Optisyen Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Optisyen Nedir?

Gözlükçü, insanlara daha iyi görme armağanını veren kişidir. İnsanların görüşlerini düzeltmede uzmanlaşmış göz uzmanlarıdır. Gözlükçüler, her türden lensi tasarlama ve yerleştirme ve ardından bunları hastalara verme yetkisine sahiptir. Bu lensler, kısmi gören kişiler için gözlük camları (gözlük), kontakt lensler, az görmeye yardımcı ürünler (büyütülmüş lensler veya daha büyük yazı tipi) veya hatta oftalmik protezler (yapay gözler, aynı zamanda oküler protez olarak da bilinir) olabilir.

Çeşitli göz doktorları vardır; diğer tipler arasında optometristler veya oftalmologlar bulunur. Optometri ve oftalmoloji, diğer çeşitli şeylerin yanı sıra göz sağlığı ve hastalığı ile ilgilenen disiplinler olsa da gözlükçüler genellikle yalnızca lenslerin takılması ve dağıtılmasıyla ilgilenir. Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada dışındaki ülkelerde, lisanslı gözlükçüler de gözleri hastalık veya başka sorunlar açısından inceleyebilir ve kendi reçetelerini çıkarabilir.

Optisyen Ne Yapar?

Gözlükçüler, lens uzmanlarıdır. İnsanlar, bir optometrist veya göz doktorundan düzeltici lens reçetesi aldıktan sonra onlara gelirler. Gözlükçüler daha sonra bu reçeteyi alır, hastaya danışır ve kendisi için en iyi lens seçeneğini bulur.

Bir gözlükçünün yaptığı en ilginç şeylerden biri aslında lens yapmaktır; lensleri belirli bir gözlük çerçevesine uyacak şekilde şekillendirebilir, kendi kontakt lenslerini yapabilir veya ihtiyacı olan bir hasta için dikkatlice protez göz hazırlayabilirler. Ayrıca karmaşık görme sorunları olan kişilere yardımcı olmak için çift odaklı veya üç odaklı gibi özel lens türleri de oluştururlar.

Hastalar lenslerini almak için görme reçeteleriyle birlikte optometristlere giderler. Hastanın lensler konusunda rahat olduğundan ve reçetenin doğru şekilde doldurulduğundan emin olmak bir gözlükçünün sorumluluğundadır. Gözlükçüler, rahat bıraktıklarından ve aldıkları lensleri uygun şekilde kullanmaya hazır olduklarından emin olmak için hastalarla çalışmak için çok zaman harcarlar. Gözlükçüler öncelikle hastaların görmesiyle ilgilenirken, stil söz konusu olduğunda insanların tercihlerini de dikkate almaları gerekir. Büyük gözlükçüler, hastalara hem rahat hem de stil açısından çekici lensler takacaktır.

En Popüler:  Multimedya Sanatçısı Nedir? Nasıl Olunur?

Gözlükçü Nasıl Olunur?

Gözlükçülerin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Optisyenin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Optisyenin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Gözlükçüler genel olarak ofis/perakende ortamlarında, bazen diğer gözlükçüler veya göz doktorları arasında çalışır. Camı kesen ve kimyasallar içerebilen ekipmanlarla çalışırlar, bu nedenle bazı güvenlik önlemlerine ihtiyaç vardır. Ayrıca, gözlükçüler her türden lensi dağıtırken, ofis veya mağaza çevresinde sergilenen her türlü gözlük çerçevesi veya kontak çerçevesi olabilir. Sonuç olarak gözlükçüler nispeten sessiz ve sakin alanlarda çalışır.

Gözlükçüler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu