Finansal Analist Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Finansal Analist Nedir?

Finansal analist, diğer insanların parasının çeşitli yönlerini yöneten kişidir. Bazı analistler, kendi başlarına veya bir aracı kurum ile yatırım danışmanı olarak çalışır. Müşterilerinin zenginliğine ve büyüklüğüne bağlı olarak milyonlarca dolarlık portföyleri yönetebilirler. Diğer finansal analistler, bankalar veya sigorta şirketleri için çalışarak, bir kredi temerrüdü düştüğünde veya bir talep ödendiğinde bile, şirketin pozitif bir nakit akışını sürdürmesini sağlar. Yine de diğerleri, bir birleşmede güçlerini birleştiren iki şirketin veya bir devralmada başka bir şirketi satın alan bir şirketin karlılığını belirleyen birleşme ve devralmalar konusunda uzmanlaşmıştır.

Finansal Analist Ne Yapar?

Finansal analistler, uzmanlık alanlarındaki finansal durumu değerlendirir ve önerileriyle ilgili olarak hem yazılı hem sözlü uygun raporlar oluşturur. Sektör ve ekonomik eğilimler gibi mevcut verileri izler ve yorumlarlar, mevcut eğilimleri gelecekteki olası karlılıklara göre tahmin ederler, şirket hisselerinin satışı için adil bir piyasa değeri belirlerler ve şirketlerine veya yatırımcılarına eylem tavsiye ederler.

Bazı finansal analistler büyüyen “yeşil” endüstrileri destekliyor. Bu analistler boş bir binayı güçlendirmenin fizibilitesi açısından değerlendirebilir veya yeni inşaatlara yeşil teknolojileri dahil etmenin maliyet ve faydalarını analiz edebilir. Finansal analist de dahil olabilir. Yeşil başlangıç ​​şirketleri için risk sermayesi oluşturmada. Arz ve talebi hesaplamak için iklim değişikliği verilerini veya temiz su verilerini izleyebilir ve yorumlayabilir veya yeşil endüstri içindeki su haklarına, enerji geleceklerine ve diğer ticarete konu olan emtialara yatırım yapıp yapmayabilirler.

Başarılı finansal analistler mükemmel eleştirel düşünürler; herhangi bir potansiyel yatırımla ilgili en iyi eylem planını mantıksal olarak belirleyebilirler. Pazar koşulları ve yeni teknolojiler konusunda güncel kalmak ve yatırım kararlarının uzun vadeli sonuçlarını tahmin edebilmek için yaşam boyu ve aktif öğrenenler olmalıdır.

Bir analist, yatırım seçeneklerindeki potansiyel sorunları belirler ve ya soruna bir çözüm arar ya da fırsattan vazgeçer. Büyük miktarlarda karmaşık veriyi net, özlü sunumlara dönüştürme becerisiyle birleşen mükemmel iletişim becerileri, bir analistin yatırım fırsatlarını müşterileri imzalamaya teşvik edecek şekilde aktarmasına olanak tanır.

Bir analist, kar elde etmek için risk almaya isteklidir. Fakat aynı zamanda risk yönetiminde uzmandır ve müşterileri için kabul edilebilir risk düzeyine duyarlıdır. Dürüstlük, güvenilirlik, detaylara dikkat ve girişim, başarılı bir analistin ayırt edici özellikleridir.

Finansal analiz, hızlı tempolu, son teknoloji ve son derece rekabetçi bir kariyer seçimidir. Hem makroekonomik hem de mikroekonomik düzeyde seçilen alan hakkında kapsamlı bilgi, bir analistin uzmanlık alanında ilerleme fırsatlarını artırır. Hemen hemen tüm analistler, alanlarının zirvesinde kalmak için The Wall Street Journal, The Financial Times ve The Economist gibi yayınlara ve çeşitli elektronik medyaya güveniyor.

Finansal analist Nasıl Olunur?

Finansal analistlerin farklı kişilikleri vardır. Geleneksel bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların vicdanlı ve muhafazakar oldukları anlamına gelir. Mantıklı, verimli, düzenli ve düzenlidirler. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

En Popüler:  İç Hastalıkları Uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bu meslek sana göre mi? Finansal analistin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Finansal Analistin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Çoğu finansal analist bir ofis ortamında çalışır. Bazı analistler, potansiyel yatırımcıları, potansiyel yatırımları ziyaret etmek ve her bir yatırımın değerine ve potansiyel riskine doğru bir şekilde karar vermelerini sağlayan uygulamalı değerlendirmeler yapmak için seyahat eder. Finansal kurumlar ve sigorta endüstrileri, analistlerin çoğunu, genellikle Kuzey Amerika’daki finans merkezlerinde ve dünya çapında istihdam etmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Finansal Analistin çalışabileceği farklı finans alanları nelerdir?

Finansal analistlerin genel olarak bir ofis ortamında çalıştığı fiili konumun yanı sıra, çalışabilecekleri farklı finansman alanlarına da dikkat edilmelidir. Bunlar çeşitli ve çok yönlü olabilir.

Yatırım bankacılığı, çoğu insanın finansal analistleri ilişkilendirdiği alandır. Fakat bazı finansal analistler, tamamen yatırıma odaklanmamış şirketler ve işletmelerde işleri garanti altına alır. Bu şirketler işin herhangi bir alanında yer alabilir. Bu tür işletmeler için çalışan finansal analistler, öncelikle finansal portföyleri yönetmek ve danışman olarak hareket etmek için oradadır. Örneğin bütçeleri yönetebilir ve şirketin mali durumu hakkında tavsiyelerde bulunabilirler. Bununla birlikte şirketin veya işletmenin genişleyebileceği veya yatırım yapabileceği potansiyel bir alanı ölçerlerse, ilgili personele uygun genişlemeyi veya yatırımı gerçekleştirmelerini tavsiye edebilirler. Finansal analistlerin işletmeler ve şirketler için paha biçilmez bir varlık olmasının ve bir finansal analistin rolünün bir şirket içinde saygın ve önemli olmasının nedeni budur.

Finansal Analistler genellikle nerede yaşar?

Finansal analistlerin yaşadıkları ve çalıştıkları coğrafi konum açısından, uzmanlaştıkları alana bağlıdır. Şirketler ve işletmeler dünyanın herhangi bir büyük şehrinde yer alır ve çoğu zaman şirketlerin farklı ülkelerde seyahat etme fırsatı sunabilecek siteleri vardır. Yatırım firmaları, büyük bankalar ve aracı kurumlar neredeyse her zaman büyük metropol şehirlerinin ana finans bölgelerinde bulunur. New York, Londra, Hong Kong ve Singapur, bir yatırım finans analistinin ticaretini artırabileceği başlıca şehirlerden bazılarıdır.

Yeminli Mali Analist nedir?

Yeminli bir finansal analist veya CFA, birçok yoğun sınavı geçen ve ABD merkezli CFA Enstitüsü’nden ilgili kimlik bilgilerini alan kişidir. Yeminli bir finansal analist olma unvanına sahip olunursa, üst düzey bir yatırım firmasında iş bulma olasılıkları çarpıcı biçimde artacaktır.

Gerekli ehliyeti elde etmek veya bir kiralama şirketi sahibi olmak için, bir finansal analistin finansal analiz alanında dört yıl boyunca çalışmış olması gerekir. Bol miktarda deneyime ve ilgili bilgiye sahip biri için bile, herkesin bildiği gibi zor olan altı saatlik üç sınavı geçmeleri gerekir.

Ancak muhtemel bir aday başarılı olursa, ödüller kesinlikle faydalı olabilir. CFA Enstitüsü’nün başarı ölçütü, sınavları geçen herhangi bir finansal analistin büyük saygı görmesi anlamına gelir. Web sitelerine göre CFA Enstitüsü ‘sektörde mükemmellik standardını belirliyor’ ve bu görüş, finansal analiz alanında bir gerçekçilik olarak kabul ediliyor.

Finansal Analist olmak iyi bir kariyer seçimi midir?

Hangi merceğe baktığınıza bağlı olarak finansal analist olmak heyecan verici, değerli bir kariyer seçimi olabilir veya zorlu, meşakkatli bir kariyer seçimi olabilir. Kuşkusuz bu, risk yönetimi, sayılar ve algoritmalar ve hızlı tempolu bir çalışma ortamından heyecan duyan herkes için iyi bir kariyerdir. Buna rağmen finansal analizde bir kariyerin tüm bu yönlerinden heyecan duysanız bile, başarılı olmak için büyük bir cesaret ve kararlılığa da sahip olmalısınız.

En Popüler:  Hidrolog Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Bazı insanlar, bir kurumun arka planında bir finansal analistin var olabileceğini düşünürken, sayıları deşifre ederek ve sonuçta ortaya çıkan rakamları ve çizelgeleri üreterek, mükemmel kişilerarası yeteneklere sahip olmanın çok büyük bir değer olduğuna dikkat edilmelidir. Yüksek bir kapasiteyle düşünebiliyorsanız ve mali ve bütçelerle ilgili akut vizyoner yeteneklere sahipseniz. Fakat aynı zamanda bunları basit ve etkili bir şekilde iletirken rahat hissediyorsanız, bu özellikle uygun ve iyi bir kariyerdir.

Bir finansal analist olmanın finansal ödülleri kesinlikle çekici. Fakat bu kariyere başlamak için birincil motivasyon olmamalı. Uzun ömürlü bir kariyer arayan bir finansal analist için memnuniyet, her iş günü eleştirel düşünmekten ve sürekli ayrıntılı analiz yapmaktan kaynaklanacaktır.

Ne tür Finansal Analistler var?

Finansal kantitatif analistler, güvenlik analistleri, yatırım analistleri, hisse senedi araştırma analistleri ve derecelendirme analistleri gibi çeşitli finansal analist türleri vardır. Her tür endüstride birçok farklı kuruluş türü tarafından kullanılırlar. Bazı istihdam yerleri arasında yatırım bankaları, menkul kıymetler firmaları, sigorta şirketleri, yatırım fonları, emeklilik fonları ve hedge fonları olabilir. Her finansal analist türünün günlük olarak yerine getirdikleri kendi görevleri ve sorumlulukları vardır.

Finansal Niceliksel Analist

Bir finansal nicel analist, yatırım kararları vererek, yatırım fırsatlarını değerlendirerek ve hisse senetlerinin, tahvillerin ve diğer yatırım türlerinin performansını değerlendirerek işletmelere ve bireylere rehberlik sağlar. Müşterilere tavsiyelerini açıklarlar ve bir menkul kıymet satın almak, elde tutmak veya satmak için bir tavsiye sunarlar.

Bu tür finansal analistler genellikle iki saniyede alım satım kararları alırlar. Bu yüzden olası yatırımları gözden geçirirken ayrıntılara dikkat etmek zorunludur. Çünkü bu ayrıntılar bir yatırımın sağlığı için büyük etkilere sahip olabilir.

Finansal kantitatif analistler genel olarak şu maddeleri yapar:
– bireysel yatırımlar ve yatırım koleksiyonları önermek
– mevcut ve geçmiş verileri değerlendirin
– ekonomi ve iş trendlerini inceleyin
– gelecekteki kazançları tahmin ederek değeri belirlemek için bir şirketin mali tablolarını inceleyin
– şirketin beklentilerini daha iyi anlamak için şirket yöneticileriyle görüşün
– yazılı raporlar hazırlamak

Güvenlik Analisti

Bir güvenlik analisti, belirli hisse senetleri, sektörler, kuruluşlar, endüstriler veya ekonomilerin performansını takip ederek araştırma yapar ve değerleme raporları sunar. Güvenlik analistleri, temel veya teknik analizlerine dayanarak, yatırım stratejisi tavsiyeleri alacak, satacak veya tutacaktır. Müşteriler genellikle bu tür raporlara erişim için ödeme yapar. Temel analiz, genel olarak mali tablolara (EDGAR – Elektronik Veri Toplama, Analiz ve Erişim’de halka açık), dosyalamalara, birleşmeler ve satın almalara ve mali yayınlara bakılarak yapılır ve teknik analiz fiyat eğilimlerine, rekabetçi pozisyona bakılarak yapılır.

Güvenlik analistleri, araştırmalarına ve değerlemelerine dayanarak, bir şirketin hisse başına gelecekteki kazancı (EPS) için kazanç tahminleri de verebilir. Üç aylık veya yıllık kazanç tahminleri oluşturarak, nakit akışı analizini kullanarak bir şirket için bir gerçeğe uygun değer ve bir hedef hisse fiyatı vermeye yaklaşabilirler. Kazanç tahminleri, bir fikir birliği tahmini oluşturmak için bir araya getirilir ve bu daha sonra bir şirketin gerçek performansının değerlendirilmesinde bir kıyaslama olarak kullanılır. Bir şirket fikir birliği tahminini kaçırdığında, bu bir kazanç ‘sürpriz’ olarak rapor edilir.

Yatırım Analisti

Yatırım analistleri araştırma yapar ve küresel yatırım verilerinden elde edilen alım-satım önerileri üretir. Ekonomik eğilimleri inceler, şirketlerin yatırım potansiyellerini araştırır, karmaşık finansal bilgileri analiz eder ve yorumlar, finansal araştırma özetleri yazar ve bilgiye dayalı önerilerde bulunurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu