Çiftlik Yöneticisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Çiftlik Yöneticisi Nedir?

Bir çiftlik yöneticisi, bir çiftliğin yönetiminden ve genel bakımından sorumludur. Bir mahsul çiftliğinde, bir çiftlik yöneticisi mahsullerin gübreleme, dikim, ilaçlama, yetiştirme ve hasat prosedürlerini denetleyecektir. Bir hayvancılık çiftliğinde, hayvanların genel bakımını denetleyecek ve hastalıkların kontrolünde gayretli davranacaktır.

Çiftlik Yöneticisi Ne Yapar?

Bir çiftlik yöneticisinin yürütmekten sorumlu olabileceği birçok çiftlik türü vardır. Dört ana çiftlik türü şu maddeleri içermektedir:

Mahsul çiftlikleri –

Bu tür çiftlik, esas olarak gıda, giyim ve yakıt için hasat edilen kültür bitkilerinin yetiştirilmesinde uzmanlaşmıştır. En yaygın mahsuller arasında tahıl, pamuk, meyve ve sebzeler bulunur. Bu tür bir çiftlikte çalışan bir çiftlik yöneticisi, bitkileri sürmek, dikmek, gübrelemek, ilaçlamak, yetiştirmek ve hasat etmekten sorumludur. Hasattan sonra, çiftlik yöneticisi mahsullerin uygun şekilde depolanmasını ve satın alınmak üzere paketlenmesini sağlayacaktır.

Bahçıvanlık –

Bahçıvanlık, bitki yetiştirme sanatı, bilimi ve işiyle ilgilenen tarım dalı olarak tanımlanmaktadır. Bu tür bir çiftlikte çalışan bir çiftlik yöneticisi, süs bitkileri ve çiçekler, çalılıklar, meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar ve otlar gibi fidanlık ürünlerinin üretimini denetler. Bir bahçecilik mahsulü ile bir tarım mahsulü arasındaki fark, birkaç büyük farklılık olmasına rağmen hala net olarak tanımlanmamıştır. Agronomik ürünler genellikle hayvanlar ve insanlar için hasat edilir ve genellikle tüketimden önce birkaç işlemden geçer. Örneğin bir mısır mahsulü inek yemi veya yüksek fruktozlu mısır şurubu oluşturabilir. Bahçıvanlık mahsulü genellikle otlar, meyveler veya sebzeler gibi mahsullerle insan tüketimi için taze olarak hasat edilir.

Su kültürü –

Su ürünleri yetiştiricileri, balıklar, kabuklular, yumuşakçalar ve su bitkileri gibi organizmalar yetiştirir. Bu durum denizde, acı sularda veya tatlı suda olabilir. Bu çiftlik yöneticileri, tüketim veya eğlence amaçlı balıkçılık için satılmak üzere bu tür su yaşamlarının stoklanmasına, beslenmesine ve yetiştirilmesine yardımcı olur.

Hayvancılık –

Bu tür çiftlik, emek amacıyla veya lif ve yiyecek gibi ürünler üretmek için evcilleştirilmiş hayvanları yetiştirir. Bazı çiftlikler, bir veya birden fazla çiftlik hayvanı türünde uzmanlaşabilir. Daha yaygın hayvancılık çiftliklerinden bazıları inekler, tavuklar, koyunlar, domuzlar, keçiler ve atları içerir. Çiftlik yöneticileri, hayvanların beslenmesinden ve sulanmasından ve ayrıca onları sağlıklı tutmaktan sorumludur. Tutuldukları ahırların, ağılların ve kümeslerin temiz ve yaşanabilir durumda olduğundan emin olmaları gerekir. Ayrıca tüm üreme faaliyetlerini de denetlerler.

Çiftlik yöneticisinin türüne bakılmaksızın, çiftliğin ürünlerini bir gıda dağıtıcısına satabilmeleri, ayrıca ürünleri pazarlayabilmeleri ve çiftlik için düzenli bir gelir elde etmelerini sağlamaları gerekecektir. Bu biraz pazarlama ve işletme bilgisi gerektirir.

En Popüler:  Pazarlama Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Bir çiftlik yöneticisinin görev türleri de gerçekleşen çiftçilik türüne göre değişir. Bu çiftçilik tekniklerinden bazıları şu maddeleri içermektedir:

  • Toplu çiftçilik Aynı mülk içinde yer alan çeşitli tarımsal üretim türlerini içeren. Bağımsız çiftlikler, çiftçilik faaliyetleriyle ortaklaşa çalışırlar. Aynı zamanda ortak tarım olarak da bilinir.

  • Fabrika çiftçiliği aynı zamanda yoğun tarım olarak da adlandırılır ve daha geleneksel tarım biçimlerinden daha yüksek yoğunluklarda sığır, kümes hayvanları ve balık gibi çiftlik hayvanları yetiştirme uygulamasıdır. Amaç, mümkün olan en fazla miktarda et, süt veya yumurta üretmektir ve çoğu zaman hayvanları sınırlarına zorlar. Bu durum üretimi artırmak için kimyasalların ve hormonların kullanılmasını içerir. Sürdürülebilir mi yoksa etik mi olduğu konusunda bu tür çiftçiliği çevreleyen birçok çelişkili düşünce var.

  • Organik tarım fabrika çiftçiliğinin karşı tarafında. Ürün rotasyonu, yeşil gübre, kompost ve biyolojik haşere kontrolü gibi tekniklere dayanır. “Organik” olmanın ne anlama geldiğine dair pek çok tanım olsa da fikir yiyecek ve hayvanların mümkün olan en doğal ve etik şekilde yetiştirilip yetiştirilmesidir.

  • Çok mahsullü tarım bir büyüme mevsimi boyunca aynı alanda birden fazla tür mahsul yetiştirme uygulamasıdır. Bunu sebze bahçeleri şeklinde küçük mülklerde çok daha küçük ölçekte görebilirsiniz. Bu tür bir çiftçiliğin arkasında bir strateji var. Örneğin domateslerin yanına kadife çiçeği dikmek, domateslerin ilgisini çeken bazı zararlıları önler.

  • Dikey tarım bir gökdelen serasında veya dikey yüzeylerde büyüyen bitki yaşamını gerektiren nispeten yeni bir tarım biçimidir. Bu tür tarım, bitkiler yatay yerine dikey olarak yer kapladığından daha az arazi kaplar.

  • Sera Tarımı Kapalı bir alanda bitki yetiştirmek için seraları kullanır. Bu durum bitkilerin yetiştirildiği çevre üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Seralar doğal güneş ışığını alır ve daha hassas bitki yaşamını canlı tutmak için ısıyı yapı içinde depolar. Bu kapalı ortam, dış mekan ürünlerine kıyasla kendine özgü yönetim gereksinimlerine sahiptir.

En Popüler:  Gemi Kaptanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Çiftlik yöneticileri birçok yönetimsel karar alır ve bu kararları verirken üretimi ve geliri sürekli olarak dikkate alır. Yılın zamanını, iklimi ve hava durumunu göz önünde bulundurarak ekin dikmek için en iyi zamanı belirlemek zorundadırlar. Gelir kaybını başka bir mahsulün telafi edebilmesi için önceden planlayarak başarısız olabilecek mahsullere hazırlıklı olmaları gerekir.

Çiftlikler ve her birinde kullanılan yöntemler daha karmaşık hale geldikçe, birçok çiftlik yöneticisi mali ve envanter kayıtlarını takip etmek için bilgisayar kullanır. Çiftlikte ıslahı veya üretimi yönetmek için bilgisayar veritabanlarını kullanırlar.

Çiftlik yöneticisi Nasıl Olunur?

Çiftlik yöneticilerinin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da gerçekçidir yani; bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, gerçek, pratik ve tasarrufludur.

Bu meslek sana göre mi? Çiftlik yöneticisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Çiftlik Yöneticisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir çiftlik yöneticisinin işi, her türlü hava koşulunda uzun saatler çalışması gerektiğinden yorucu ve yorucu olabilir. Dikim ve hasat mevsimleri arasında nadiren izin günleri olur ve bu mevsimlerde genellikle gün doğumundan gün batımına kadar çalışırlar. Büyük çiftliklerde, bir çiftlik yöneticisi çiftlik sahipleriyle buluşarak, ortaya çıkan sorunları tartışarak ve çözümler ve iyi düşünülmüş uygulama planları sunarak zaman geçirecektir.

Çiftlikte çalışmak bazen çok yorucu ve stresli olabilirken, aynı zamanda bir çiftlik yöneticisinin doğada açık havada çalışıp emeğinin meyvelerini görebildiği tatmin edici bir yaşam tarzı sunar.

Çiftlik Yöneticileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu