Çiçekçi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Çiçekçi Nedir?

Çiçekçi, çiçekleri ve diğer bitki öğelerini iyi bir tasarıma göre düzenleyen kişidir. Düzenlemeler öncelikle düğünler, doğum günleri ve Sevgililer Günü gibi kutlama etkinlikleri için kullanılır. Fakat aynı zamanda oteller, yemekli etkinlikler, evler, cenazeler ve ‘Seni seviyorum’ diyenlerde de kullanılır. Çiçekçiler bir zamanlar neredeyse tamamen küçük bağımsız dükkanların sahipleriydi; bununla birlikte, internet tabanlı dağıtım hizmetlerinin ve hepsi bir arada kolaylık pazarlarının son icadıyla, çoğu artık daha büyük şirketler tarafından kullanılmaktadır.

Çiçekçi Ne Yapar?

Bir çiçekçi, çelenkler, buketler, vazolar ve ana unsurlarda çiçek aranjmanları tasarlayacak ve yaratacaktır. Bazen çiçekçiler tüm odaları veya dış alanları tasarlayabilir ve iyi bir düzenleme içinde çiçeklerle doldurabilir. Bu özellikle abartılı düğünler veya partiler için geçerlidir.

Bazı çiçekçiler çiçek aranjmanlarını tasarlamak için önceden biçimlendirilmiş düzenlere bağlı kalırken, diğerleri kendi desenlerini yaratan veya komisyon üzerine orijinal işler tasarlayan gerçek sanatçılar veya çiçek tasarımcılarıdır. Genel olarak çiçek tasarımcıları, orijinal tasarımların maliyeti ve çok çeşitli önceden var olan tasarımların mevcudiyeti nedeniyle talep çok daha az olsa da orijinal kreasyonlar için daha fazla kazanırlar.

Etkinlikler ve partiler için çiçek aranjmanları oluşturmak bir çiçekçinin genel sorumluluğu olsa da bunlar aynı zamanda başka amaçlar için tasarımlar yaratabilen sanatçılardır. Örneğin çiçek sanatçılarının ayrıntılı sergiler ve sanat eserleri yarattığı çiçek yarışmaları var. Parçalar, tamamen yapraklardan yapılmış bir bayan şapkası veya ayçiçeği saplarından ve başlarından yapılmış geçici bir atın heykelini içerebilir. Bu yarışmalardaki başarı ile bir çiçekçi itibarını artıracak ve sonuç olarak genellikle daha fazla iş alacaktır.

Çiçekleri düzenlemenin yanı sıra, bir çiçekçi de onların bakımından sorumludur. Bitki bakımının tüm yönlerinde yetkin olmalı ve çiçek, bitki örtüsü, ot ve süs çimi familyalarında çok çeşitli türleri koruyabilmelidirler. Düzenlemelerde kullanılan bitkiler güzelliğinin zirvesinde toplanmalı ve müşteriye teslim edildikten sonra mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmalıdır. Başarılı çiçekçiler, en sert ve en güzel türler arasında bir denge seçeceklerdir.

Pek çok çiçek tasarımcısı perakende sektöründe çalışsa da bazıları bitki bakımı konusunda o kadar bilgili ve tutkulu hale geliyor ki toptan satış kapasitesine geçebiliyorlar. Toptan çiçekçiler, özellikle perakende çiçek dükkanları için bitkiler yetiştirdikleri işletmeler arası organizasyonları yönetirler. Ayrıca, marketlere ödenen önceden tasarlanmış çiçek aranjmanları oluşturabilirler.

En Popüler:  DJ Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Çiçekçi Nasıl Olunur?

Çiçekçilerin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Çiçekçinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Çiçekçinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Çoğu çiçekçi, internet tabanlı bir çiçek perakendecisinin bir parçası olarak çalışmıyorlarsa, günlük sorumluluklarını bağımsız bir mağazada yerine getirir. Çiçek aranjmanları üzerinde çalışmak için özel bir alana ek olarak dükkanlar genellikle müşterilerin göz atabileceği çok çeşitli çiçekler içeren büyük bir perakende teşhir alanına sahip olacaktır. Bölgesel alan ve mevsime bağlı olarak çiçek tasarımcıları bu ön büro alanını ve hatta tekliflerinin cadde tarafındaki görüntüsünü koruyacaklar. Ayrıca, mağazanın büyüklüğüne bağlı olarak çiçeklerin kullanım ömürlerini uzatmak için saklandığı bir veya daha fazla soğutucu bulundururlar.

Bu sorumlulukların yanı sıra, bir çiçekçi sipariş almak ve özel çiçek tasarımlarını tartışmak için mağazada veya telefonda müşterilerle birlikte çalışacaktır. Bu dükkanlarda çalışan çiçek tasarımcıları genellikle düzenli bir programa sahiptirler, dükkan açıkken gelip kapanış saatinde ayrılırlar. Bazı durumlarda aynı zamanda dükkanı da yöneten bir çiçekçi, genellikle muhasebe görevlerini yerine getirmek veya büyük siparişleri yerine getirmek için mesai saatleri dışında çalışmak zorundadır.

Daha büyük şirketler tarafından istihdam edilen bir çiçekçi, özellikle internet tabanlı çiçekçiler, neredeyse her zaman geleneksel bir 40 saatlik çalışma haftası çalışır. Genellikle endüstriyel bir ortamda çalışırlar, aldıkları iş emirlerinin belirlediği özelliklere göre düzenlemeler oluştururlar. Bu çiçekçiler, çiçeklerin paketlenmesinden ve müşterilere gönderilmeye hazırlanmasından da sorumlu olabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Çiçekçi Olma Adımları

Çiçekçi olmak, sıkı bir eğitim süreci gerektirmeyebilir. Bununla birlikte çoğu hayata birçok kez dokunan belirli bir yetenek ve estetik gerektirir.

Çiçekçi olmak için kaç yıl okunur?

Birçok çiçekçi, liseyi bitirdikten sonra resmi bir eğitim almadan tarlaya girer. Genellikle işi iş başında öğrenirler. Diğerleri topluluk, meslek veya çiçek okullarında ders almayı seçerler; veya bir yıllık sertifika programına kaydolun. Bazı hevesli çiçekçiler, çiçek tasarımı veya çiçekçilik/bahçecilik alanında iki yıllık bir Önlisans programı veya dört yıllık bir Lisans programı alırlar.

En Popüler:  Uçuş Görevlisi Nedir? Nasıl Olunur?

Çiçekçiler mutlu mu?

Çiçekçiler kariyerleri arasında üst sıralarda yer alır. Genel olarak memnuniyet puanları listesinde 79. sırada yer alıyorlar.

Mutluluğun ancak paylaşıldığında gerçek olduğu söylenir. Çiçekçilerin işi özünde kutlama, sürpriz, rahatlık ve mutluluğu paylaşma işidir. Çoğunlukla aşırı karmaşık ve bazen yanlış yönlendirilen bir dünyada, çiçekçilerin bu kadar mutlu olması hem şaşırtıcı hem de moral bozucu değil.

Çiçekçi olmalı mıyım?

Elbette çiçekçiler çiçekleri sever. Yine de çiçek sevgisi, tarlaya girmenin tek ön koşulu değildir. Bir çiçekçide çalışmak, belirli özelliklere sahipseniz çok daha tatmin edici bir deneyimdir:

Yaratıcılık Çiçekleri düzenlemenin kesin bir sanatı vardır. Yaratıcı olmak, keskin bir göze ve özgün bir uca sahip olmak sizi rekabette öne çıkaracaktır.

Renk koordinasyon yetenekleri Renk çarkını ve hangi renklerin iyi çalıştığını ve birlikte çok iyi olmadığını anlamak, başarılı çiçekçilerin çoğu tarafından paylaşılan bir özelliktir.

İletişim yetenekleri Bu sektörde akıllarında ne istediğini bilen. Fakat çiçek isimleri veya tercihlerini nasıl kolayca açıklayabilecekleri hakkında hiçbir fikri olmayan müşterilerle karşılaşmak nadir değildir. Ayrıca, tüm hizmet endüstrilerinde olduğu gibi, zor müşterilerle uğraşmanız gereken zamanlar olacaktır. Sabır ve müşteri isteklerini sorgulama ve nihayetinde tanımlama kapasitesi önemli avantajlardır.

Son teslim tarihlerini yönetme yeteneği İster Sevgililer Günü, ister düğün, cenaze töreni veya son dakika ‘Teşekkürler!’ buketler, son teslim tarihlerine kadar çalışabilmeniz gerekir. Bunu yapmamak, düzenlemelerin etkinliklere zamanında yetişemeyeceği, insanların hayal kırıklığına uğrayacağı ve sonunda hiçbir müşterinizin olmayacağı anlamına gelir.

Sabahları erken çalışma isteği Bulunduğunuz yere ve nerede stok aldığınıza bağlı olarak envanteriniz için ihtiyacınız olan çiçekleri satın almak üzere tedarikçilere ve pazarlara gitmek için çok erken saatlerde uyanmanız gerekebilir. Dükkanınızı bile açmadan kendinizi tam bir günlük iş yaparken bulabilirsiniz.

Bazen mükemmel olmayan koşullarda çalışmaya isteklilik Çiçekleri ve yeşillikleri taze tutma ihtiyacı nedeniyle çiçekçilerdeki sıcaklıklar normalden daha düşük olabilir. Çalışma saatleri özellikle tatil dönemlerinde uzun olabilir ve uzun süre ayakta durmayı gerektirebilir.

İşletme yönetimi yetenekleri Organizasyon, bütçe ve personel yönetimi yetenekleri, kendi dükkanlarını açmayı planlayan çiçekçiler için özellikle önemlidir.

Bir çiçekçi olarak insanların hayatlarındaki en önemli anlardan bazılarına dahil olacaksınız. Evlerini aydınlatmak için yaratıcı yeteneklerinizi kullanmak için her fırsata sahip olacaksınız ve izole anlarda bile kalplerini sevindireceksiniz.

Çiçekçiler nasıldır?

Kullanıcı havuzumuza göre çiçekçiler ağırlıklı olarak sanatsal insanlar olma eğilimindedir. Durumun bu olması güven vericidir. Çünkü çiçeklerimizi düzenleyen eller sanatsal değilse, hangi eller?

Çiçekçiler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu