Kariyer Danışmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Bir kariyer danışmanı, bir müşterinin kariyer hedeflerini dinler ve o kariyere ulaşmak için gereken eğitim ve deneyim konusunda onlara tavsiyelerde bulunur. Bir müşteri hangi kariyere ilgi duyduğunu bilmiyorsa, danışman kişiye keşif sürecine yardımcı olmak için kariyer ilgi testi veya kariyer yetenek testi verebilir. Bu danışmanlar genellikle kolejler ve işgücü merkezleri için çalışır.

Nasıl Kariyer Danışmanı Olunur?

Bir kariyer danışmanı olmak için resmi bir eğitim şartı olmamasına rağmen çoğu işveren kariyer gelişimine odaklanan danışmanlık gibi ilgili alanlarda yüksek lisans derecesine sahip adaylar arar. E-Kurs’a göre ankete katılan kariyer danışmanlarının %90’ından fazlası yüksek lisans derecesine sahiptir.

Kariyer gelişimine odaklanan danışmanlık alanındaki yüksek lisans programları, sizi müşterilerin becerilerine ve ilgi alanlarına erişmeye hazırlayacaktır. Kurs, iletişim kursları, psikoloji, mikrobilgisayar uygulamaları ve teori derslerini içerebilir. Çoğu derece programı, öğrencilerin denetimli bir deneyim veya staj dönemine sahip olmasını gerektirir.

Kariyer Danışmanının İş Tanımı

Kariyer danışmanları, bireyin ilgilendiği kariyer türünü daraltmak için müşterilerle kariyer keşif tartışmaları yapar. Müşteri kariyer yolundan emin değilse, keşif sürecine yardımcı olmak için genellikle kariyer ilgi testleri veya kariyer yetenek testi yaparlar. Müşterinin gerçekçi kariyer hedefleri geliştirmesine yardımcı olmak için bir müşterinin geçmişini, eğitimini ve eğitimini değerlendirmek için çalışacaklar.

Bu danışmanlar ayrıca bir özgeçmişin nasıl yazılacağı, bir röportaj için nasıl hazırlanılacağı, ağ kurmanın temelleri ve online bir işin nasıl aranacağı gibi çeşitli sınıflar veya atölyeler de öğretebilirler. Kariyer danışmanları genellikle tam zamanlı çalışır ve genellikle hafta içi çalışır. Kolejler, iş merkezleri, işletmeler ve devlet kurumları kariyer danışmanları işe alır. İşleri genellikle bir ofis ortamındadır ve müşterilerle sürekli etkileşim halindedir. Bireyleri günlük olarak motive ettikleri ve onlara rehberlik ettikleri için, iyi dinleyiciler, sabır ve empati olmalıdırlar.

En Popüler:  Ağ Yöneticisi Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Kariyer Danışmanı Kimdir?

Yaşam süresi, okul ve kariyer danışmanları aracılığıyla başarıyı desteklemek, bireylerin okul yıllarında ilkokuldan mezuniyete, kolejden eğitime veya ömür boyu iş tecrübeleri boyunca ilerlemelerine yardımcı olur. İlkokuldan liseye kadar, okul danışmanları akademik başarıyı ve olumlu sosyal etkileşimi teşvik eden bir ortam yaratmak için öğrenciler ve aileleri, okul personeli ve toplumla birlikte çalışır. Öğrencilerin okul deneyimlerini etkileyen kişisel sorunlarla başa çıkmalarına yardımcı olur ve gerektiğinde krize müdahale sağlarlar.

Okul danışmanları, yasalara ve bölge politikalarına uymak için ayrıntılı kayıtlar tutar ve engelli öğrencilerin konaklama bulmalarına yardımcı olur. Ayrıca öğrencilerin gerekli tüm dersleri almalarına ve mezuniyetten sonra üniversite veya kariyer planlamalarına yardımcı olurlar. Kariyer danışmanları, müşterilerin kariyer seçeneklerini keşfetmelerine ve onlara iş arama sürecini öğretmelerine yardımcı olur. Kariyer değerlendirmelerini yönetir, bireylere ve gruplara özgeçmiş yazmayı, işler için röportaj yapmayı ve işyeri sorunlarını çözmeyi öğretirler.

Kariyer danışmanları kolejlerde, kar amacı gütmeyen kuruluşlarda, devlet istihdam hizmetlerinde ve özel muayenehanelerde çalışır. Çoğu okul ve kariyer danışmanı tam zamanlı çalışır; okullarda çalışanlar yaz tatili geçirebilirler. Okul danışmanları genellikle okul danışmanlığında yüksek lisans derecesine ihtiyaç duyar.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Okul ve Kariyer Danışmanları.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 21-1012.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu