Fitness Eğitmeni Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Fitness Eğitmeni Nedir?

Bir fitness eğitmeni, kardiyovasküler egzersiz (kalp ve kan sistemi için egzersizler), kuvvet antrenmanı ve esneme dahil olmak üzere egzersiz faaliyetlerinde bireyleri veya grupları yönlendiren, eğiten ve motive eden kişidir. Her yaştan ve beceri düzeyinden insanlarla çalışırlar.

Fitness Eğitmeni Ne Yapar?

Fitness eğitmenleri genellikle şu maddeleri yapar:

 • Çeşitli alıştırmaları ve rutinleri nasıl gerçekleştireceğinizi gösterin
 • Yaralanmayı en aza indirmek ve zindeliği geliştirmek için müşterilerin egzersiz yapmalarını ve onlara doğru teknikleri göstermelerini veya söylemelerini izleyin.
 • Egzersizler veya dersler sırasında farklı fitness ve beceri seviyeleri için alternatif egzersizler verin
 • Müşterilerin ilerlemesini izleyin ve programları gerektiği gibi uyarlayın
 • Spor, eğlence etkinlikleri ve egzersiz ekipmanlarının kullanımıyla ilgili güvenlik kurallarını ve düzenlemelerini açıklayın ve uygulayın
 • Müşterilere beslenme, kilo kontrolü ve yaşam tarzı sorunları hakkında bilgi veya kaynak sağlayın
 • Gerekirse acil ilk yardım verin

Hem grup hem de uzman fitness eğitmenleri genellikle kendi sınıflarını planlar veya koreograflar. Egzersiz sınıflarına uygun müziği seçerler ve bir sınıfın takip etmesi için bir rutin veya birçok hareket oluştururlar. Bazıları, başlangıçta fitness şirketleri veya diğer kuruluşlar tarafından oluşturulan önceden koreograflanmış rutinleri öğretebilir.

Kişisel fitness eğitmenleri, müşterilerinin ihtiyaçlarına özel egzersiz rutinleri tasarlar ve uygular. Büyük tesislerde, kişisel eğitmenler genellikle eğitim oturumlarını üyelere satmalıdır. Müşterilerinin mevcut fitness düzeyini, kişisel hedeflerini ve becerilerini değerlendirerek başlarlar. Daha sonra müşterilerinin takip etmeleri için kişiselleştirilmiş eğitim programları geliştirirler ve müşterilerin ilerlemesini izlerler.

Daha küçük tesislerdeki fitness eğitmenleri, fitness görevlerine ek olarak ön büroda bakmak, yeni üyeler kaydetmek, fitness merkezinde turlar düzenlemek, haber bülteni makaleleri yazmak, posterler ve el ilanları oluşturmak ve ağırlığı denetlemek gibi çeşitli görevler de yaparlar. -Eğitim ve kardiyovasküler ekipman alanları. Bazı tesislerde, tek bir eğitmen veya eğitmen bireysel oturumlar düzenleyebilir ve grup dersleri verebilir. Spor salonları ve diğer sağlık kulüpleri, müşteriler için birçok farklı aktivite sunar. Bununla birlikte eğitmenler genellikle yalnızca birkaç alanda uzmanlaşırlar.

En Popüler:  Veri Koruma Görevlisi Nedir? Nasıl Olunur?

Fitness eğitmenleri, müşterilerini kazanmak ve korumak için kibar, arkadaş canlısı ve cesaretlendirici olmalıdır. Müşterinin zindelik düzeylerini ve istenen zindelik hedeflerini belirlemek için müşterilerin söylediklerini dikkatlice dinleyebilmelidirler. Formda kalmak ve formda kalmak birçok müşteri için çok iş gerektirir. Müşterilerin daha fazla ders için geri gelmesini sağlamak veya kişisel eğitime devam etmek için, fitness eğitmenleri müşterilerini motive edebilmelidir.

Aşağıdakiler bazı fitness eğitmenleridir:

 • Kişisel fitness eğitmenleri tek bir müşteri veya küçük bir grup ile çalışın. Bir spor salonunda veya müşterinin evinde antrenman yapabilirler. Kişisel fitness eğitmenleri, müşterilerin fiziksel uygunluk düzeyini değerlendirir ve fitness hedeflerini belirlemelerine ve bunlara ulaşmalarına yardımcı olur.
 • Grup fitness eğitmenleri Aerobik egzersiz, esneme, kas kondisyonlama veya meditasyonu içerebilen grup egzersiz seansları düzenleyin ve yönetin. Bazı sınıflar müzik olarak ayarlanmıştır. Bu sınıflarda eğitmenler müziği seçebilir ve bir egzersiz dizisinin koreografisini yapabilir.
 • Uzman fitness eğitmenleri Pilates veya yoga gibi popüler kondisyon yöntemlerini öğretir. Bu sınıflarda eğitmenler, belirli bir yöntemin farklı hareketlerini ve pozisyonlarını gösterir. Ayrıca öğrencileri izlerler ve egzersizleri yanlış yapanları düzeltirler.
 • Fitness direktörleri Bir spor salonunun veya diğer sağlık kulübü türlerinin fitness ile ilgili yönlerini denetler. Genellikle müşteriler için kişisel eğitim seansları planlamak veya egzersiz teşvik programları oluşturmak gibi idari görevleri yerine getirirler. Genellikle tesisleri için fitness ekipmanı seçer ve sipariş ederler.

Fitness eğitmeni Nasıl Olunur?

Fitness eğitmenlerinin farklı kişilikleri vardır. Sosyal bireyler olma eğilimindedirler yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdırlar. Sosyalleşmede, başkalarına yardım etmede ve öğretmede çok başarılılar. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

En Popüler:  Biyokimya Mühendisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bu meslek sana göre mi? Fitness eğitmeninin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Fitness Antrenörünün çalışma şartları nasıldır?

Fitness eğitmenleri sağlık kulüplerinde, spor veya rekreasyon merkezlerinde, spor salonlarında, şehir kulüplerinde, hastanelerde, üniversitelerde, yoga ve Pilates stüdyolarında, tatil köylerinde ve müşterilerin evlerinde çalışır. Bazı fitness eğitmenleri, çalışanlar için sağlık ve fitness programları düzenledikleri ve yönettikleri ofislerde de çalışırlar.

Fitness Eğitmenleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu