Film ve Video Düzenleyici Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Film ve Video Düzenleyici Nedir?

Film ve video editörü, filmleri veya videoları düzenleyen oldukça yetenekli bir film endüstrisi çalışanıdır. Üretimin başarısı veya nihai başarısızlığı onların elinde. Nihai prodüksiyon, başrol oyuncularının hikayesini ve kişiliğini içeren tutarlı bir proje olmalıdır. Sektördeki pek çok kişi, film kurgusunu, çoğu zaman gözden kaçan ve takdir edilmeyen bir sanat olarak görüyor; bazı dublaj film düzenlemeleri ‘sessiz sanat’ olarak. Film kurgusunun tarihi, Hollywood’un erken dönemlerine uzanan uzun bir yolculuktur. Teknoloji büyüdükçe, film editörlerinin iş tanımları video editörleri alanını da içerecek şekilde genişledi.

Film ve Video Düzenleyici Ne Yapar?

Film ve video editörlerinin iş görevleri çoktur. Bir çalışan, hikayeyi anlamak ve yönetmenler, yapımcılar ve film ekibiyle senaryo ve yönetmenin hedefleriyle ilgili işbirliği yapmak için senaryoları incelerken kendini bulabilir. Çekimler boyunca, film editörü bantları düzenleme amacıyla inceleyecek, hataları, uzun süren bölümleri veya hikayeye uymayan veya hikayeye uymayan bölümleri arayacaktır. Senaryoya uygun sesler, sesler ve müzikler ekleyerek başkalarıyla birlikte çalışacak ve bunları uygun yere yerleştirecektir.

Film ve video editörleri, yüksek kaliteli ses efektleri oluşturmak için bu görevleri dijital ekipman ve bilgisayar yazılımı ile tamamlar. Değişen kamera açıları ve çekimlere bakılacak ve en iyileri makaralara eklenecektir. Makaralar, editörün yönetmenin kurgusu adı verilen son bir versiyonunu bulmadan önce birkaç kez gözden geçirilecektir. Süreç boyunca ses ve ışık teknisyenleri, kostüm tasarımcıları ve makyaj sanatçıları, oyuncular, yönetmenler ve diğer editörler dahil olmak üzere diğer kadrolarla birlikte çalışır. Bir film yapmak gerçekten bir ekip işidir.

En Popüler:  Tarihçi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Film ve video editörünün işi yıllar içinde değişti. Filmler siyah beyaz olduğunda düzenleme basitti. Bilgisayar ve ileri teknoloji ile bir film ve video editörünün işi, filmleri düzenlemeye yardımcı olmak ve bitmiş ürünü oluşturmak için gerekli unsurları sağlamak için bilgisayar grafiklerini kullanarak giderek daha karmaşık hale geldi.

Film ve video editörü Nasıl Olunur?

Film ve video editörlerinin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Film ve video editörünün en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Film ve Video Düzenleyicinin çalışma ortamı nasıldır?

Film ve video editörleri için işverenler arasında televizyon istasyonları, kablo şirketleri ve film ve video şirketleri bulunur. Başka bir istihdam alanı da bağımsız stüdyolardır.

Bu profesyoneller, sektördeki diğer kişilerle takım oyuncusu olarak çalışabilmelidir. İş arkadaşları arasında başka film editörleri, ses ve ışık teknisyenleri, makyaj ve kostüm sanatçıları, oyuncular, yönetmenler ve şirket sahipleri bulunabilir. Bu alandaki kişiler bir grup olarak çalışsalar da genellikle işlerinin ana bölümünün bağımsız olarak yapıldığını görürler.

Film ve video editörleri zamanın büyük bir kısmını projeksiyon odalarında, laboratuvarlarda veya bilgisayar odalarında keserek, filmleri tek başlarına kurgulayarak geçirirler. Film endüstrisindeki çalışanlar, özellikle film post prodüksiyonu sırasında bazen uzun saatler çalışmaları gerektiğini fark ediyorlar. TV stüdyolarında çalışanlar, çalışma saatlerini daha geleneksel buluyor ve 40 saatlik bir çalışma haftası geçiriyor.

Film ve Video Editörleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu