Grafik Tasarımcı Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Grafik Tasarımcı Nedir?

Grafik tasarım, iletişim tasarımı olarak da bilinir. Grafik tasarımcılar, elle veya bilgisayar yazılımı kullanarak görsel kavramlar yaratan görsel iletişimcilerdir. Görüntüler, kelimeler veya grafikler içeren hem fiziksel hem de sanal sanat formları aracılığıyla tüketicilere ilham vermek, bilgi vermek veya onları cezbetmek için fikirlerini iletirler.

Grafik tasarımcıların nihai amacı, onları işe alan kuruluşları tanınır ve öne çıkan kılmaktır. Çeşitli medyaları kullanarak, reklam ve promosyonlarda kullanılacak belirli bir fikir veya kimliği iletirler. Bu ortamlar arasında yazı tipleri, şekiller, renkler, resimler, baskı tasarımı, fotoğrafçılık, animasyon, logolar ve reklam panoları bulunur. Grafik tasarımcılar genellikle sanatçılar, multimedya animatörleri ve diğer yaratıcı profesyonellerle projeler üzerinde işbirliği yaparlar.

Bu nedenle her grafik tasarımcı bir görsel düşünme problem çözücü ve iletişimcidir. Her grafik tasarımcı, belirli iletişim zorluklarını çözme ve belirli yaratıcı sonuçlar elde etme göreviyle görevlendirilir. Fakat bu durum, grafik tasarımcı nedir sorusuna tam olarak cevap vermiyor. Çünkü, bir grafik tasarımcı olarak alanınıza bağlı olarak sizler:

Yaratıcı Yönetmen
Ürün markalama, reklam kampanyaları vb. için görseller oluşturan yaratıcı bir ekibi yönetiyorsunuz.

Bir Sanat Yönetmeni
Projelerin zamanında ve müşterinin memnuniyeti için tamamlanmasını sağlamak için prodüksiyon sanatçıları ve illüstratörler arasında yönetir ve koordine edersiniz.

Bir Sanat Üretim Müdürü
Verimliliği artırmaya ve maliyetleri düşürmeye odaklanarak sanat üretimi ve yaratımının üretim yönünü yönetirsiniz.

Bir Paket Tasarımcısı
Hem tasarım hem de fiziksel yapı açısından pazarlama veya ürünler için ambalaj yaratır ve tasarlarsınız.

Marka Kimliği Geliştiricisi
Çeşitli kuruluşlar için marka kimlikleri geliştiriyorsunuz.

Görsel Görüntü Geliştiricisi
3D modelleme, fotoğrafçılık ve görüntü düzenleme yoluyla görüntüler ve tasarımlar yaratırsınız.

Görsel Bir Gazeteci
Diğer şeylerin yanı sıra, infografik olarak bilinen bilgilendirici grafikler oluşturursunuz. Bu durum baskı veya dijital uygulama için olabilir.

Bir Yayın Tasarımcısı
Televizyon yapımlarında kullanılmak üzere görsel tasarımlar ve elektronik ortamlar yaratırsınız.

Logo Tasarımcısı
Kuruluşun temel mesajının veya değerinin görsel ifadesini yaratırsınız. Bu aynı zamanda marka kimliğinin önemli bir yönüdür. Fakat kimlik tasarımında, tüm marka materyalleri için logo ve tasarım kimliğini ileri taşırsınız.

Bir Arayüz Tasarımcısı
Grafik kullanıcı arayüzleri geliştiriyorsunuz ve genellikle web geliştirme şirketleri için çalışıyorsunuz.

Bir Web Tasarımcısı
Web siteleri için grafikler, düzenler ve sayfalar oluşturursunuz.

Bir Multimedya Geliştiricisi
Grafik tasarım becerilerini ses veya harekete uygularsınız.

Bir İçerik Geliştiricisi
Özetinize bağlı olarak yazılı, grafik, video, ses veya diğer multimedya içeriği oluşturursunuz.

Grafik Tasarımcı Ne Yapar?

Grafik tasarımcılar, fikirleri resimler ve web ekranlarının ve basılı sayfaların düzeni aracılığıyla iletmek için sanat ve teknolojiyi birleştirir. Sanatsal veya dekoratif efektler elde etmek için çeşitli tasarım öğeleri kullanabilirler. Reklamlar, broşürler, dergiler ve kurumsal raporlar için genel düzeni ve üretim tasarımını geliştirirler. Grafik tasarımcılar hem metin hem de resimlerle çalışır. Genellikle başlıkların, başlıkların ve metnin türünü, yazı tipini, boyutunu, rengini ve satır uzunluğunu seçerler. Grafik tasarımcılar ayrıca, her birinin ne kadar alana sahip olacağı da dahil olmak üzere, görüntülerin ve metnin bir sayfada veya ekranda nasıl bir araya geleceğine karar verir. Mizanpajlarda metin kullanırken, kelimeleri seçen ve kelimelerin paragraflara, listelere veya tablolara yerleştirilip yerleştirilmeyeceğine karar veren yazarlarla yakın işbirliği yaparlar. Çalışmaları genel olarak şu maddeleri içermektedir:

  • Bir projenin kapsamını belirlemek için müşterilerle veya sanat yönetmeniyle görüşün
  • Müşterilere belirli bir hedef kitleye ulaşma stratejileri hakkında tavsiyelerde bulunun
  • Tasarımın göstermesi gereken mesajı belirleyin
  • Bir ürünü tanımlayan veya bir mesaj ileten resimler oluşturun
  • Ürün çizimleri, logolar ve web siteleri için grafikler ve görsel veya sesli görüntüler geliştirin
  • El ile veya bilgisayar yazılım paketlerini kullanarak tasarımlar oluşturun
  • Renkleri, görüntüleri, metin stilini ve düzeni seçin
  • Tasarımı müşterilere veya sanat yönetmenine sunun
  • Müşteriler tarafından önerilen değişiklikleri nihai tasarıma dahil edin
  • Tasarımları yazdırmadan veya yayınlamadan önce hatalara karşı inceleyin
En Popüler:  Dijital Proje Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Ürün satış ve pazarlamasında grafik tasarım giderek daha önemli hale geliyor. Bu yüzden iletişim tasarımcıları olarak da adlandırılan grafik tasarımcılar, genellikle reklam ve promosyonlarda, halkla ilişkilerde ve pazarlamada insanlarla yakın çalışırlar. Tasarımcılar genellikle belirli bir müşteri kategorisi veya türünde uzmanlaşırlar. Örneğin bazıları sinema filmleri için jenerik oluştururken, diğerleri basılı medyayla çalışır ve tabela veya poster oluşturur.

Grafik tasarımcıları, kendi başlarına veya resmi yazılım eğitim programları aracılığıyla yeni ve güncellenmiş bilgisayar grafikleri ve tasarım yazılımlarına ayak uydurmalıdır. Sanatsal açıdan ilginç ve müşterilere ve tüketicilere hitap eden tasarımlar yaratabilmelidirler. El çizimi veya bir bilgisayar programı kullanarak tasarım fikirlerinin kaba çizimlerini üretirler.

Grafik tasarımcılar, tasarımlarının istenen mesajı doğru bir şekilde yansıtmasını ve bilgileri etkili bir şekilde ifade etmesini sağlamak için müşterilerle, müşterilerle ve diğer tasarımcılarla iletişim kurmalıdır. Çoğu çalışanı tasarımlarını hazırlamak için özel grafik tasarım yazılımı kullanır. Fikirleri tüketicilere iletmek için yeni yaklaşımlar düşünebilmelidirler. Müşterileri adına tanınabilir bir anlam taşıyan benzersiz tasarımlar geliştirirler.

Grafik tasarımcılar genellikle diğer grafik tasarımcıları ve pazarlamacıları, iş analistleri, yazarlar ve programcılarla birlikte projeler üzerinde çalışır. Başarılı web siteleri, yayınlar ve diğer ürünler üretmek için işbirliği yapmalıdırlar. Grafik tasarım geçmişi olan bazı kişiler tasarım okullarında, kolejlerde ve üniversitelerde ders verir.

Grafik tasarımcı Nasıl Olunur?

Grafik tasarımcıların farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Grafik tasarımcının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Grafik Tasarımcının çalışma şartları nasıldır?

Genel olarak grafik tasarımcılar üç çalışma ortamından birinde çalışır. Bu yüzden bu sorunun cevabı, seçtiğiniz seçeneğe bağlıdır.

Şirket içi grafik tasarımcı olarak çalışmak

Şirket içinde çalışmak, yerleşik bir kuruluşta çalıştığınız ve işinizin tek bir marka veya tek bir ilgili marka grubu etrafında döndüğü anlamına gelir. Bu tür rollerdeki grafik tasarımcılar genelci olma eğilimindedir. Şirketin tüm yaratıcı ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için çok çeşitli genel tasarım becerilerine sahiptirler.

Şirket içinde çalışmanın avantajları
– Geleneksel bir çalışma ortamının avantajları: ev ve işin ayrılması; sosyal bir işyerinde meslektaşlarla işbirliği; şirket faydaları
– Sabit bir maaş çeki: müşteri oluşturmak zorunda kalmadan istikrar
– İlerleme fırsatları: kurumsal kariyer basamaklarını tırmanma potansiyeli
– Bir marka veya marka geliştirilecek: tekil odaklanma, tasarımcıların kuruluşun markası, tarzı ve hedef kitleleri hakkında derinlemesine bir anlayış geliştirmesine olanak tanır; uzun vadeli bir strateji oluşturma ve bunun getirdiği sonuçları görme fırsatı.

Kurum içinde çalışmanın dezavantajları
– Daha fazla kural: yerleşik bir şirket markası kısıtlayıcı olabilir; marka kurallarına bağlı kalarak yeni fikirler üretmenizi gerektirir
– Daha fazla iletişim: muhtemelen tasarımlarınızı tasarımcı olmayanlara açıklamanız ve gerekçelendirmeniz gerekecek
– Tasarım dışı bir ortam: Ofis alanı tasarımcılar göz önünde bulundurularak optimize edilmeyebilir; İşbirliği yapılacak daha az sayıda tasarımcı olacak

En Popüler:  Küratör Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Ajans grafik tasarımcısı olarak çalışmak

Grafik tasarım ajansları, yaratıcı işler üretmek için dış müşteriler tarafından işe alınır. Bu ortamda, tasarımcılar genellikle çeşitli markalarla çalışır. Ödevler kısa vadeli, proje bazlı ve belirli bir kampanyayla sınırlı olma eğilimindedir.

Bir ajansta çalışmanın avantajları
– Tasarımda mükemmellik beklentisi: tasarımcılar veya tasarım dünyasına aşina olan yöneticiler ve iş arkadaşları; yüksek profesyonellik beklentileri; tasarım becerilerinizi geliştirmek için çeşitli fırsatlar; genellikle tasarımcı olmayanlarla çalışırken meydana gelenden daha az iletişim gecikmesi
– Yerleşik süreçler ve akıl hocaları: ajanslar, süreçlerini ve sistemlerini modernize etme eğilimindeyken, kadrosundaki kıdemli tasarımcılar da yeni tasarımcılar için verimli öğrenme ortamları yaratır.
– Grafik tasarıma odaklanın: tasarım dışı görevler son derece nadirdir; günlük çalışma her zaman grafik tasarım alanı içindedir

Bir ajansta çalışmanın dezavantajları
– Daha az iş güvenliği: ajanslar, sahip oldukları sözleşmelere uyacak personeli işe alır; proje listesi düşerse, grafik tasarımcıların sayısını azaltma ihtiyacı nedeniyle işten çıkarılma riski vardır.
– Zorlu saatler: Ajans ayarları, kısa teslim süreleri ile hızlı tempolu; ara sıra bir projeyi bitirmek için geç geceler nadir değildir

Serbest grafik tasarımcı olarak çalışmak

Serbest grafik tasarımcıları, grafik tasarımdan daha fazlasından sorumludur. Pazarlama ve müşteri ilişkilerinden defter tutma ve faturalamaya kadar işlerinin her yönünden sorumludurlar. Rol, hatırı sayılır bir öz disiplin ve adanmışlık gerektirir.

Serbest çalışan olarak çalışmanın avantajları
– Yer: işe gidip gelme yok; Wi-Fi ile her yerden çalışma esnekliği
– Yaratıcı özgürlük: yaratıcı esneklik; size meydan okuyan ve ilham veren işi seçin
– Özel bir program: iş yüküne ayak uydurduğunuz ve üretken kaldığınız sürece saatlerinizi istediğiniz yaşam tarzına uyarlayın

Serbest çalışan olarak çalışmanın dezavantajları
– İş arkadaşı yok: Aslında, göreceli olarak izole bir şekilde, işbirlikçi olmayan bir ortamda yalnız çalışacaksınız ve bu bazen motivasyonunuzu zorlayabilir
– İş için avlanma ve teklif verme: projeler masanıza düşmeyecek; aktif olarak projeler aramanız ve bazen kazanmak için rekabet etmeniz gerekecek
– Faydasız güvenilmez ödeme: ücret, iş akışına bağlı olarak aydan aya önemli ölçüde değişebilir; sağlık sigortası, doğum izni ve emeklilik hesapları kendi sorumluluğunuzdadır

Sıkça Sorulan Sorular

Grafik tasarım öğrencileri için bazı iyi tavsiyeler nelerdir?

Baştan sona tüm tasarım sürecini sevmek önemlidir. Sektördeki herhangi bir değişiklikle güncel tuttuğunuzdan emin olun; hızlı bir şekilde hareket eder. Bunu söyledikten sonra, harika fikirleri geride bırakarak körü körüne takip etmeyin. Tasarım uğruna tasarım yapmak yapılacak iş değil.

Bazen üzerinde çalıştığınız bir tasarıma aşırı yatırım yaparsınız, öyle ki eleştirilirse savunmacı olursunuz. Eleştiriye aşırı duyarlı olmayın – zihninizi önerilere açık tutun. Birinin işinizi beğenmemesi, kötü bir tasarımcı olduğunuz anlamına gelmez.

Portföyünüze yatırım yapın ve içinde ne olduğu konusunda seçici olun. En iyi parçalarınıza odaklanın ve onları yapabildiğiniz kadar etkileyici hale getirin. İşverenler genellikle portföyünüzde ne olduğunu ve neden orada olduğunu açıklamanızı ister, bu nedenle her bir parçayı neden dahil ettiğinizi açıklayabildiğinizden emin olun.

Grafik tasarımcıların çizim yapma yeteneğine sahip olması gerekiyor mu?

Artık bilgisayar tabanlı araçlar mevcut olduğuna göre çizim yeteneği iyi bir tasarım duygusu kadar önemli değil. Grafik tasarımcı olmak için harika bir sanatçı olmanıza gerek yok. Fakat kağıt üzerinde temel eskiz ve çizimler yapabilmelisiniz. Eskizleriniz ve çizimleriniz fikirlerinizi başka birine, büyük olasılıkla patronunuza veya müşterinize aktarabilmelidir. Çizim becerilerinizden rahatsızsanız, çizim ve eskizle ilgili bazı eğitimler bulun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu