Çalışma İlişkileri Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Bir iş ilişkileri uzmanı, ücretler, emekli aylıkları, sağlık hizmetleri ve yönetim ve sendika uygulamaları ile ilgili iş sözleşmelerini yorumlamak için bir şirketin temsilcileri ve işçi sendikasıyla birlikte çalışır. Bu uzmanlar, belirli işçi şikayetlerini ele alır ve iş gücü ve yönetim çözümlerinin ilgili anlaşmaya uygun olduğunu belirler.

Bir iş ilişkileri uzmanının ne yaptığını öğrenmek için Youtube’dan meslek tanıtım videosu izleyebilirsiniz.

Nasıl Çalışma İlişkileri Uzmanı Olunur?

Çalışma ilişkileri uzmanlarının insan kaynakları, işletme, muhasebe veya insan kaynakları yönetimi alanlarında lisans derecesine ihtiyacı vardır. Bazı okullar, sözleşme müzakereleri ve iş hukuku gibi işe özgü konulara odaklanan çalışma veya istihdam ilişkileri alanında lisans derecesi sunar.

Birçok işveren, çalışma ilişkilerine geçmeden önce bir insan kaynakları uzmanı olarak kazanılabilecek önceki iş deneyimini tercih eder. Bazı öğrenciler, sertifika almanın size toplu pazarlık süreci, iş hukuku ve işçi şikayet prosedürleri hakkında bilgi verdiği arabuluculuk gibi belirli konularda uzmanlaşmıştır. Bazı kolejler ve üniversiteler bu sertifikaları sunar.

Çalışma İlişkileri Uzmanının Görev Tanımı

Çalışma ilişkileri uzmanları şikayetler, disiplin prosedürleri ve sözleşmeler konusunda yönetime tavsiyelerde bulunur. Bu uzmanlar toplu pazarlığı kolaylaştırmaya yardımcı olmak için teklifler, kurallar ve düzenlemeler hazırlar. Toplu pazarlık sürecinin bir parçası olarak sendika temsilcileriyle buluşur ve işçi ve yönetim arasında toplantılara liderlik eder ve resmi dil taslağı oluştururlar. İnsan kaynakları politikalarının sendika anlaşmasına uygun olmasını sağlarlar. Ayrıca yönetimi iş ilişkileri konusunda eğitir ve herhangi bir işçi şikayetinin veya talebinin geçerliliğini araştırır.

Çalışma İlişkileri Uzmanı Kimdir?

Hayati işçiler greve gitmeye hazır olduğunda ne olur? Çalışma ilişkileri uzmanları, hem işçileri hem de onları çalıştıranları tatmin edecek ve böylece bir işçi grevini takip edebilecek kaosu önleyecek iş sözleşmeleri oluşturmanın yollarını ararlar. Zamanlarının çoğu, sözleşme önerilerini müzakere etmek ve yazmak ve çalışanlar ve işverenlerle yüz yüze görüşmek için harcanmaktadır. Sendika temsilcileri, şirket yetkilileri ve hükümet temsilcileriyle birlikte, işçi grupları için iş sözleşmelerini tartışmak üzere çalışırlar, buna genellikle toplu pazarlık sözleşmeleri denir.

En Popüler:  Sinirbilimci Nedir? Nasıl Olunur?

Çalışma ilişkileri uzmanları, her iki tarafın da kabul edebileceği maaşlar, yan haklar ve çalışma şartlarını müzakere ederek bu anlaşmaların oluşturulmasına yardımcı olur. Çalışanlar haklarının ihlal edildiğine inanırsa, çalışma ilişkileri uzmanları şikayetleri ile ilgili kanıtları inceler ve toplar. Temsil ettikleri işçileri dikkatlice dinlerler ve şirket liderleriyle savunmak ve onlarla müzakere etmenin uygun yolu konusunda onlara koçluk yapabilirler. Çalışma ilişkileri uzmanları, yaratıcı çözümler üretme konusunda uzmandır.

İş nitelikleri genellikle bir lisans derecesini içerir. Fakat temsil ettikleri işçilerin mesleklerine bağlı olarak lise diplomasından yüksek lisans derecesine kadar eğitim seviyeleri gerektirebilir. İşçi ilişkileri uzmanları, bazen zorlu bir savaşla karşı karşıya kalırken, çatışmaları çözmekle kalmayıp, uzun vadede yönetim ve işçiler arasındaki ilişkide köprü kurarlar.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Çalışma İlişkileri Uzmanı.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 13-1075.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu