Güvenlik Görevlisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Güvenlik Görevlisi Nedir?

Güvenlik görevlisi, mülkü yangın, hırsızlık, vandalizm, terörizm ve yasadışı faaliyetlere karşı devriye gezen ve denetleyen kişidir. Suçu önlemek için insanları ve binaları izlerler.

Güvenlik Görevlisi Ne Yapar?

Güvenlik görevlileri genellikle şu maddeleri yapar:

• Bir işverenin mülkiyeti üzerindeki kanunları korumak ve uygulamak
• Alarmları ve kapalı devre TV kameralarını izleyin
• Çalışanlar, ziyaretçiler ve dış yükleniciler için erişimi kontrol edin
• Belirli bir alanda güvenlik kontrolleri gerçekleştirin
• Devriye gezerken gözlemlediklerini özetleyen kapsamlı raporlar yazın
• Daha sonraki mahkeme tanıklığı için tanıklarla görüşün
• Suçu ihlal edenleri tutuklayın

Gardiyanlar, vardiyaları boyunca olağandışı bir şey aramak için tetikte olmalı. Acil bir durumda, gardiyanlar polis, itfaiye veya ambulans hizmetlerinden yardım isteyebilir. Bazı güvenlik görevlileri silahlı olabilir.

Bir güvenlik görevlisinin iş sorumlulukları bir işverenden diğerine değişir:

  • Perakende satış mağazalarında korumalar insanları, kayıtları, malları, parayı ve ekipmanı korur. Müşteriler veya çalışanlar tarafından hırsızlığı önlemek için gizli mağaza dedektifleri ile birlikte çalışabilirler, hırsızlık şüphelilerini polis gelene kadar alıkoyabilirler veya otoparklarda devriye gezebilirler.

  • Ofis binalarında, bankalarda, otellerde ve hastanelerde gardiyanlar düzeni sağlar ve kuruluşun müşterilerini, personelini ve mülkünü korur.

  • Müzelerde veya sanat galerilerinde gardiyanlar, insanları izleyerek ve binaya giren ve çıkan paketleri inceleyerek resimleri ve sergileri korur.

  • Fabrikalarda, hükümet binalarında ve askeri üslerde, güvenlik görevlileri bilgileri ve ürünleri korur ve binaya giren ve çıkan kişilerin ve araçların kimlik bilgilerini kontrol eder.

  • Üniversitelerde, parklarda ve spor stadyumlarında, gardiyanlar kalabalık kontrolü yapar, park ve oturma yerlerini denetler ve trafiği yönlendirir.

  • Barlarda ve gece kulüplerinde, gardiyanlar (veya fedailer) reşit olmayanların içeri girmesini engeller, kapıda sigorta ücreti alır ve müşteriler arasında düzeni sağlar.

  • ulaşım güvenliği tarayıcıları olarak çalışan muhafızlar, havalimanlarında, tren istasyonlarında ve diğer ulaşım tesislerinde insanları, ulaşım ekipmanlarını ve yükleri korur.

Güvenlik görevlisi Nasıl Olunur?

Güvenlik görevlilerinin farklı kişilikleri vardır. Gerçekçi bireyler olma eğilimindedirler. Bu da bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, samimi, pratik ve tasarruflu oldukları anlamına gelir. Dokunsal, fiziksel, atletik veya mekanik görevleri severler. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Güvenlik görevlisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

En Popüler:  Veri Analisti Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Güvenlik Görevlisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Güvenlik görevlileri, kamu binaları, perakende mağazaları ve ofis binaları dahil çok çeşitli ortamlarda çalışır. Ulaşım güvenliği denetleyicisi olarak görev yapan muhafızlar hava, deniz ve demiryolu terminallerinde ve diğer ulaşım tesislerinde çalışır ve hükümet tarafından istihdam edilir. Oyun izleme görevlileri işlerinin çoğunu kumarhane gözlem odalarında ses ve video ekipmanı kullanarak yaparlar.

Güvenlik görevlilerinin çoğu, ya belirli bir görevde görevlendirilerek ya da bina ve arazilerde devriye gezmek için ayakları üzerinde önemli ölçüde zaman harcar. Bazıları uzun saatler boyunca bir tezgahın arkasında veya kapalı bir tesisin veya topluluğun girişindeki bir bekçi evinde oturabilir. Bazı güvenlik görevlileri, dönüşümlü programlarla sekiz saat veya daha uzun vardiyalarda çalışarak 24 saat gözetim sağlar.

Gün içinde çalışan gardiyanlar, diğer çalışanlar ve halkla çok fazla temas kurabilir. İş rutin olsa da özellikle bir tartışma meydana geldiğinde tehlikeli de olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Güvenlik Görevlileri mutlu mu?

Güvenlik görevlileri en az mutlu kariyerler arasında yer alır. Genel olarak memnuniyet puanları listesinde 8. sırada yer alırlar.

Uzman olmayan gözlemciler, genellikle yalnız ve gece geç saatlerde çalışma ortamını bu son derece düşük mutluluk metriğinin potansiyel bir nedeni olarak görseler de, araştırmalar, meslek etrafındaki genel duyguyu etkileyen büyüme fırsatlarının ve ödül eksikliğinin olduğunu ortaya koyuyor.

Güvenlik Görevlileri nasıldır?

Kullanıcı havuzumuza göre güvenlik görevlileri çoğunlukla araştırıcı kişiler olma eğilimindedir. Bu bulgu, işin doğasını desteklemektedir. Rollerinin tek bir pozisyonda ‘statik’ kalmalarını gerektirip gerektirmediği, örneğin kapalı devre bir güvenlik beslemesinin izlenmesi; veya geniş bir mülkte devriye gezen bir güvenlik görevlisinin işi her zaman bir dereceye kadar analitik, araştırıcı, denetleyici ve esasen araştırıcıdır.

Güvenlik Görevlisi olmak için kaç yıl okunur?

Genel olarak ABD’de güvenlik görevlilerinin sahada çalışmak için en az 40 saatlik kursları tamamlaması gerekir. Özel şartlar devlete göre değişir. Fakat güvenlik görevlisi işlerine başvurmaya hak kazanmak için genellikle bu eğitimin sekiz saatini tamamlamak gerekir.

Ceza adaleti gibi ilişkili bir disiplinde ilgili bir sertifika veya Önlisans Derecesi programını tamamlamayı seçen kişiler, elbette, eğitim yolunda önemli ölçüde daha uzun süre geçirecekler: normalde altı ay ile iki yıl arasında.

Güvenlik Görevlisi olmalı mıyım?

Başarılı güvenlik görevlileri genel olarak aşağıdaki niteliklere sahiptir:

Dürüstlük ve Güvenilirlik
İşverenlerin, işlerini ve genel halkı korumak için doğru kararları vermeleri için güvenlik görevlilerine güvenmeleri gerekir. Dürüst ve güvenilir bir ilişki oluşturmak ve sürdürmek anahtardır.

Hızlı Refleksler
Değerli güvenlik görevlileri her zaman tetiktedir. Çevrelerinde olup bitenleri değerlendirip analiz edebilir ve potansiyel olarak tehlikeli durumlara hızla tepki verebilir ve bunlara yanıt verebilirler.

Akılcılık
Güvenlik görevlisinin işinin büyük bir kısmı, bir şeyin meşru bir tehdit olup olmadığı ve bir tehditse, ne kadar büyük olduğu konusunda akıllıca yargılarda bulunmayı gerektirir. Rasyonellik, durumun her yönünü anlamlandırmaya ve nasıl sonuçlanacağını tahmin edebilmeye dayanır.

Liderlik ve Takım Oyuncu Perspektifi
Güvenlik görevlileri genellikle tek başlarına çalışırken, bir işletmenin çevresini korumak için ekipler halinde çalışmaları alışılmadık bir durum değildir. Bu koşullarda, kişinin ne zaman kendini savunacağını ve bir başkasının liderliğini veya emirlerini ne zaman takip edeceğini bilmek özellikle önemlidir.

İletişim yetenekleri
Güvenlik görevlilerinin işverenleri, ekip arkadaşları ve halkla iletişim kurması gerekir. Hangi bilgilerin kime iletileceğini bilmek, emniyeti ve güvenliği sağlamak için çok önemlidir.

Fiziksel Uygunluk ve Güç
Güvenlik görevlileri fiziksel çatışma olasılığına karşı hazırlıklı olmalıdır. Bu durum bir hırsızı kovalamak veya bir kavgayı sona erdirmek şeklini alsa da gardiyanların potansiyel suçlulara ayak uydurmak için makul uygunluk ve güçlerini korumaları gerekir.

Hayata Saygı
Güvenlik görevlileri, fiziksel bir çatışmaya dahil olduklarında, ne kadar güç uygulayacakları sorunuyla karşı karşıya kalır. Buradaki zorluk, bir saldırganı ne suçluya ne de izleyenlere zarar vermeden bastırmaya yetecek güç arasında bir denge kurmaktır.

Size uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacak iş hakkında bazı ek bilgiler:

• ABD Meslek İstatistikleri Bürosu, güvenlik görevlilerinin diğer meslekler için ortalamadan daha yüksek bir yaralanma ve hastalık oranına sahip olduğunu bildirmektedir.

• Güvenlik görevlileri genellikle her zaman talep görmektedir. Çok çeşitli sektörlerdeki birçok farklı şirket, birçok farklı durum için güvenlik görevlilerine ihtiyaç duyar.

• Güvenlik 24/7 bir hizmettir. Bu durum güvenlik görevlilerinin genellikle çeşitli tam veya yarı zamanlı fırsatlardan ve kendi programlarına uyacak şekilde vardiya seçeneklerinden seçim yapabileceği anlamına gelir.

• Güvenlik alanı çeşitlilik sunar. Bazı pozisyonlar büyük ölçüde sabitken, diğerleri devriye görevi yapıyor. Bazıları çok sayıda gündüz etkinliği arasında çalışmayı içerirken, belirli gece vardiyaları sessiz ve huzurlu saatler sunar.

• Güvenlik görevlisi olarak çalışmak, kişinin gözlem ve insan becerilerini geliştirir ve önemli kriz eğitimi sağlar. Bunların hepsi değerli yaşam becerileri.

• Genellikle bir güvenlik görevlisinin tetikte bulunması suçluları caydırmak ve olayları önlemek için yeterlidir. İnsanlar genellikle bir güvenlik görevlisinin varlığı için minnettar olurlar; kendilerini rahat ve güvende hissetmelerine yardımcı olmak, değerli bir deneyim olabilir.

Güvenlik Görevlisi Olmanın Yolları

Güvenlik görevlisi olma süreci lise diploması almayı içerir; muhtemelen bazı resmi orta öğretim sonrası eğitimi tamamlamak; devletin zorunlu kıldığı güvenlik, eğitim, lisanslama ve sürekli eğitim gerekliliklerini yerine getirmek; ve herhangi bir ek işverene özel eğitimden geçmek.

Güvenlik Görevlileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu