Pazarlama Müdürü Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Pazarlama Müdürü Nedir?

Pazarlama müdürü, bir işletmenin veya ürünün pazarlamasını yöneten kişidir. Birkaç hizmet veya üründen sorumlu olabilirler veya tek bir üründen sorumlu olabilirler. Bir pazarlama müdürünün giden, girişken ve kendiliğinden bir doğası olması gerekir. Bu özelliklerle uyumlu olarak son derece odaklanmış, ayrıntı odaklı olmaları ve bütçe kısıtlamalarını ve zaman çizelgelerini karşılama konusunda son derece dikkatli olmaları gerekir.

Pazarlama yöneticilerinin, pazarlama kampanyaları için tahminleri ve bütçeleri bir araya getirmek, bunları onay için sunmak, reklam ajanslarıyla çalışmak, müzakerelere katılmak, satış ve reklam sözleşmelerini hazırlamak ve basılı materyal, tv gibi reklam materyallerini gözden geçirmek gibi çeşitli sorumlulukları vardır. reklamlar ve online reklamlar.

Pazarlama Müdürü Ne Yapar?

Bir pazarlama müdürünün görevleri şirkete ve sektöre göre değişebilir. Bununla birlikte çoğu pazarlama yöneticisi bazı ortak sorumlulukları paylaşır.

Sorumluluklar:
– işi yönlendirmek için promosyon bilgileri oluşturmak
– birden fazla pazarlama stratejisi kanalını koordine etmek
– pazarlama kampanyaları için bütçeleri yönetmek
– yeni pazarlama fırsatlarını test etmek
– medya kuruluşlarıyla ilişkiler kurmak
– sosyal medya stratejilerini yönetmek
– pazarlama kampanyalarının performanslarının değerlendirilmesi
– iyi performans göstermeyen pazarlama kampanyalarında sorun giderme
– SEO’yu izleme ve geliştirme
– çalışanları ve üçüncü taraf satıcıları yönetmek
– müşteri hizmetleri sorunlarını ele almak
– yeni ürünleri tanıtmanın yeni yollarını bulmak
– çalışanları endüstri pazarlama trendleri hakkında eğitmek
– sosyal medya platformlarından gelen müşteri geri bildirimlerini analiz etmek
– reklam iadelerini analiz etmek ve üst yönetime raporlamak

Pazarlama yöneticileri, işverenlerinin planlı ve plansız imajlarından sorumludur. Planlanan resimler basılı veya video reklamları, topluluk önünde konuşma görevlerini, onayları ve basılı literatürü içerebilir. Şirket temsilcilerinden biri kamuoyunda yanlış konuştuğunda, bu nedenle acil hasar kontrolü gerektirdiğinde veya şirket, üretimden çıktıktan sonra şirketin ürünlerine müdahale etmesi veya üründe bir arıza gibi bir dış güç tarafından saldırıya uğradığında planlanmamış görüntüler ortaya çıkabilir. Bu ürün piyasaya sürülene kadar tanınmaz.

Yetenekli pazarlama yöneticileri, yetkisiz yorumları saptırır ve kamuoyunu, şirketin ürün hattını araştırmak ve düzeltmek için elinden geleni yaptığı konusunda garanti altına alır. Pazarlama yöneticileri, dikkatlice ifade edilmiş beyanlar ve reklamlarla halkın korkusunu ve öfkesini yatıştırır ve şirketin itibarının bu tür aksiliklerden kurtulmasını sağlar.

Pazarlama yöneticileri, hem basit hem de karmaşık reklam kampanyaları oluşturmak için diğer ekip üyeleriyle birlikte çalışır. Ayrıca, bir pazarlama bütçesi oluşturduktan sonra çeşitli reklam biçimleri için sözleşmeleri müzakere edebilirler. Şirketin ürün veya hizmetlerinin reklamını yapmanın en iyi ve en yaratıcı yollarını belirlemek için ekip üyeleriyle birlikte çalışacaklar. Uygulama için onay almak için bu fikirleri şirkete ve nihai müşteriye sunmaları gerekebilir.

Pazarlama yöneticileri ayrıca yeni bir ürün veya hizmetin pazarlanabilirliğini de belirler. Yeni bir ürün veya hizmet için halkın ilgi düzeyini test ederler. Ayrıca, diğer ekip üyeleriyle birlikte fiyatlandırma ve ürün yerleşimini de belirlerler. Şirketin ürünlerini veya hizmetlerini gerektirebilecek yeni pazarlar ararlar. Pazarlama yöneticileri, ürünü geleneksel olmayan pazarlara sunmadan önce, ürünün güçlü ve zayıf yönlerine ilişkin kapsamlı bir bilgi de dahil olmak üzere karmaşık ürün araştırmasını gerçekleştirir.

En Popüler:  E-ticaret Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Pazarlama müdürü Nasıl Olunur?

Pazarlama yöneticilerinin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları aynı zamanda sanatsal yani; yaratıcı, sezgisel, hassas, açık ve ifade edici.

Bu meslek sana göre mi? Pazarlama müdürünün en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Pazarlama yöneticisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bu alandaki çalışmaların çoğu bir ofis ortamında gerçekleştirilebilir. Ürün araştırması, tüketici satın alma eğilimleri ve yeni pazar analizi, bir ürünün uygulanabilirliğini belirlemek için hem son derece gelişmiş bilgisayar yetenekleri hem de güçlü kişilerarası beceriler gerektirir.

Pek çok pazarlama yöneticisi, müşterilerle buluşmak, ürünlere ince ayar yapmak için üretim ekipleriyle birlikte çalışmak ve müşterilerin ürün veya hizmetleriyle ilgili resmi olmayan sokakta adam anketleri yapmak için seyahat eder. Ek olarak pazarlama yöneticileri, uygun olduğu şekilde, video prodüksiyon şirketleri, baskı prodüksiyon şirketleri ve topluluk önünde konuşma mekanları gibi olası medya kuruluşlarıyla buluşmak için seyahat eder.

Pazarlama acımasız bir alan olduğu için, sürekli eğitim kursları alan, güncel teknik belgeleri okuyan ve dijital becerilerini geliştiren pazarlama yöneticileri kendilerini rakiplerinin çok üstünde bulacaklar.

Sıkça Sorulan Sorular

Pazarlama müdürü ile halkla ilişkiler müdürü arasındaki fark nedir?

Bazı benzerlikler olsa da pazarlama yöneticileri ve halkla ilişkiler yöneticilerinin farklı rolleri ve günlük sorumlulukları vardır:

Pazarlama Müdürü

Pazarlama; reklam, tanıtım ve doğrudan pazarlama yoluyla doğrudan satışa dönüş sağlamak için mevcut ve potansiyel müşterilere ulaşmayı hedefler. Pazarlama, Dr. Phillip tarafından “hedef pazarın ihtiyaçlarını karla karşılamak için değer keşfetme, yaratma ve değer sunma bilimi ve sanatı” olarak tanımlanmaktadır.

Pazarlama yöneticileri, pazarlama planları oluşturarak ve denetleyerek bir ürün veya hizmet için satış oluşturmaya yardımcı olur. Bilgilendirilmiş kararlar almak ve yeni ve yükselen pazar eğilimlerini araştırmak için kapsamlı pazar araştırması yaparlar, pazarlama hedeflerine ulaşmak için reklam ajansları ve medya ile çalışırlar, bütçeleri yönetirler ve geliştirmek için bir şirketin pazarlama personeli ve yaratıcı ekibi ile çalışırlar. En son sosyal medya, grafik tasarım trendleri ve web tasarımlarını takip ettikleri için, bir ürün veya hizmetin pazarlanmasıyla ilgili her konuda başvurulacak kişilerdir.

Pazarlama yöneticileri, yüksek düzeyde yaratıcılık ve üst düzey profesyonellik gerektirir. Genellikle bir kuruluşun yöneticileriyle yakın çalışırlar ve onlara pazarlama trendleri, yeni pazarlama stratejileri ve devam eden kampanyalar hakkında derinlemesine bir anlayış sağlarlar.

Halkla İlişkiler Müdürü

Halkla ilişkiler, medyada pozitif yer bulmaya ve şirket veya markaya ilgi duyan kişilerle olumlu ilişkiler sürdürmeye odaklanır. Bu durum müşteriler ve medyadan çalışanlara ve paydaşlara kadar daha geniş bir kitleyi kapsar. PRSA (Amerika Halkla İlişkiler Topluluğu) “halkla ilişkiler bir organizasyonun ve halkının karşılıklı olarak birbirine uyum sağlamasına yardımcı olur. Halkla ilişkiler, genel olarak yalnızca bir işletme değil, kolektif bir grup olarak kuruluşlar için geçerlidir; ve halklar farklı paydaş çeşitliliğini kapsıyor.”

Halkla ilişkiler yöneticileri, yazılı, sözlü ve kişilerarası form aracılığıyla etkili bir şekilde iletişim kurarak müşterileri için olumlu bir kamu imajını sürdürme konusunda uzmandır. Bunu, medya bültenleri göndererek, ürün lansmanları ve promosyonları için medya kitleri oluşturarak, basın konferanslarını yöneterek ve müşterileri tarafından iletilen mesajlar/konuşmalar oluşturup yazarak yaparlar. Ayrıca, halkın güvenini geri kazanma amacıyla tüm iletişimi oluşturarak ve yöneterek olumsuz tanıtımlara yanıt verirler. Halkla ilişkiler yöneticileri, müşterileri için olumlu bir imaj geliştirmek için proaktif olarak halkla ilişkiler personeli ve yaratıcı personel (yazarlar ve tasarımcılar) ile çalışır.

En Popüler:  Sanat Öğretmeni Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bir pazarlama müdürü ve bir halkla ilişkiler yöneticisinin temel rolleri çok farklı olsa da her iki tür yöneticinin de mükemmel sözlü, yazılı, kişilerarası ve liderlik becerilerine sahip olması gerekir. Yılların profesyonel deneyiminden gelen güçlü iş bilgisine de sahip olmaları gerekir.

Pazarlama yöneticisi ile bir marka yöneticisi arasındaki fark nedir?

‘Bilen’ olmayanlar için, pazarlama müdürü ve marka müdürünün unvanı tamamen birbirinin yerine geçebilecek kadar benzer görünebilir. Bununla birlikte her rol çarktaki önemli ve ayırt edici bir çarktır ve her ikisi de bir şirketin ve ürünlerinin başarısı için hayati önem taşır.

Marka Yöneticisi

Bir marka yöneticisi, bir şirket savunucusu olarak düşünülebilir ve genellikle bir pazarlama müdürünün gözetimi altında çalışır. Bu rol, bir şirketin kullanıcılarına veya tüketicilerine gönderdiği mesajı geliştirmede çok spesifik ve stratejik olmayı içerir. Güven ve garanti duygusu üretmenin ve bu duyguyu bir ürün veya hizmete (güvenilir bir marka) sarmanın bir sanatı var. Bu güven duygusu – şirket ve tüketici arasındaki değerlerin uyumu – tüketicileri bir düğmeyi tıklayıp bir ürün veya hizmet satın alacak kadar rahat hissettiren şeydir.

Bir marka yöneticisi bunu nasıl başarır? Hedef pazar için bir marka stratejisi uyarlayarak. Marka stratejisi, hem dijital hem de basılı medyayı içerebilen büyük ölçekli pazarlama ve reklam kampanyalarını içerir. Marka stratejisi, bir markanın nasıl görüldüğünü ve ürün veya kuruluşun kimliğinin gerçekte ne olduğunu tutarlı bir şekilde yeniden değerlendirmeyi de içerir. Bir kişinin bir kimliği olduğu gibi, bir ürün veya kuruluşun da bir kimliği vardır. Her şirketin temsil ettiği kendine özgü bir markası vardır ve bu kamusal algıları yaratmak marka yöneticisinin işidir.

Marka yöneticilerinin aşağıdakileri içeren çeşitli sorumlulukları olabilir:
– marka imajını sürekli olarak değerlendirmek
– stil kılavuzları, marka yönergeleri, marka vizyonu ve değer önerisi belirleme
– online ve sosyal medya iletişimlerini ve eylemlerini planlama ve yürütme
– promosyon malzemesi oluşturmak ve yönetmek
– reklam yerleşimini denetlemek
– marka bilinirliğini artırma stratejileri
– satış tahminlerini ve finansalları analiz etmek
– reklam bütçesini yönetmek
– ürün satışlarındaki ilerlemeyi izleme ve raporlama
– ürün geliştirme ve fiyatlandırmaya yardımcı olmak
– ürün lansmanlarına yardımcı olmak
– yeni iş fırsatları geliştirmek
– ürün markasını korumak veya yeniden markalama kararı vermek
– müşteri ve rakip içgörülerini analiz etmek

Pazarlama Müdürü

Pazarlama yöneticileri stratejik olmaktan çok taktiktir. Marka yöneticileri, bir ürün veya hizmete güven ve garanti verirken, pazarlama yöneticileri, tüketicinin marka ile uyumlu olacak şekilde iletişim kurma şeklini sağlamaya çalışır. Pazarlama yöneticileri de marka bilincine sahiptir. Fakat belirli bir müşteri grubu için pazarlama stratejisi geliştirmeye odaklanırlar; onları şirketin kim olduğu, neyi temsil ettiği, misyonunun ne olduğu ve ne için yapabileceği konusunda eğitmek. onları. Amaç, müşteriye hizmet veya ürünün hayatına önemli ve faydalı bir katkı olacağını hissettirmektir. Her zaman şirketin ürünlerini veya hizmetlerini gerektirebilecek yeni pazarlar ve demografik bilgiler arayışındadırlar.

Pazarlama yöneticileri ayrıca yeni bir ürün veya hizmetin pazarlanabilirliğini belirler ve bunun için kamu yararının seviyesini test eder. Ayrıca, diğer ekip üyeleriyle birlikte fiyatlandırmayı ve ürün yerleştirmeyi belirleyecek ve ürünü geleneksel olmayan pazarlara sunmadan önce ürünün güçlü ve zayıf yönlerine ilişkin karmaşık ürün araştırması yapacaklar.

Pazarlama yöneticilerinin aşağıdakileri içeren çeşitli sorumlulukları olabilir:
– farklı müşteri demografileri için stratejiler geliştirmek
– hizmet veya ürünün değerini açıkça belirtmek
– bir hizmet veya ürün için talebi tahmin etmek gibi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu