Ortopedi Cerrahı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Ortopedi Cerrahı Nedir?

Bir ortopedi cerrahı veya Ortopedi Doktoru, kas-iskelet sistemi hastalıklarını ve yaralanmalarını inceleyen, teşhis eden ve tedavi eden lisanslı bir tıp uzmanıdır. Aktivite veya lokomotor sistemi olarak da bilinen bu sistem, insan iskeletinin veya vücudunun hareketini destekler ve dengeler. Basit bir ifadeyle, bir ortopedi cerrahı kemikler, eklemler, bağlar, kaslar, tendonlar ve sinirlerle ilgilenir.

Bazı ortopedi cerrahları, ortopedi ortamında birden fazla disiplin oluşturarak kas-iskelet sisteminin belirli alanlarında uzmanlaşabilir.

Ortopedi Cerrahı Ne Yapar?

Ortopedi cerrahı, bir hastanın durumunu değerlendirmesinin ardından, mekanik bir cihaz veya aparatın bir uzvuna harici fiksasyon gibi cerrahi veya cerrahi olmayan bir tedavi önerebilir.

Genel ortopedide bir uygulamanın doğal karmaşıklığı, insan vücudunda 206 kemik bulunması gerçeğinde yatmaktadır. Sahadaki gelişmeler nedeniyle; sürekli değişen ekipman, malzeme ve enstrümantasyon; ve sonuçta ortaya çıkan daha kişiselleştirilmiş bakıma duyulan ihtiyaç, cerrahlar giderek daha fazla uzmanlaşıyor.

Ortopedi cerrahlarının genel uzmanlık alanları eklem rekonstrüksiyonudur; pediatrik ortopedi; el, omurga ve ayak cerrahisi; ve spor tıbbı. Ayrıca onkolojik ortopedi, kas-iskelet sisteminin kemik veya yumuşak dokularında büyüyebilen tümörlerin veya tümör benzeri durumların tanı ve tedavisine odaklanır. Ortopedik travma cerrahları, kazalar sonucunda meydana gelen kritik yaralanmaları tedavi eder; bu, kırıkları stabilize etmek için kemik grefti veya vidaların, plakaların veya kemik çivilerinin dahili fiksasyonunu gerektirebilir.

Ortopedi cerrahının görevi, diğer sağlık uzmanlarına güvenmeyi ve bunlara danışmayı gerektiren işbirlikçi bir roldür. Radyoloğun X-ışını, radyografi, ultrason ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi görüntüleme teknikleri alanlarındaki uzmanlığı, ortopedide önemli bir destek görevi oynar. Fizyoterapist ve fizyoterapist, özellikle ortopedik prosedürle doğrudan ilgilenmese de, ağrının kesilmesi ve eski haline getirilmiş hareketliliğin istenen hasta sonuçlarını elde etmek için hem ameliyat öncesi hem de sonrası tedavilerin anlaşılmasını gerektirir. Bu tıp uzmanları, ortopedi cerrahının önemli ortakları arasındadır.

En Popüler:  Jeoloji Mühendisi Nedir? Nasıl Olunur?

Ortopedi cerrahı Nasıl Olunur?

Ortopedi cerrahlarının farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da gerçekçidir yani; bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, gerçek, pratik ve tasarrufludur.

Bu meslek sana göre mi? Ortopedi cerrahının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Ortopedi Cerrahının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Ameliyathane veya ameliyathane, bir ortopedi cerrahı için birincil arenadır. Omurga cerrahisi, tam eklem replasmanı veya travmanın neden olduğu parçalanmış kemiklerin onarımı gibi önemli prosedürleri burada gerçekleştirir.

Küçük ameliyatlar, kırık kemiklerin dökülmesi veya küçük bir kesi yoluyla eklem içine bir endoskop veya artroskop yerleştirilerek yapılan artroskopik cerrahi gibi ayakta tedavi prosedürlerini içerir. Örneğin spor hekimliği alanında uzmanlaşmış ortopedi cerrahı muayenehanesini muhtemelen özel bir klinikte yürütecektir.

Ortopedik alanın geleceği parlak görünüyor. İlgili teknolojiler sürekli gelişiyor ve bebek patlaması nüfusu yaşlandıkça ortopedi cerrahlarına olan talebin artacağına inanılıyor.

Ortopedi Cerrahları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu