Host veya Hostes Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Host veya Hostes Nedir?

Host veya hostes, bir restoranda müşterileri gülümsemeyle karşılamaktan, onları kuruluşta karşılamaktan, onları oturtmaktan ve onlara bir menü sağlamaktan sorumlu kişidir. Organizatör, çoban ve restoranın ilk ve son izlenimidir.

Restoranı düzenli tutmak, müşterilerin memnun olduğundan emin olmak ve her masada neler olup bittiğini takip etmek, bir hostnin bir restoranı ve misafirlerini mutlu etmeye yardımcı olan yollarından sadece birkaçıdır.

Host veya Hostes Ne Yapar?

Bir host veya hostes, restoran personelinin hizmetini ve genel misafirperverliğini temsil eder. Barındırma veya hosteslik bilenmiş bir zanaattır; host veya hostes, insanlara gerçekten onlara değer verdiklerini hissettirmeyi bilirse, kısa sürede bir restoranın en büyük varlığı haline gelebilir.

Misafirler oturmak için beklerken veya siparişlerin hazır olmasını beklerken, misafirlerin rahat olmasını ve siparişlerinin durumu veya bekleme süreleri hakkında bilgilendirilmelerini sağlamak hostnin veya hostesin görevidir. Restoran çok meşgulse, sabırsız müşterilere onları ağırlamak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını açıklamak hostnin veya hostesin görevidir. Beklerken barda sohbet edebilir veya ücretsiz bir içecek sunabilirler.

Bir host veya hostesin mutfakta, sunucu istasyonlarının her birinde ve barda neler olup bittiğini takip etmesi ve eylemlerinin tüm bu alanları potansiyel olarak nasıl etkileyebileceğinin farkında olması önemlidir.

Ev sahiplerinin veya hosteslerin gösterişli, arkadaş canlısı ve sakin görünmesi ve davranması gerekir; otoriter, gürültülü, kaba veya sıkılmış değil. Host veya hostes, bir konuğun herhangi bir hizmete ihtiyaç duyması durumunda kolayca tanınabilir olduğundan emin olmak için, bekleme personelinin geri kalanından biraz farklı giyinir. Bir hostnin veya hostesin uyması gereken formalite düzeyi, çalıştığı restoranın türüne bağlı olarak değişebilir. Resmi restoranlarda, host veya hostes restoranın koşullarına uygun olarak belirli bir şekilde giyinmek ve istisnai tavırlar sergilemek zorunda kalabilir. genel dekor.

En Popüler:  Ortaokul Öğretmeni Ne Yapar? Nasıl Olunur?

Host veya hostes olmanın olumsuz yönleri, sunucuların karşılaştığı kadar aşırı olmasa da benzerdir. Ev sahipleri ve hosteslerin uğraştığı insanların büyük bir çoğunluğu hoş olacaktır. Fakat bazen gerçekten nahoş insanlarla uğraşmak zorunda kalacaklar. Evdeki en iyi masaya sahip olamadıkları için sinirlenecek misafirleri olabilir. Son dakika rezervasyonlarına gizlice girmeye çalışan misafirleri, işlerin çok yavaş ilerlediğini düşündükleri için öfkelenen misafirleri ve hatta kaç masası olduğu konusunda mutlu olmayan ara sıra üzgün garson veya garsonları bulacaklar.

Host veya hostes kötü bir gün geçiriyorsa, hissettikleri herhangi bir hayal kırıklığına izin vermemek veya hizmetlerini yansıtmamak, kibar olmalarını sağlamak ve müşteriye varlıklarına değer verdiklerini bildirmek önemlidir. Bir host veya hostes, diğer personeli suçlamamalıdır. Çünkü bu bir bütün olarak restorana kötü bir şekilde yansır. Müşteriler, yerin kötü yönetilmesi durumunda yiyeceklerin beklemeye değmeyebileceğini varsayabilir. Tüm duyguları veya egoyu evde bırakmak önemlidir. Profesyonel olarak ve yüksek standartları koruyarak, ev sahipleri ve hostesler restoranın sorunsuz çalışmasına yardımcı olabilir ve müşterilerin kendilerini mutlu hissetmelerine ve geri dönmek istemelerine yardımcı olabilir. Müşteriler ayrıldıklarında onlara içtenlikle teşekkür etmek ve geri döndüklerini görmenin harika olacağını samimi bir şekilde söylemek önemlidir.

Host ve Hostesin Görevleri

 • Her istasyonu takip et
 • Her sunucunun istasyonunu ve içinde hangi tabloların olduğunu gösteren bir grafik yapın
 • Masa düzenini ezbere öğrenin
 • Her vardiya için tüm rezervasyonları gözden geçirin ve uygun masaları atayın
 • Bekleme personelinin her üyesinin adil miktarda masa almasını sağlayın
 • Masa dönüşünü izle
 • Bir partide kaç kişinin olduğu, varış zamanı vb. hakkında notlar tutun.
 • Fazladan tablo almak için hangi sunuculara güvenilebileceğini öğrenin
 • Hangi masaların temizlendiğini ve yeni misafirler için uygun olduğunu takip edin
 • Misafirler için bekleme sürelerini tahmin et
 • Telefonu cevapla ve rezervasyon al
 • Her misafir için eksiksiz yer ayarlarının mevcut olduğundan emin olun
 • Masanın temiz olduğundan emin ol
 • Daha büyük partileri barındırmak için masaları birlikte hareket ettirin
 • Çocuklar veya engelliler için özel düzenlemeler yapın
 • Göz teması kurar ve soru sorduklarında misafirlere odaklanır
 • Bekleyen misafirleri otururken sabırları için teşekkür ederim
En Popüler:  Dijital Proje Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Host ve hostes Nasıl Olunur?

Ev sahipleri ve hosteslerin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da sosyaldir yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

Bu meslek sana göre mi? Host ve hostesin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Host veya Hostesin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Ev sahipleri ve hostesler genellikle ön kapıda kocaman bir gülümsemeyle bulunur ve restoranlarda, salonlarda ve diğer kamu kuruluşlarında konukları karşılamaya hazırdır. Bazı ev sahipleri ve hostesler tam zamanlı çalışsa da çoğu yarı zamanlı pozisyonlarda çalışmaktadır. Bu tür işler akşamları ve hafta sonları aşırı yoğun olma eğilimindedir.

Hostlar ve Hostesler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu