Satınalma Müdürü Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Satınalma Müdürü Nedir?

Bir satın alma yöneticisi, kuruluşların kullanması veya yeniden satması için ürünler satın alır. Tedarikçileri değerlendirir, sözleşmeleri müzakere eder, ürün kalitesini gözden geçirir ve genellikle satın alma acentelerini ve alıcıları denetlerler. Daha küçük şirketlerde, satın alma müdürü ayrıca aracı veya alıcı olarak hareket edebilir.

Satınalma Müdürü Ne Yapar?

Satın alma yöneticileri genellikle şu maddeleri yapar:

  • Tedarikçileri fiyat, kalite ve teslimat hızına göre değerlendirin
  • Ürün, hizmet ve fiyatları incelemek ve öğrenmek için satıcılarla görüşün ve tedarikçilerin tesislerini ve dağıtım merkezlerini ziyaret edin
  • Yeni endüstri trendleri hakkında bilgi edinmek ve tedarikçilerle iletişim kurmak için toplantılara, ticaret fuarlarına ve konferanslara katılın
  • Makul fiyatları belirlemek için fiyat tekliflerini, finansal raporları ve diğer bilgileri analiz edin
  • Kuruluşları adına sözleşmeleri müzakere edin
  • Tedarikçilerle, ürünlerin ne zaman teslim edileceği gibi politikalar belirleyin
  • Kusurlu veya kabul edilemez mal veya hizmetleri tartışmak ve düzeltici eylemi belirlemek için personel ve satıcılarla görüşün
  • Satıcıların ve malzemelerin sözleşmenin hüküm ve koşullarına uygun olduğundan emin olmak ve değişiklik ihtiyacını belirlemek için sözleşmeleri değerlendirin ve izleyin
  • Satın alınan ürünlerin, maliyetlerin, teslimatların, ürün performansının ve envanterlerin kayıtlarını koruyun ve gözden geçirin

Satın alma yöneticileri, kuruluşlar ve kurumlar için ürünler, dayanıklı ve dayanıksız mallar ve hizmetler satın alır. Kuruluşları için en iyi teklifi – en düşük maliyetle en kaliteli mal ve hizmetleri almaya çalışırlar. Bunu, mevcut stokların satış kayıtlarını ve envanter seviyelerini inceleyerek, yabancı ve yerli tedarikçileri belirleyerek ve hem ürün hem de malzeme arzını ve talebini etkileyen değişiklikleri takip ederek yaparlar. Tedarikçileri ve malları seçerken fiyat, kalite, kullanılabilirlik, güvenilirlik ve teknik desteği dikkate alırlar. Etkili olabilmeleri için, satın alınacak mal veya hizmetler hakkında çalışan bir teknik bilgiye sahip olmaları gerekir.

En Popüler:  İnşaat İşçisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Tedarikçileri değerlendirmek, bir satın alma yöneticisinin en önemli işlevlerinden biridir. Birçok kuruluş artık yalın bir üretim programına göre çalışıyor ve tam zamanında envanter kullanıyor, bu nedenle tedarik zincirindeki herhangi bir gecikme, üretimi durdurabilir ve potansiyel olarak kuruluş müşterilerine mal olabilir.

Satın alma yöneticileri, potansiyel tedarikçiler hakkında bulabilecekleri her şeyi öğrenmek için birçok kaynağı kullanır. Yeni endüstri eğilimleri hakkında bilgi edinmek ve tedarikçilerle iletişim kurmak için toplantılara, ticaret fuarlarına ve konferanslara katılırlar. Muhtemel tedarikçilerle sık sık görüşürler ve kapasitelerini değerlendirmek için fabrikalarını ve dağıtım merkezlerini ziyaret ederler. Örneğin ürünlerin tasarımını tasarım mühendisleriyle, kalite endişelerini üretim amirleriyle veya nakliye sorunlarını alıcı departmandaki yöneticilerle tartışabilirler. Tedarikçinin istediği mal veya hizmetleri zamanında, doğru miktarlarda ve kaliteden ödün vermeden teslim etmesini sağlamalıdırlar.

Satın alma yöneticileri, çeşitli tedarikçiler hakkında yeterli bilgi topladıktan sonra, yalnızca kuruluşun ihtiyaçlarını karşılayan tedarikçilerle sözleşmeler imzalar ve sipariş verirler. Müşterilere yeniden satmak için ürün satın alan alıcılar, kuruluşlarının hangi ürünleri satacağını büyük ölçüde belirler. Müşterilerine neyin cazip geleceğini tahmin edebilmeleri gerekir. Yanılıyorlarsa, kuruluşlarının karını ve itibarını tehlikeye atabilirler.

Satın alma müdürü Nasıl Olunur?

Satın alma yöneticilerinin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Satın alma menajerinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Satın Alma Yöneticisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Çoğu satın alma yöneticisi rahat ofislerde çalışır. Bazen satıcıları ziyaret etmek için seyahat gerekir ve küresel kuruluşların alıcılarının ülke dışına seyahat etmesi gerekebilir.

En Popüler:  UX/UI Tasarımcısı Nedir? Nasıl Olunur?

Satın Alma Yöneticileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu