İşitme Cihazı Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

İşitme cihazı uzmanları, bir işitme cihazının müşterilerinin işitme kaybı semptomlarına yardımcı olup olmayacağını belirlemek için işitme testleri ve kulak muayeneleri yapar. Ayrıca herhangi bir yardımcı işitme cihazına uygun şekilde oturmasını sağlarlar. Müşterilere, kendi işitme cihazlarının bakımını nasıl düzgün bir şekilde yapacaklarını öğretmenin yanı sıra, bu cihazların rutin bakım ve servis işlemlerinde de yardımcı olabilirler.

Daha fazlasını öğrenmek için Youtube’dan meslek tanıtım videosu izleyebilirsiniz.

Nasıl İşitme Cihazı Uzmanı Olunur?

İşitme cihazı uzmanı olmak için asgari eğitim şartı yoktur. Uluslararası İşitme Derneği’ne göre eğitim için iki seçeneğiniz var. Bir işveren aracılığıyla iş başında eğitim alabilir veya sunulan işitme cihazı yerleştirme ve dağıtma konusunda bir derece kazanabilirsiniz. Birçoğunun kariyerine başlamasının en yaygın yolu, iş başında eğitim veya bir çıraklık programı bulmaktır.

IHS, işitme cihazı uzmanı olmak için atabileceğiniz adımları sağlayan Başarıya Giden Yol Haritası PDF sunar. Her devletin kendine özgü lisans gereksinimleri olabilir ve her devlet için iletişim bilgileri bu İşitme Uzmanları için Lisans Kurulu İletişim Bilgileri PDF içinde sağlanmıştır.

İşitme Cihazı Uzmanının İş Tanımı

Bir işitme cihazı uzmanı, bir müşterinin önceki vaka geçmişini gözden geçirir ve bakım ihtiyaçlarını belirlemek için müşteriler üzerinde çeşitli işitme testleri uygular. Bazen test sonuçları farklı bir tıp uzmanına sevkle sonuçlanabilir. İşitme testlerinin yanı sıra kulakları da inceler ve gerektiğinde kulak kiri yönetimine yardımcı olabilirler. Sonuçta, bir müşteri için en uygun işitme cihazı tipinin belirlenmesine yardımcı olurlar.

Müşterilerin kulak cihazlarına takılması da önemlidir ve gerekli herhangi bir protez adaptasyonu için kulak ölçüleri almaları gerekebilir. İşitme cihazlarının teknik yönünü bilmenin yanı sıra, müşterilerine işitme cihazlarını doğru şekilde nasıl takacaklarını eğiteceklerinden iyi eğitimciler de olmalıdırlar. Ayrıca onları uygun bakım konusunda eğiteceklerdir. Bu uzmanlar gerektiğinde küçük onarımlar da yapabilirler.

En Popüler:  Koruma Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

İşitme Cihazı Uzmanı Kimdir?

İşitme cihazı uzmanları, müşterilere işitme cihazlarını kullanma ve öğrenme konusunda yardımcı olur. İşitme kaybı olan kişiler için işitme cihazları, iletişim kurma, işlerini veya hobilerini gerçekleştirme ve çeşitli yaşam aktivitelerinden keyif alma becerilerini kazanmalarına yardımcı olabilir. İşitme cihazı uzmanları, müşteriler için işitme testleri uygular ve sonuçları yorumlar.

İşitme cihazları uygun bir seçenekse, uzmanlar kulak ölçülerini alır ve ardından işitme cihazlarını tasarlayabilir, hazırlayabilir ve hastanın kulaklarına yerleştirebilir. Ayrıca cihazları bir müşterinin ihtiyaçlarına veya tercihlerine göre ayarlarlar ve hastaları yeni işitme cihazlarını nasıl kullanacakları ve onlara bakım yapacakları konusunda eğitirler. Uzmanlar ayrıca gerektiğinde cihazları onarabilir. Genellikle işitme cihazı uzmanları becerilerini iş başında öğrenirler. Lisans gerekli olabilir.

Kaynakça

  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 29-2092.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu