Motosiklet Tamircisi Nedir? Nasıl Olunur?

Bir motosiklet teknisyeni bu araçları inceler, sorunları teşhis eder ve sorunu onarır. Nerede çalıştıklarına bağlı olarak bu teknisyenler belirli bir motosiklet markasında uzmanlaşabilir. Arazi motosikletleri ve hatta ATV’ler gibi çeşitli araç türlerini tamir edebilir.

Nasıl Motosiklet Tamircisi Olunur?

Bir motosiklet tamircisi işi iş başında öğrenebilse de, çoğu işveren tecrübesi olmayan bir adayın çok fazla zaman alabileceği için tecrübesi olan adaylar arıyor. Bir adayın iş geçmişi yoksa deneyim kazanmasının bir yolu, bir sertifika programına katılmaktır.

Hatta ankete katılan motosiklet mekaniğinin %80’inden fazlası, E-Kurs’a göre liseden sonra bir sertifika aldıklarını bildirdi. Bu programlar, motorların nasıl çalıştığı, şanzımanlar, frenler, elektrik sistemleri, süspansiyonlar ve şasi ve bir araçta neyin yanlış olduğunu nasıl gidereceğiniz gibi istihdam sağlamak için ihtiyacınız olan her şeyi kapsayacaktır.

İş başında öğrenmek için ayağınızı kapıdan içeri sokmak istiyorsanız bir otomotiv servis görevlisine ihtiyacı olan işverenleri arayabilirsiniz. Bu görevliler, hızlı bir şekilde öğrenebileceğiniz küçük onarımlar yaparlar. Bu size bir tamirci olarak giriş seviyesi deneyim sağlar. Bir otomotiv servis görevlisinin ne yaptığını gösteren bir Youtube videosu izleyebilirsiniz.

Otomotiv Servis Görevlisi Kimdir?

Otomotiv ve deniz taşıtı servis görevlileri otomobil, kamyon, otobüs ve teknelerde bakım ve küçük onarımlar gerçekleştirir. Bu işçiler, bir araç motorundaki motor yağını değiştirebilir, gaz depolarını doldurabilir, ışıkları veya silecek lastiklerini değiştirebilir. Bu durum araçları çalışır durumda tutmak için gerekli olan birçok ayrıntıdan herhangi biri. Katılımcılar ayrıca stok siparişi verir ve teslimat alır, mal satar, araçları temizler ve çalışma alanlarını ve müşteri alanlarını temiz tutar. Uzun vadeli müşteri ilişkileri geliştirmenin genellikle bir hedef olduğu bu alanda iyi müşteri hizmeti önemlidir.

En Popüler:  Gıda Bilimi Teknoloji Uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Görevliler kayıtları tutar ve bir müşterinin aracı nedeniyle hizmetle ilgili kişisel hatırlatıcıları takip edebilir. Zamanlarının çoğu dışarıda, elementlere maruz bırakılarak ve tehlikeli ekipmanlarla veya kirleticiler etrafında çalışarak geçirilir. Bir müşteriyi arızalı bir motorla denizde zor durumda bırakmaktan kaçınmak için detaylara dikkat ve güvenilirlik çok önemli niteliklerdir. Otomotiv ve deniz taşıtları hizmet görevlilerinin genel olarak bir lise diploması veya eşdeğeri vardır. İlgili teknik sertifikalar yardımcı olabilir.

Motosiklet Tamircisinin İş Tanımı

Bir motosiklet tamircisinin iş tanımı, çalıştıkları yere göre değişebilir. Bazı motosiklet teknisyenleri, diğer motosiklet teknisyenlerinin belirli bir motosiklet markasına odaklandığı ve bir bayi tamir atölyesinde çalıştığı müşteriler için özel motosikletler üretme konusunda uzmanlaşmış bir yerde çalışabilir. Diğer teknisyenler genel mekanik dükkanlarında çalışır ve ATV’lerden çim biçme makinelerine kadar çeşitli küçük motorları tamir eder.

Teknisyenler bir motosikletin bakımını nasıl yapacaklarını, bir motosikleti nasıl inceleyeceklerini, teşhis testleri yapmayı ve nihayetinde onu tamir etmeyi bilmelidir. Motordan frenlere ve elektrik sistemlerine kadar her yönü bilmeleri gerekir. Ayrıca bir sürücünün bisikletlerini gereksinimlerini karşılayacak şekilde aksesuar olarak kullanmasına veya özelleştirmesine yardımcı olabilecek fabrika sonrası parçalarda uzmanlaşabilirler.

Motosiklet Tamircisi Kimdir?

Mekanik bilgi birikimi, el-göz koordinasyonu ve motor problemlerini teşhis etme yeteneği, küçük motor mekaniğinin sahip olduğu önemli niteliklerden bazılarıdır. Bu işçiler, motorlu güç ekipmanını inceler, bakımını yapar ve onarır; genellikle motosikletler, motorlu tekneler veya dış mekan elektrikli ekipman gibi tek tipte uzmanlaşırlar. Üzerinde çalıştıkları onarımlar karmaşıklık açısından değişebilir. Tek bir parçayı değiştirmekten bir motoru yeniden inşa etmeye kadar. Her tür problem üzerinde çalışırlar: yakıt sistemi, mekanik ve elektrik.

Küçük motor mekaniği, bilgisayarlı ekipmanı ve ayrıca genellikle kendilerine ait olan çeşitli el aletlerini kullanır. Küçük motor teknisyenleri genellikle marina rıhtımlarından hırdavatçıların arkasına kadar iyi havalandırılan ancak gürültülü onarım atölyelerinde çalışır. Arıza meydana geldiğinde, her türlü hava koşulunda yerinde onarım görüşmeleri yapabilirler. Çoğu tam zamanlı çalışsa da ilkbahar ve yaz bu teknisyenler için en yoğun çalışma sezonlarıdır ve çoğu talebe ayak uydurmak için fazla mesai yapar. Kış çalışma saatleri daha kısa olabilir.

İşverenler arasında motosiklet, tekne ve diğer motorlu taşıt satıcıları, çim ve bahçe ekipman mağazaları ve ev eşyaları onarım ve bakım hizmetleri yer almaktadır. Küçük motor teknisyenleri genellikle bir lise diplomasına veya sertifikasına sahiptir ve becerilerini iş başında eğitim yoluyla geliştirir. Mekaniğin tamamen yetkin hale gelmesi birkaç aydan birkaç yıla kadar sürer. İşverenler, teknik eğitim almış teknisyenleri işe almayı giderek daha fazla tercih ediyor.

En Popüler:  Satış Müdürü Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Küçük Motor Mekaniği.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 49-3052.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu