman hem el çizimi hem de dijital çizimde tasarımın temellerini ve temel yetenekleri kapsar. İkinci senenin odak noktası genel olarak mimari aydınlatma, renk teorisi, mobilya zamanı ve giriş durumunda işletme ve pazarlama konseptleri şeklinde daha hususi konulardır. Uygulamalı Bilimler Önlisans Derecesi kazanan öğrenciler, alana çoğu zaman asistan rolüyle girebilirler.

Dört senelik Lisans Dereceleri
Bu programlar, fazlaca yönlü iç mimar için lüzumlu olan güzel duyu, teknik ve iş becerilerini ele alan kurslardan oluşur. Öğrenciler çeşitli mevzulara dalmışlardır: taslak hazırlama, tasarım, 3 boyutlu görüntüleme, alan planlama, proje yönetimi, pazarlama, satış ve iş geliştirme.

İç dekoratör

Bir iç mimar, mobilya ve aksesuarlar ilave ederek iç mekanlar için güzel duyu bir ortam yaratabilir. Ulusal İç Tasarım Nitelikleri Konseyi, “Dekorasyon, bir mekanın modaya uygun yada güzel şeylerle döşenmesi yada süslenmesidir” diyor.

İç mimarlar boş bir odaya bakabilir ve bu odaya mobilya, boya, sanat eseri vb. ile iyi mi aksesuar yerleştirilebileceğini ‘görebilirler’. Müşterileri ile beraber çalışırlar ve mekan için en iyi görünecek bir yoldam üstünde anlaşırlar. Mevcut alanlar tamamen güncellenebilir yada tekrardan yapılabilir. Vizyonlarını hayata geçirmek için çoğu zaman döşemecilerin, mobilya tamircilerinin ve kanalizasyonların yardımını alırlar.

Ustalaşmış olarak uygulama yapabilmek için, bir iç mimarın lisansa ihtiyacı yoktur ve herhangi bir resmi eğitim yada eğitim alması gerekmez. Bu yüzden, yalnızca lisansı olan lisanslı iç mimarların bunu yapmasına izin verildiğinden, tasarım yapmalarına izin verilmez. Bunu hatırlamanın kolay bir yolu, iç mimarların hem tasarlayıp hem de dekore edebilmesidir, sadece iç mimarlar yalnızca dekorasyon yapabilir.

Bir iç mimar olarak çalışmak için herhangi bir eğitim gerekmese de, renk ve kumaş seçimleri, mobilya stilleri, mekan planlama ve oda düzenlerinde ufuklarını genişletmek ve son olarak yenilikleri öğrenmek isteyenler için kurslar, programlar ve sertifikalar mevcuttur. Kuruluşlardan alınan sertifikalar, dekoratörlerin uygulamalarını doğrulamasına destek olmak için kurs emek harcamaları ve sertifika sunar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu