Genetik Danışman Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Genetik Danışman Nedir?

Genetik danışmanlık, bir ailenin kalıtsal bir tıbbi durum riskini değerlendirmek ve anlamak için bir süreçtir. Genetik danışman, tıbbi genetik ve danışmanlık konusunda uzmanlaşmış bir eğitim almış ve genetiğin yaşamı nasıl etkileyebileceğini anlamalarına yardımcı olarak hastalarını güçlendirmeye odaklanan bir sağlık uzmanıdır.

Genetik danışmanlar, aile geçmişini ve kalıtımı ve bir durumun nasıl ortaya çıkabileceğini veya yeniden ortaya çıkabileceğini açıklar. Ayrıca bireylerin ve aile üyelerinin bilinçli seçimler yapmalarına ve test etme ve yönetim gibi şeylerle kendi özel durumlarına uyum sağlamalarına yardımcı olurlar. Ayrıca diğer sağlık uzmanlarını, öğrencileri ve halkı genetik bozukluklar hakkında eğitebilirler.

Genetik Danışman Ne Yapar?

Genetik danışmanların çoğu, günlerinin büyük bir bölümünü hastalarıyla görüşerek geçirir. Tam bir aile öyküsü alırlar, doğum kusurları, genetik hastalıklar, zihinsel engeller, otizm ve diğer önemli tıbbi teşhisler hakkında sorular sorarlar.

Hastalar çok çeşitli nedenlerle bir genetik danışmanına yönlendirilir. Bazı bireyler genetik bir hastalığı olup olmadığını belirlemek ister. Diğer bireylerin aile geçmişinde güçlü bir kanser veya başka bir genetik hastalık öyküsü vardır veya gebe ve bir ultrason anormalliği veya gebelikte anormal bir kan testi vardır.

Genetik bir danışman, belirli konu hakkındaki ayrıntıları ve hasta için hangi testlerin mevcut olduğunu açıklayacaktır. Daha sonra bir fizik muayene genel olarak bir doktor tarafından gerçekleştirilir ve genetik test istenir. Genetik danışmanlar uzmandır yani; bir hastanın tam bakımının bir parçası olarak bir hastanın sağlık hizmeti sağlayıcısı ile birlikte çalışırlar.

Genetik testler karmaşık olabilir ve testlerdeki teknolojik gelişmeler seçimleri daha da zorlaştırmaktadır. Genetik danışmanlar, doğru testin yapılmasını sağlayacak uzmanlığa sahiptir. Daha sonra ne tür bir testin yapılacağını ve geri döndüklerinde sonuçların ne anlama geldiğini iletirler. Çoğu zaman genetik danışmanlar, insanlara kendileri için hangi bilgilerin doğru olduğuna karar vermede yardımcı olacak bir konumdadır. Fakat diğer durumlarda bireyler, genetik testlerin bir sonucu olarak tıbbi veya hamilelik bakımı ile ilgili kendi kararlarını vermek zorundadır.

En Popüler:  Güvenlik Sistemleri Yöneticisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Genetik danışmanlar, zorlu ve kafa karıştırıcı bir dönemde bireylere ve ailelere duygusal destek sağlar. Genetik danışmanlık, hem bilimde hem de sağlık hizmetlerinin hastalar üzerindeki psikolojik etkisinde kapsamlı eğitimi içeren birkaç tıp mesleğinden biridir. Çoğu zaman bu danışmanlar, zor bilgilerle nasıl başa çıktıklarını görmek ve olabilecek soruları veya endişeleri yanıtlamak için hastalarla iletişime geçerler.

Genetik bozuklukların çoğu ömür boyu bakım gerektirir ve genetik danışmanlar genellikle bir hastanın bakımını çeşitli uzmanlık alanları arasında koordine eder ve yaşamları boyunca onları destekler. Genetik danışmanlığın, hastaların büyümesini izlemek, sonraki hamileliklerinde onları ziyaret etmek veya risk altındaki kişilere genetik bilgi vermeye yardımcı olmak için aile üyeleriyle buluşmak gibi çok faydalı yönleri vardır.

Genetik danışmanlar, araştırmacılara çok yardımcı olacak bilgileri toplama konusunda eğitilir. Bir araştırma ekibine dahil olan bir genetik danışman, değerli bakış açısını ve uzmanlığını getirirken, genetik koşullardan etkilenen bireylerin bakımındaki ilerlemeleri daha da ileri götürür.

Genetik danışman Nasıl Olunur?

Genetik danışmanların farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da sosyaldir yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

Bu meslek sana göre mi? Genetik danışmanın en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Genetik Danışmanın Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Genetik danışmanlar çeşitli klinik, laboratuvar ve araştırma ortamlarında çalışır. Hastanelerde, doktor muayenehanelerinde, genetik test laboratuvarlarında, araştırma çalışmalarında, halk sağlığı, sigorta şirketlerinde ve diğer birçok sağlık hizmeti alanında çalışırlar. Hastaneler veya doktor muayenehaneleri gibi klinik ortamlarda çalışan genetik danışmanlar, doğum öncesi, pediatri, yetişkin/genel, kanser ve metabolizma, kardiyoloji ve nöroloji dahil olmak üzere birçok uzmanlık alanı dahil olmak üzere çeşitli farklı alanlardaki insanları görür.

En Popüler:  Aşçıbaşı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Hastalar ve ailelerle birlikte çalışırlar ve ayrıca hizmetlere erişimi iyileştirmek ve kamu politikasını belirlemek için halk sağlığı ortamlarında çalışırlar. Liselerde, kolejlerde ve üniversitelerde öğretmen olarak çalışırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu