Pazarlama Müdürü Nedir? Nasıl Olunur?

Pazarlama yöneticileri sektör trendlerini ve ürün ve hizmetlere olan talebi analiz eder, ardından ürün veya hizmeti pazarlamak için bir strateji oluşturur. Uygulama için başarılı bir yaklaşıma sahip olduklarından emin olmak için genellikle satış mühendisleri, finans personeli ve reklam şirketleriyle işbirliği yaparlar. Pazarlama stratejilerini baştan sona denetleyecek ve etkinliğini çevreleyen verileri toplayacaklardı.

Bir pazarlama yöneticisinin ne yaptığını öğrenmek için Youtube’dan meslek tanıtım videosu izleyebilirsiniz.

Ücretsiz Meslek Testi

Pazarlama Müdürü Nasıl Olunur?

Ön koşul olmasa da pazarlama yöneticileri çoğu zaman pazarlama, reklamcılık veya iletişim gibi alakalı bir alanda lisans derecesine sahiptir. Giriş seviyesi fırsatları için bir önlisans derecesi programları kazanmak mümkündür. Fakat bunlar günümüzde çok uzaktır! Bu pozisyon projelere, insanlara öncülük ettiğinden ve bütçeyi yönettiğinden, çoğu işveren pazarlama endüstrisinde lisans derecesi veya yüksek lisans artı deneyim ister.

Kurs genellikle İletişimi içerir. Makroekonomi, Halkla İlişkiler, Finans, İşletme, Reklamcılık ve Pazarlama dersleri. Ayrıca sosyal medya, teknoloji platformları ve çeşitli bilgisayar yazılım programlarının kullanımı, birçok şirketin tüketici taleplerini karşılamak için internet pazarlamasına geçiş yapması nedeniyle çok önemli olabilir. Ayrıca kolej veya üniversite programları staj ve uygulamalı projeler de sunar.

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre analitik, iletişim, yaratıcılık, Karar verme, kişilerarası beceriler ve organizasyonel yetenekler gibi ek beceriler de işverenlerin potansiyel adaylara müdahale ederken aradıkları hayati özelliklerdir.

Derecenizi tamamlarken yapabileceğiniz her türlü fırsata katılmanızı da şiddetle tavsiye ediyoruz. Bunu, deneyim kazanmak için çeşitli etkinlikler veya aktiviteler bulmak için kulüplere, derneklere katılarak ve meslektaşlarınız ve danışmanlarınızla ağ oluşturarak yapabilirsiniz.

Pazarlama Müdürünün İş Tanımı

Pazarlama müdürünün birincil görevleri, personeli yönetmek ve pazarlamak ve ürün veya hizmetlere ilgi uyandırmak için programlar planlamaktır. Bir pazarlama kampanyası yürütmek için tahminler ve bütçeler hazırlayabilir ve bunları müşteri onayına sunabilirler. Pazarlama yöneticileri ayrıca reklam ajanslarıyla birlikte çalışabilir ve satış ve reklam sözleşmelerinin müzakeresi ve hazırlanmasında yer alabilir.

En Popüler:  Diplomat Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Pazarlama yöneticileri, çeşitli iletişim ve pazarlama teknikleri hakkında sağlam bir bilgiye sahip olmalı ve hedef kitlelerini bilmek istemelidir. Psikolojiyi ve insanların yaptıkları gibi tepki verme nedenlerini anlamak için sosyal olarak bilinçli olmak esastır. Nihayetinde, kalite ve etkililik amacıyla televizyon reklamları, online reklamlar veya basılı materyaller gibi oluşturulan herhangi bir reklam materyalinin son incelemesinden ve onayından sorumludurlar.

Çoğu reklam, promosyon ve pazarlama yöneticisi tam zamanlı çalışır. Birçok pazarlama yöneticisi, son teslim tarihlerini karşılamak için haftada 40 saatten fazla çalışır. Ayrıca programlarını ofiste veya müşterilerinin tercih ettikleri yerde düzenlemek için müşterilerle çeşitli saat ve günlerde buluşurlar. Bunun yanı sıra, ürünlerini veya hizmetlerini pazarlamak için sık sık yerel/ulusal medyaya seyahat eder veya konuşurlar. Pazarlama müdürü pozisyonlarına artan bir ihtiyaç var; İnternet tabanlı reklamcılığa sahip olanlar, dijital tüketici talepleri nedeniyle işverenler tarafından daha çok aranıyor ve isteniyor.

Ücretsiz Bilgi Kaynakları

EdX.org’da ücretsiz bir Girişimciler için Müşteri Merkezli Pazarlama kursu sunmaktadır. Bu kursu alarak şu maddeleri öğreneceksiniz:

  • Pazar ihtiyaçlarını, sorunlarını ve fırsatlarını belirlemek için müşteri keşif araçları nasıl kullanılır?
  • Müşterilerinize ulaşmak için doğru pazarlama kanallarını belirlemenize yardımcı olacak müşteri profilleri ve kişilikler oluşturun.
  • Kişisel, dijital, sosyal ve mobil alanları kullanarak değişen müşteri ihtiyaçlarına yanıt verin.
  • Doğrudan tüketici ihtiyaçlarına hitap eden ve marka heyecanını harekete geçiren içerik ve mesajlaşma geliştirin.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Reklamcılık, Promosyonlar ve Pazarlama Yöneticileri.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 11-2023.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu