Dedektif Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Dedektif Nedir?

Bir dedektifin tanımı zamanla büyür ve değişir. Teknolojik gelişmeler birçok dedektifi sokaklardan bilgisayara taşıdı, suç çözme ise dedektifler için pazarın sadece küçük bir bölümü haline geldi. İki temel dedektif türü vardır: kamu ve özel.

  • Kamu Dedektifleri – Aslında, kolluk kuvvetleri bu kategoriye girer. Suç eylemleri ve şüpheli suç eylemleriyle ilgili faaliyetleri araştırırlar. Maaşları vergilerden ve devlet fonlarından geldiği için kamu kategorisine giriyorlar.
  • Özel Dedektifler – Özel araştırmacılar olarak da anılan bu araştırmacı profesyoneller, doğrudan kamu için çalışabilir veya büyük şirketler tarafından istihdam edilebilir.

Genel olarak dedektif terimi, özel araştırmacılar için kullanılır. Araştırmacılar, çeşitli yöntemler kullanarak neredeyse her şeyin yerini tespit ederler. Başarılı bir dedektif olmak için mantık yetenekleri ve alternatif çözümlerin anlaşılması gerekir. Uygulama ne olursa olsun, bulmaca çözmek işin önemli bir parçasıdır.

Dedektif Ne Yapar?

Araştırma yetenekleri uygulamaları tüm sektörleri kapsar. Şirketler, geçmiş kontrolleri yapmak için dedektifleri kullanırken, tüketiciler şüpheli bir dolandırıcıyı takip etmek veya bir dadı hakkındaki referanslara bakmak için dedektifler tutar. Kolluk dedektifleri suçları olaydan sonra çözer ve suçların işlenmesini önlemek için çalışır. Birçok özel dedektif firması da güvenlik çözümleri sunmaktadır. Bir binayı korumak için yürürlükte olan güvenlik önlemlerini değerlendirmek veya bir ağ için teknik güvenlik eklemek, doğru dedektiflik bürosuyla yapılan bir sözleşme kapsamına girebilir.

Dedektifler bazen polis teşkilatının yetki alanı dışındaki bir boşluğu doldururlar. Özel araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen en yaygın görevlerden bazıları şunlardır:

  • Kayıp Şahıslar – Polis departmanı, bir kayıp şahıs vakasını soruşturmak için sınırlı kaynağa sahiptir, özellikle de faullü oyun kanıtı olmadığında. Özel müfettişler bir alternatif sunarak, kayıp kişinin ailesinin, davanın artık polis departmanında önceliği kalmadıktan sonra da aramaya devam etmesine izin veriyor.
  • Bir Ebeveyn Bulmak – Evlat edinilen çocuklar genellikle genetik ebeveynleriyle tanışmak isterler. Kapalı bir evlat edinme işleminden öz anne babanın izini sürmek önemli ölçüde zaman ve çaba gerektirir. Evlat edinenlerin çoğunun nereden başlayacağına dair hiçbir fikri yok. Araştırmacılar, ortalama bir kişinin ulaşamayacağı kaynaklara erişebilir.
  • Kayıp/Çalıntı Malların Geri Alınması – Kayıp bir eşya önemli bir meblağ olmadıkça, polis gücü onu aramak için fazla zaman harcamayacaktır. Genellikle yargısal sınırlar tarafından engellenirler. Özel müfettişlerin yargı yetkisiyle ilgili sorunları yoktur. Fakat çalınan nesneyi geri almak için yerel kolluk kuvvetlerinden yardım talep etmeleri gerekebilir.
  • Sigorta Talebi Dolandırıcılığı – Sigorta tazminat talebi dolandırıcılığına yönelik soruşturmalar; yaralanmalar, sorumluluk, mülk hasarı, tıbbi sorunlar, işçi tazminatı, vb. ile ilgili olabilir. Şüpheli vakalar, sigorta eksperleri veya denetçileri tarafından sigorta hasar dedektiflerine (veya araştırmacılara) yönlendirilir. Bu davalar, davacılar üzerinde geçmiş kontrolleri yapılarak, tanıklarla görüşülerek, koşullar incelenerek, gözetim yapılarak ve raporlar yazılarak ele alınır.
  • Araştırmacı Durum Tespiti – Özel dedektifler, bir müşterinin yüksek riskli iş veya yatırım girişimi için durum tespiti yapmaları için çağrılabilir. Belirli bir yatırım grubu veya fon yöneticisi ile yatırım yapmayı düşünen potansiyel bir yatırımcı, dolandırıcı bir şirketin veya saadet zincirinin kurbanı olmaktan kaçınabilir. Deneyimli bir dedektif, yatırımın riskli olup olmadığını veya girişimin arkasındaki kişilerin şüpheli geçmişleri olup olmadığını araştırabilir. Araştırmacı durum tespiti, özellikle büyük ölçekli saadet zinciri ve hileli yatırım araçları hakkındaki son raporlarla birlikte, şimdi daha popüler hale geliyor.

Bazı özel dedektifler eski polis memurları, casuslar, askeri personel, korumalar ve güvenlik görevlileridir. Birçok özel dedektif cezai konuları araştırırken, polis yetkisine sahip olmadıkları için vatandaşın tutuklanma ve gözaltına alınma yetkileri ile sınırlıdır. Kanun kapsamında kalmaları zorunludur, aksi takdirde cezai suçlamalarla karşılaşabilirler.

En Popüler:  Sayman Nedir? Nasıl Olunur?

Dedektif Nasıl Olunur?

Dedektiflerin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Dedektifin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Dedektifin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir araştırmacının nerede ve nasıl çalıştığı istihdamın türüne bağlıdır. Geçmiş kontrollerinde uzmanlaşmış özel araştırmacılar, zamanlarının çoğunu masa başında, bilgisayar veritabanlarını kullanarak ve çapraz referans bilgileri kullanarak geçirirler. Gözetim uzmanları günlerinin çoğunu bir araçta bir konuyu gözlemleyerek ve rapor yazarak geçirirler.

Özel bir araştırmacının çalışma programı nadiren gelenekseldir. Fakat çoğunlukla 9-5 iş günü sunan kurumsal pozisyonlar vardır. Bir suç unsuru ile uğraşmak bu kariyer ile birlikte gittiğinden, bazı yargı alanlarında ateşli silah bulundurmak ve kullanmak yaygındır.

Acil durumlar, güvenlik sorunları veya gözetim projeleri için günün veya gecenin herhangi bir saatinde özel bir müfettiş çağrılabilir. Yerel veya federal polis kuvvetleri tarafından istihdam edilen müfettişler bile acil durumlar için çağrı yapıyor. Federal olarak istihdam edilen araştırmacılardan da çok sınırlı bir bildirimle seyahat etmeleri istenebilir. Aktif, enerjik iş arayanlar, araştırmanın yapılandırılmamış doğasını daha geleneksel bir kariyerden daha uygun bulabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Çeşitli dedektif türleri nelerdir?

Polis dedektifi

Kriminal soruşturmacı olarak da adlandırılan polis dedektifleri, kundakçılık, cinayet, soygun, vandalizm, dolandırıcılık, hırsızlık ve saldırı gibi suçları araştırıyor. Tanık ve mağdurlarla görüşüyor, delil topluyor, arama ve tutuklama emri hazırlıyor, şüphelileri sorguluyor, tutuklamalar yapıyor ve gerektiğinde mahkemede ifade veriyorlar. Normal polis memurlarının aksine, polis dedektifleri genel olarak polis üniforması yerine sivil kıyafetleri giyer ve işaretsiz araçları kullanır.

Her tür suç için uzmanlaşmış polis dedektifleri vardır. Örneğin polis dedektifleri dolandırıcılık, beyaz yakalı suçlar, hırsızlık, cinayet, seks suçları, narkotikler, mengene vb. konularda uzmanlaşabilirler. Dedektiflik pozisyonları ya terfidir ya da polis departmanından yapılan yan transferlerdir, bu nedenle önce bir polis dedektifi gerekir Özel bir birimde dedektiflik başvurusunda bulunmadan önce, genellikle devriye bölümünde en az iki ila üç yıl polis memuru olarak çalışmak. Polis memuru olarak çalışmakla geçirilen birkaç yıl, insanlar, kanunlar ve cezai süreçler hakkında bilgi edinme açısından değerli bir deneyim olduğu için çok faydalıdır; bunların hepsi daha iyi dedektifler yapar.

Polis dedektifleri, diğerine geçmeden önce genellikle bir özel birimde iki ila birkaç yıl geçirirler. Diğer özel birimlere taşınmak, onların bilgi birikimini ve deneyimlerini genişletmekle kalmaz. Hem de tükenmişliği de önler (bir polis dedektifinin işi, filmler ve televizyon programlarının inanacağınız kadar heyecan verici veya çekici değildir).

Polis dedektifleri, zamanlarının çoğunu ayrıntılı soruşturmalar üzerinde çalışarak geçirirler. Uyuşturucu kaçakçılığı, terörist faaliyetler ve diğer suçlarla ilgili somut kanıtlar toplamak için günlük olarak çalışırlar. Gizli veya muhbir aracılığıyla çalışabilirler; Bazen bilinen suçluların faaliyetlerini sadece gözlemlemek, izlemek ve kaydetmek, iddianame için gerekli delilleri toplamak için yeterlidir. Bununla birlikte önemli kanıtların çoğu hem suçluların hem de tanıkların sorgulanmasıyla elde edilir. Herhangi bir tutuklama yapmadan önce, polis dedektifleri toplu kanıtların doğru, doğru ve güvenilir olduğundan emin olmalıdır. Herhangi bir suçtaki en iyi kanıt, doğrudan itiraftır ve polis dedektifleri, bir suçluyu itiraf etmeye teşvik etmek için psikolojik teknikler, yanlış yönlendirme ve yalanlar kullanma hakkına sahiptir.

Polis dedektiflerinin ayrıntılara inanılmaz derecede dikkat etmesi ve titiz kayıtlar tutabilmesi gerekir. Ayrıca, bazı suçların çözülmesi yıllar aldığından, yüksek düzeyde sabra sahip olmaları gerekir.

En Popüler:  Havacılık ve Uzay Mühendisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bir Polis Dedektifinin Bazı Günlük Faaliyetleri:

Suç mahallerinden kanıtları toplayın, çantaya koyun ve analiz edin
Şüpheliler, tanıklar, muhbirler ve mağdurlarla görüşün
Suç mahalli araştırmacıları ve diğer adli tıp uzmanlarıyla yakın çalışın
Mahkemede ifade verin ve jüri üyelerini bilgilendirin
Potansiyel müşterileri takip edin
Bilgileri analiz edin
Ek kanıt toplamak için otopsilere katılın
Adalet arayışında mağdur avukatları olarak hareket edin
Diğer kolluk kuvvetlerinin raporlarını yazın veya analiz edin
Diğer kolluk kuvvetlerinden yardım isteyin ve bilgi alışverişinde bulunun
Suç mahallerinde notlar alın ve diyagramlar hazırlayın
Suç mahallerinde fotoğraf çekin
Kendi ve farklı yargı bölgelerinde seyahat edin
Olası çıkmaz ipuçlarını izleyin
İnsanlarla yapılan araştırmaların ve etkileşimlerin ayrıntılı kayıtlarını tutun
Potansiyel şüpheliler üzerinde gözetim yapın

Adli Dedektif

Adli bilim, üç bilimsel dalı kullanan bir alandır: biyoloji, fizik ve kimya. Odak noktası, fiziksel kanıtları tanımak, tanımlamak ve değerlendirmektir. Hukuki delillere ilişkin bilgileri elde etmek için böylesine geniş bir bilim yelpazesinden yararlandığı için, yargı sisteminin ayrılmaz ve önemli bir parçası haline gelmiştir (hem savunma hem de savcılık argümanlarında).

Adli dedektifler (adli tıp araştırmacıları olarak da bilinir), bir olay yerindeki fiziksel kanıtları araştırmak ve analiz etmek için bilimsel yöntemleri ve bilimsel bilgilerini kullanır. Bir suçun nasıl ve ne zaman meydana geldiğini ve kimin işlediğini belirleyerek, ilgili örnekleri analiz ederek ve bilimsel testler yaparak suçların çözümüne yardımcı olurlar. Suç mahallinden parmak izleri, vücut sıvıları ve silahlar gibi kanıtlar toplarlar, ayrıca gözlemleri üzerine notlar yazarlar, fotoğraflar çekerler, eskizler yaparlar ve daha sonra analiz için laboratuvara götürmek üzere numuneleri poşetlere alırlar. Neler olduğunu kanıtlamak için ayrıntılı raporlar yazarlar ve sağlam bilimsel kanıtlar kullanırlar ve genellikle mahkemede ifade vermek zorundadırlar. Kanıtları, özellikle mahkemede aşırı incelemeye dayanmalıdır.

Bir adli dedektif, fiziksel kanıtları inceleyerek, testler yaparak, verileri yorumlayarak ve ayrıntılı raporlar yazarak mahkemede gerçeğe uygun bir ifade verebilir ve genellikle bir suçun varlığını veya bir suçla bağlantısını kanıtlayabilir. Tek amaçları tamamen bilimsel gerçeklere dayanan kanıtlar üretmek olduğu için, adli dedektiflerin tanıklığı birçok ceza davasının güvenilir bir parçası haline geldi.

Adli dedektiflerin genel olarak adli tıp veya kimya veya biyoloji gibi doğa bilimleri alanında lisans derecesine ihtiyacı vardır. Bazı adli dedektifler, gerekli eğitimi aldıktan sonra adli tıpa nakledilen polis memurları olarak işe başlıyor.

Yeni adli araştırmacılar, kapsamlı bir iş başında eğitim almak için genellikle daha deneyimli adli dedektiflerle çıraklık yaparlar. Eğitim süreleri, ne öğretildiğine bağlı olarak değişir. Örneğin DNA analizi eğitimi altı ay sürebilir ve ateşli silah analizi eğitimi üç yıla kadar sürebilir. Bu meslek, adli teknolojideki gelişmelere ayak uydurmak için sürekli öğrenmeyi gerektirir.

Bilgisayar Suçu Dedektifi (veya Bilgisayar Suçu Araştırmacısı)

Siber suç, bir suçun hedefi olabilecek veya bir suçta kullanılabilecek bir bilgisayar ve ağı içerir. Bu tür bir suç, bir kişiye veya hatta bir ulusun güvenliğine zarar verme potansiyeline sahiptir (uluslararası sınırları geçen ve en az bir ulus devletin eylemlerini içeren siber suçlar bazen siber savaş olarak adlandırılır).

Siber suçlar şu şekilde tanımlanır: “Mağdurun itibarına kasıtlı olarak zarar vermek veya mağdura doğrudan veya dolaylı olarak fiziksel veya zihinsel zarar vermek veya mağdura zarar vermek veya bu tür modern telekomünikasyon ağlarını kullanmak için suç teşkil eden bireye veya kişi gruplarına karşı işlenen suçlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu