Spiker Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Spiker Nedir?

Bir spiker, radyo talk show sunucusu, televizyon talk show sunucusu, spor yayıncısı, haber sunucusu, haber muhabiri, DJ veya bir olay spikeri (at yarışlarını veya köpek şovlarını düşünün) gibi birçok biçimde olabilir.

Spikerler çoğunlukla radyo, televizyon prodüksiyonu, film yapımı ve televizyon stüdyolarında çalışıyor. Diğerleri spor takımları için çalışır veya serbest meslek sahibidir.

Spiker Ne Yapar?

Radyo ve televizyon spikerleri, izleyicilerine müzik, haberler, spor, güncel olaylar, hava durumu, saat, trafik güncellemeleri ve reklamlar gibi çeşitli bilgi ve eğlenceler sunar.

Genellikle konuklarla röportaj yaparlar ve gösterileriyle ilgili tartışmalar için moderatörlük yaparlar ve ayrıca program programları ve reklamlar veya kamu hizmeti bilgileri için istasyon molaları gibi istasyon programlama bilgilerini duyururlar.

Bir spiker ayrıca:
– Gösteriler sırasında yorum ve tartışma için araştırma konuları
– Radyo veya televizyon programlarında hazırlanmış senaryoları okuyun
– Önemli haberler hakkında yorum yapın
– Spor etkinlikleri, geçit törenleri vb. sırasında seyirciye yorum sağlayın.
– Program içeriğini seçin
– Herkese açık veya özel etkinliklerde tanıtım gösterileri yapın

Bir spikerin, programları sırasında bu konularla ilgili yorum yapabilmeleri için güncel olaylar veya spor gibi belirli bir alan hakkında güncel olması beklenir. Yayına girmeden önce bu konular hakkında araştırma yapabilir ve bilgi hazırlayabilirler. Ek olarak spikerler misafirleri programlarına planladılar ve programları için başka yaratıcı içerikler geliştirmek için yapımcılarla birlikte çalıştılar.

Bir spiker, televizyon veya radyonun diğer yönlerinden de sorumlu olabilir. Stüdyo ekipmanı çalıştırabilir, reklam verenlere ticari süre satabilir ve reklamlar ve diğer kayıtlı materyaller üretebilirler. Birçok radyo istasyonunda, spikerler, yayın programları, reklamlar ve kamu hizmeti duyuruları gibi editörlerin ve yayın teknisyenlerinin eskiden yaptığı işlerin çoğunu yapar.

En Popüler:  Havacılık ve Uzay Mühendisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Birçok radyo ve televizyon spikeri, sosyal medya ağ sitelerinde giderek daha fazla varlığını sürdürmektedir. Bir varlık oluşturmak, istasyonlarını tanıtmalarına ve dinleyici geri bildirimleri, müzik talepleri veya program yarışmaları yoluyla izleyicileriyle daha iyi iletişim kurmalarına olanak tanır.

Genel seslendirme sistemi ve diğer spikerler genellikle şu maddeleri yapar:
– Programı incelemek ve diğer etkinlik ayrıntılarını almak için etkinlik yöneticisi ile görüşün
– Tren tarifeleri veya güvenlik önlemleri gibi bilgi veya duyurular sunun
– Gelecek eylemleri tanıtın ve izleyicileri eğlence boyunca yönlendirin
– Spor etkinlikleri sırasında canlı bir izleyici için yorum sağlayın
– Herkese açık veya özel etkinliklerde tanıtım gösterileri yapın

Spiker Nasıl Olunur?

Spikerlerin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Spikerin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Spikerin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir spikerin üzerinde çalışması gereken sıkı programlar stresli olabilir. Çoğu spiker tam zamanlı çalışsa da çoğu yalnızca yarı zamanlı çalışır. Birçok radyo ve televizyon istasyonu günün 24 saati yayındadır. Bazı spikerler, çoğu insanın işe veya işe gidip gelmeye hazırlandığı sabah şovlarını sunar. Diğerleri gece programı yapar.

Ancak vardiyalar geçmişte olduğu kadar çeşitli değil. Gece havasının artık günün erken saatlerinde kaydedilebileceğini gösterir. Bazı serbest meslek sahipleri, programlarını evde kaydeder ve bunları ağlara ve istasyonlara, reklam ajanslarına veya diğer bağımsız yapımcılara satarlar.

En Popüler:  Kapıcı Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Spikerler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu