Çocuk Bakımı Görevlisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Çocuk Bakımı Görevlisi nedir?

Çocukları seviyor ve onlara bakıyor musunuz? Çocuk bakıcısı olmak için mükemmel bir aday olabilirsiniz.

Bir çocuk bakıcısı, ebeveynler ve diğer aile üyeleri müsait olmadığında çocuklara bakar. Bebeklerin, küçük çocukların ve küçük çocukların güvenliğinden sorumludurlar. Ayrıca, yemek besleme, oyun zamanını denetleme, çocukları sakinleştirme ve şekerleme zamanları sunma gibi sağlık durumlarından da sorumludur.

Çocuk Bakımı Görevlisi ne yapar?

Bir çocuk bakıcısı, bebeklerin ve küçük çocukların temel ihtiyaçlarını karşılar, çocuk bezlerini değiştirir ve yemeklerini hazırlar. Ayrıca oyun, şekerleme ve yemek saatleri gibi çocukların programlarını da sürdürürler.

Yaptıkları diğer şeyler şu maddeleri içermektedir:
– Bakımları altındaki çocukların güvenliğini denetleyin ve izleyin
– Çocuklar için yemek hazırlayın ve yemek zamanları ve atıştırmalıklar düzenleyin
– Çocukların hijyenini korumalarına yardımcı olun
– Aktiviteler düzenleyin
– Çocuklara dünyayı öğretin ve ilgi alanlarını keşfedin
– Programlar ve rutinler geliştirin
– Çocukların yeterli fiziksel aktivite, dinlenme ve oyun zamanı geçirmelerini sağlayın
– Duygusal veya gelişimsel sorunların belirtilerini izleyin
– Herhangi bir sorunu ebeveynlerin dikkatine sunun
– Çocukların gelişiminin, rutinlerinin ve ilgilerinin kayıtlarını tutun

Bir çocuk bakıcısı, bebekleri ve küçük çocukları onlara okuyarak ve onlarla oynayarak temel kavramlarla tanıştırır. Örneğin küçük çocuklara diğer çocuklarla oyun oynayarak sırayla paylaşmayı ve sırayla oynamayı öğretirler.

Genellikle okul öncesi çağındaki çocukların anaokuluna hazırlanmalarına yardımcı olurlar. Çocuk oyunlarını çocukların dilini (örneğin hikaye anlatımı ve oyunculuk oyunları yoluyla) ve sosyal becerilerini (örneğin, kum havuzunda birlikte bir şeyler inşa ettirerek) geliştirmek için kullanırlar. Çocukları sanat, dans ve müzik gibi yaratıcı etkinliklere dahil edebilirler.

En Popüler:  Antropolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Çocuk bakımı çalışanları genellikle okul çağındaki çocukları okuldan önce ve sonra izler. Bu çocuklara ev ödevlerinde yardımcı olurlar ve spor uygulamaları ve kulüp toplantıları gibi okul sonrası etkinliklere katılmalarını sağlarlar. Yaz aylarında, çocukların okula gitmediği zamanlarda, çocuk bakıcıları, ebeveynler işteyken daha büyük çocukları ve küçükleri tüm gün boyunca izleyebilir.

Aşağıdakiler çocuk bakımı çalışanlarının türlerine örnektir:

Çocuk Bakım Merkezi Çalışanları – Head Start ve Early Head Start programları dahil olmak üzere resmi çocuk bakım merkezlerinde ekipler halinde çalışmak. Çocuklara yapılandırılmış bir müfredat yoluyla öğretmek için genellikle okul öncesi öğretmenleri ve öğretmen asistanları ile birlikte çalışırlar. Çocukları bakımlarında teşvik etmek ve eğitmek için günlük ve uzun vadeli aktivite programları hazırlarlar. Ayrıca çocukların ilerlemesini izler ve kayıtlarını tutarlar.

Aile Çocuk Bakımı Sağlayıcıları – geleneksel çalışma saatleri içinde hizmet sağlayıcının kendi evinde çocuklara bakmak. Evlerinin ve çalıştırdıkları tüm personelin, aile çocuk bakım merkezleri düzenlemelerine uygun olmasını sağlamaları gerekir. Çocuklar eve gittikten sonra, sağlayıcıların yiyecek veya malzeme alışverişi, muhasebe, kayıt tutma ve temizlik gibi daha fazla sorumluluğu vardır. Ayrıca, aile çocuk bakımı sağlayıcıları, hizmetlerini potansiyel ailelere pazarlamak için sık sık zamanlarının bir kısmını harcamak zorundadır.

Dadılar – baktıkları çocukların ve onları çalıştıran ebeveynlerin evlerinde çalışmak. Çoğu zaman bir aile için tam zamanlı çalışırlar. Çocukları okula, randevulara veya okul sonrası aktivitelere götürmekten sorumlu olabilirler. Bazıları onları çalıştıran ailelerin evlerinde yaşıyor.

Bebek bakıcıları – dadılar gibi, çocukların evlerinde onların bakımında çalışıyorlar. Fakat tek bir aile yerine birçok aile için çalışıyorlar. Ek olarak genellikle tam zamanlı çalışmazlar, bunun yerine ebeveynlerin başka yükümlülükleri olduğu ara sıra geceleri ve hafta sonları çocuklarla ilgilenirler.

En Popüler:  Müzik Terapisti Nedir? Nasıl Olunur?

Çocuk bakıcısı nasıl olunur?

Çocuk bakımı çalışanlarının farklı kişilikleri vardır. Sosyal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısı oldukları anlamına gelir. Sosyalleşmede, başkalarına yardım etmede ve öğretmede çok başarılılar. Bazıları aynı zamanda sanatsal yani; yaratıcı, sezgisel, hassas, açık ve ifade edici.

Bu meslek sana göre mi? Çocuk bakıcısının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Çocuk Bakımı Çalışanının işyeri nasıldır?

Çocuk bakımı çalışanları, çocuk bakım merkezlerinde, anaokullarında, devlet okullarında ve özel evlerde istihdam edilmektedir.

Bazı çocuk bakımı sağlayıcılarının kendi evlerinde bir işi vardır. Genellikle yaşam alanlarının bir bölümünü çocuklar için ayrılmış bir alana dönüştürürler. Dadılar ve bebek bakıcıları genellikle işverenlerinin evlerinde çalışır. Bazıları işverenlerinin evinde yaşıyor ve genellikle kendi yatak odası ve banyosu var.

Çocuk taşımak, çocukları kaldırmak için eğilmek ve çocuklarla göz hizasında diz çökmek fiziksel olarak yorucu olabilir.

Çocuk Bakımı Çalışanları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu