DJ Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

DJ Nedir?

DJ, disk jokeyinin kısa biçimidir. DJ, radyo istasyonlarında, internet radyo istasyonlarında, yerel barlarda ve dans kulüplerinde ve hatta düğün resepsiyonlarında duyduğunuz müziği çalan kişidir. Bir DJ, çalınacak parçaları seçerken hedef kitlesini dikkate alır ve genellikle çalıştıkları şirket tarafından kendilerine verilen bir set listesi vardır.

DJ Ne Yapar?

Bir DJ, işyerine ve müzik endüstrisindeki pozisyonuna bağlı olarak çeşitli görevlerden sorumludur. Bir radyo istasyonunda, bir DJ, istasyon yönetimi tarafından kendilerine verilen ayarlanmış bir çalma listesinden parçaları çalmaktan sorumludur. Bu oynatma listesi genellikle belirli bir kitleyi ve müzik türünü hedefleyecektir. Ayrıca, dinleyicilerden gelen çağrıları yanıtlamaktan bir radyo istasyonu DJ sorumludur. Bu çağrılar bir sanatçı röportajının, istasyon yarışmasının sonucu veya hatta sadece çalınan seçimler hakkında yorum yapmak için olabilir. DJ, radyo istasyonu tarafından seçilen türdeki müzisyenlerle yapılan röportajlardan sorumlu olduğu gibi, reklamların istasyonların belirlediği programlama gerekliliklerine uygun olarak duyurulmasından da sorumludur.

DJ hem eğlenceli hem de seyirciyi istenen şekilde etkileyecek şarkıları çalmaktan sorumlu olacaktır. Bu durum istenen şarkıları çalmanın yanı sıra izleyiciyi belirli bir alana yönlendirecek seçimler oluşturmayı içerebilir. Bu durum izleyiciyi barı ziyaret etmeye, bir promosyon ürünü satış standına göz atmaya, bir yarışmaya hazırlanmaya veya sadece dans etmeye iten parçalar seçerek yapılır.

DJ Nasıl Olunur?

DJ’lerin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da sosyaldir yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

En Popüler:  Jeolog Nedir? Nasıl Olunur?

Bu meslek sana göre mi? DJ’in en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

DJ’in Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir DJ, seçtikleri alana bağlı olarak çok çeşitli yerlerde çalışabilir. Müzik endüstrisindeki çok çeşitli pozisyonları ile bu istihdam yerleri arasında radyo istasyonları, internet radyo istasyonları, düğünler ve partiler için özel rezervasyonlar, yerel barlar ve dans kulüpleri ve hatta tür tabanlı televizyon yer alabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Dj olmalı mıyım?

Başarılı DJ’lerin genellikle belirli kişilik özellikleri vardır ve kariyerle birlikte gelen yaşam tarzını kabul ederler.

Kişilik
• Ağ oluşturma ve insanlarla tanışmada rahat: bir hayran kitlesi oluşturmak ve profesyonel bağlantılar kurmak için gerekli
• Eğlenceyi seven ve giden: heyecan izleyiciye tercüme edilir ve benzer şekilde yanıt vermelerini sağlar
• Çok yönlü: her ikisinde de çok yönlülük müzik türleri ve müzik teknolojilerinin kullanımı anahtardır
• Uyarlanabilir: İki konser veya izleyici tam olarak birbirine benzemez
• Bilgi ve iyileştirme açlığı: müzik teknolojileri ve trendleri sürekli gelişmektedir

Yaşam tarzı
• Hafta sonu ve gece geç çalışma olasıdır; iş/aile yaşam dengesi zor olabilir.
• Yeni başlayan DJ’ler genellikle günlük işleri tutar ve daha yavaş gecelerde çalarak başlar.
• Birçok yeni DJ, mekan yöneticilerinin onları, iş ahlakını ve izleyicilerin onlara nasıl tepki verdiklerini tanıması için setleri ücretsiz olarak çalmayı teklif ediyor.

Bir DJ olarak kariyerinizin size uygun olup olmadığına karar vermenize daha fazla yardımcı olmak için bazı bilgiler ve tavsiyeler:

• Pratik yapın, pratik yapın, pratik yapın.
• Birden fazla cihazda nasıl karıştırılacağını öğrenin. Teknoloji sizi kolayca geri tepebilir. Ne olursa olsun oynayabileceğinizden emin olmak için her zaman dizüstü bilgisayarınız, CD’leriniz ve bir USB çubuğunuzla görünün.
• Çıkarılan bir müzik yazmıyorsanız, asla bir sonraki seviyeye geçemezsiniz.
• Bir enstrüman çalmayı öğrenin veya en azından müzik teorisi dersi alın
• İşin en iyi yanı, insanların sizin kadar müzikten zevk aldığını görmektir.
• İşin en kötü yanları, garip teknik felaketi yönetmek ve sarhoş veya yüksek seyirci üyeleriyle ve bazı şüpheli destekçilerle uğraşmaktır.

En Popüler:  İnsan Kaynakları Asistanı Nedir? Nasıl Olunur?

DJ olma adımları

Online olarak ve kendi kendine öğretilen bir ortamda gerçekleşebilir. Çoğu durumda nasıl DJ olunacağını öğrenmek her iki yolu da içerir:

  • doğal yetenekler
  • resmi eğitimler

Dj’ler nasıldır?

Kullanıcı havuzumuza göre DJ’ler ağırlıklı olarak sanatsal insanlar olma eğilimindedir. Müzik, resim, heykel, mimari ve şiir ile birlikte beş ana güzel sanattan biridir. Onu çalan, miksleyen ve sık sık yazan DJ’ler kesinlikle sanatsaldır.

Dj iyi bir meslek mi?

DJ’ler en mutlu kariyerler arasında yer alır. Genel olarak memnuniyet puanları listesinde 95. sırada yer alırlar.

Yemek yeme, uyku ya da üreme arzumuzu tatmin ettiğimizde beynimiz, zevk ve ödül deneyimiyle ilişkili ‘iyi hissetme’ nörokimyasal dopamin salgılar. Aynı kimyasal müzik dinlerken de açığa çıkıyor. Bu yüzden DJ’lerin işlerinden memnun olmalarına şaşmamalı.

Dj olmak için kaç yıl okunur?

Bu kariyere giden düz ve dar bir yol olmadığından, DJ olmak için gereken süre dramatik bir şekilde değişme eğilimindedir. Serbest meslek sahibi DJ’lerin yalnızca DJ’lik sanatını değil, aynı zamanda çalışmalarını nasıl ağa bağlayıp pazarlayacaklarını da öğrenmeleri gerektiği gerçeğiyle, alana girme zaman çizelgesi de bulanıklaşıyor.

Bazı hevesli DJ’lerin işin teknolojik yönlerini öğrenmek için derslere katılmaları gerekirken, diğerleri bu alanda müziğin sadece bir hobi olduğu genç yaşlardan itibaren yeterli bilgi geliştirmiş olabilir. Bu farklılıklara rağmen her DJ’in kariyer yolundaki ortak payda pratiktir. Bir DJ’in konser kazanmaya başlayabileceği seviyeye ulaşmak için aylar sık ​​sık pratik yapmak ve başarılı olmak için yıllarca pratik yapmak ve performans göstermek gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu