Jeofizikçi Nedir? Nasıl Olunur?

Bir jeofizikçi, dünyanın çeşitli yönlerini inceler. Jeoloji Araştırmasına göre yerçekimi, manyetik, elektrik ve sismik aktivite oluşumlarını inceliyorlar. Jeofizikçiler ayrıca coğrafi özellikleri ve anormallikleri belgeler, değerlendirir ve ölçümlerini alır.

Ücretsiz Meslek Testi

Nasıl Jeofizikçi Olunur?

Jeofizikçiler en az bir lisans derecesi almalıdır; Fakat bu giriş seviyesi bir pozisyon içindir. Çoğu istihdam fırsatı genellikle yüksek lisans derecesi gerektirir. Araştırma yapmak istiyorsanız doktora yapmalısınız. Lisans dersi genellikle jeoloji, matematik, çevre bilimi veya fiziği içerir. İleri dereceler, tercih edilen uzmanlıkta daha spesifik çalışmalar gerektirir. Alanlar oşinografi, atmosfer fiziği, iklim bilimi, gezegen, petrol, çevre ve madenciliği içerebilir. Bilgisayar bilimi veya teknolojisinde güçlü bir geçmişe sahipseniz iş beklentileri daha yüksektir.

Akademik kimlik bilgileri gerekli olsa da jeofizikle ilgilenenler de el deneyimi kazanmaya çalışmalıdır. Bu fırsatlara erişim nerede yaşadığınıza bağlı olarak sınırlı olabilir. Fakat jeofizik şirketleri, üniversite jeofizik bölümü veya Jeoloji Araştırmaları ile staj veya yaz programları seçenekler olabilir.

Henüz liseden mezun olmadıysanız, olabildiğince çok fen ve matematik dersi almak bir artı olacaktır. Jeofizikçiler araştırma yaparken bilgisayarlarla da çalışırlar, bu nedenle bu makalenin önceki bölümlerinde bahsedildiği gibi bilgisayar kursları da yardımcı olabilir.

Bilimle İlgili Kariyerler

Bir Biyokimyacı Ne Yapar?

Bir biyokimyacı, çeşitli konularda sonuçları toplar, analiz eder ve yorumlar.

Biyolojik Teknisyen Ne Yapar?

Biyolojik bir teknisyen, analiz için numune toplar ve maddeler üzerinde deneyler yapar.

Biyolog Ne Yapar?

Bir biyolog, canlı ve ölü organizmaları inceler.

Biyokütle Enerji Santrali Müdürü Ne Yapar?

Bir biyokütle enerji santrali, bir biyokütle kaynağını yakan bir santraldir.

En Popüler:  UX/UI Tasarımcısı Nedir? Nasıl Olunur?

Bir Biyofizikçi Ne Yapar?

Biyofizikçi, biyolojik sistemleri incelemek için fiziği kullanan bir bilim adamıdır.

Jeofizikçinin İş Tanımı

Pek çok jeofizikçi jeofizik alanında uzmanlaşmıştır. Bu yüzden iş tanımı uzmanlığa bağlı olarak değişecektir. Bazıları, diğerlerinin dışarıda çok fazla zaman geçirebileceği, gözlemler yaparak ve numune toplayabileceği bir laboratuvar ortamında daha fazla zaman geçirebilir.

Bir jeofizikçinin görevleri, dünyadaki çeşitli fiziksel özelliklerden verileri ölçmeyi, izlemeyi ve belgelemeyi içerebilir. Ayrıca alınan bilgileri değerlendirir ve sınav yaparlar. Jeofizikçiler, olmuş veya tahmin edilmiş olabilecek jeolojik olayları incelemek için sıklıkla dünya çapında seyahat etmek zorundadır. Jeofizik, araştırmaya dayalı bir kariyer alanıdır, bu nedenle kişi, topladıkları verilerden önceden yapılmış varsayımları varsayma, problem çözme ve sorgulama veya sorgulama becerisine sahip olmalıdır. Jeofizikçi, akademisyenler, hükümet ve madencilik gibi çeşitli endüstrilerde çalışabilir.

Örneğin jeofizikçi Jay Wellik volkanları inceler. Jeofizikteki uzmanlık alanı, volkanların neden patladığını ve bir patlamanın meydana gelebileceğine dair hangi göstergelerin olabileceğini araştırmaktır. Sismik aktiviteyi izler ve ardından bir yanardağ patlamasından önce, sırasında ve sonrasında olanları takip eder. Jeofizikçiler genellikle tam zamanlı çalışırlar. Fakat daha önce de belirtildiği gibi, genellikle düzensiz saatlerde çalışırlar. Çoğu çalışanı özele mühendislik ve petrol endüstrileri, devlet jeolojik araştırmaları veya çevre koruma grupları için çalışır.

Ücretsiz Bilgi Kaynakları

ABD Jeoloji Araştırmaları web sitesinde Jeofizikçiler hakkında ek bilgiler ve ek eğitim materyalleri bulabilirsiniz (bağlantılar yeni bir pencerede açılır).

  • 3-5. Sınıflar
  • 6-8. Sınıflar
  • 9-12. Sınıflar
  • Öğrenciler Üniversite Öğrencileri

Jeofizikçi Kimdir?

Menlo Park’taki Gaz Hidratları Laboratuvarı’ndaki ABD Jeolojik Araştırmasından Laura Stern: Laboratuvarda birçok farklı hidrat üretiyoruz. Bazıları hidrokarbonlu; metan en bol olanıdır. Ayrıca karbondioksit hidrat, etan hidrat, propan, birçok farklı yapı da yapıyoruz. Sıvı nitrojen çok soğuktur. Bu hidrat örneklerinin masa üstünde buz artı gaza ayrışacağı zaman ayrışacağı sıcaklıktan yaklaşık 100 derece daha soğuk.

Burada küçük bir parça metan hidratımız var. Yumuşak metal bir kılıfla çevrelenmiştir. Yani yaptığımız örnekler, polikristalin. Kar gibi görünüyorlar, sıkıştırılmış kar gibi görünüyorlar ama dürüst olmak gerekirse içinde gaz var. Buradan küçük bir parça çıkarın ve ısındıkça onu patlatmaya başlayacaksınız. Buz artı gaza geri dönüyor ve sonra ısınmaya devam ederken buz eridiği için su artı gaz haline gelecektir. Dolayısıyla bu, orta derecede düşük sıcaklıklarda veya yüksek basınçta su ve gaza sahip olduğunuz her yerde oluşur.

En Popüler:  Komedyen Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Doğadaki gaz hidratlar çok uzak yerlerde oluşurlar ve altında oluşturdukları etkileşimler ve koşullar ile çok karmaşıktırlar ve ortaya çıkan örnekler bir çeşit değişim veya ayrışma altındadır. Maddi mülkiyet testi yapmaya uygun bir biçimde bunları nasıl yapacağımızı öğrenerek kendimizi eğittik. Bu alışılmadık bir laboratuvar ve dünya çapında bunlardan sadece birkaçı var ve Jeoloji Araştırmasında burada olduğumuz ve üzerinde çalışma fırsatına sahip olduğumuz için çok şanslıyız.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Yerbilimciler.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 19-2042.00.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu