Ceza İnfaz Memuru Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Ceza İnfaz Memuru Nedir?

Cezaevinde veya hapishanede kuralların ve düzenlemelerin uygulanmasından ceza infaz memurları sorumludur. Tutuklanan ve yargılanmayı bekleyen veya hapishanede, ıslahevinde veya hapishanede yatmaya mahkum edilmiş kişileri denetlerler.

Islah memuru olma kararı, zihinsel güç ve duygusal istikrar gibi bileme becerilerini içerir.

Ceza İnfaz Görevlisi Ne Yapar?

Cezaevi veya hapishanede, ceza infaz memurları herhangi bir rahatsızlığı önlemek için kural ve düzenlemeleri uygular. Kaçışları önlemek için tüm mahkumların nerede olduğunu bilmeleri için mahkumların günlük faaliyetlerini denetlerler. Ayrıca silah veya uyuşturucu arıyorlar, tartışmaları çözüyorlar ve disiplini uyguluyorlar.

Islah memurlarının sorumlulukları:
– Hapishanelerde veya hapishanelerde kuralları uygulayın ve düzeni sağlayın
– Mahkumların faaliyetlerini denetlemek
– Suçluların rehabilitasyonu ve danışmanlığında yardım
– Yerleşik standartları karşıladıklarından emin olmak için tesislerdeki koşulları inceleyin
– Kaçak eşyalar için mahkumları ara
– Mahkum davranışıyla ilgili rapor

Ceza infaz memurları, nasıl etkili bir şekilde iletişim kuracaklarını bilerek ve ayrıcalıkların kaybı gibi cezalar kullanarak düzenlemeleri uygular. Ayrıcalıkların kaybı, daha küçük veya tek bir suç için küçük başlar. Fakat daha ciddi suçlar için veya tekrarlanan suçlar meydana geldiğinde daha şiddetli hale gelir. Ayrıca memurlar, iş atamaları, danışmanlık ve eğitim fırsatları planlayarak mahkumlara rehabilitasyonlarında yardımcı olabilir.

Islah memurları tesisleri periyodik olarak denetler. Hücreleri ve diğer alanları sağlıksız koşullar, kaçak mallar, pencere parmaklıkları veya kapılarda herhangi bir tahrifat gibi güvenlik ihlali belirtileri ve kuralların ihlal edildiğine dair diğer kanıtlar için kontrol ederler. Memurlar ayrıca postaları ve ziyaretçileri yasaklanmış öğeler için denetler. Mahkum davranışlarını ve vardiyaları sırasında meydana gelen herhangi bir şeyi detaylandıran raporlar yazarlar veya günlük günlükleri doldururlar.

Düzeltme görevlilerinin, en iyi eylem planını belirlemek için hem eğitimlerini hem de sağduyularını kullanarak bir sorunu çözerken en iyi yaklaşımı kullanmaları gerekir. Ceza infaz kurumlarında ve mahkeme salonlarında düzeni sağlamak için mahkumlarla etkileşim ve iletişim kurmaları gerekir. Ayrıca düşmanca durumlarla karşılaştıklarında duygularını kontrol edebilmeleri ve kayırmacılık göstermemeleri gerekir.

En Popüler:  Kimya Mühendisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Ceza infaz memurları, onlara güvenli bir şekilde hücrelere ve diğer alanlara gidip gelmek için mahkmları kelepçeli ve bacak ütüleriyle zapt etmek zorunda kalabilir. Ayrıca mahkumlara kurum ve mahkeme salonları, tıbbi tesisler ve diğer yerler arasında eşlik ederler.

Kurumlarında bir suç işlenirse veya bir mahkum kaçarsa, emniyet yetkililerinin kaçanı araştırmasına veya aramasına yardımcı olurlar. Ceza infaz memurlarının, iş yerlerinin dışında kolluk kuvvetleri için sorumlulukları yoktur.

Cezaevi memuru Nasıl Olunur?

Ceza infaz memurlarının farklı kişilikleri vardır. Gerçekçi bireyler olma eğilimindedirler. Bu da bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, samimi, pratik ve tasarruflu oldukları anlamına gelir. Dokunsal, fiziksel, atletik veya mekanik görevleri severler. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Düzeltme memurunun en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Cezaevi Memurunun Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Islah memurlarının büyük çoğunluğu hükümet için çalışmaktadır. Bazıları hapishanelere ve hapishanelere ıslah hizmetleri sağlayan özel şirketler tarafından istihdam edilmektedir.

Islahevinde çalışmak stresli ve tehlikeli olabilir. Her yıl, ceza infaz memurları, işyerinde ölümcül olmayan en yüksek yaralanma oranlarından birine sahip olan mahkumlarla çatışmalarda yaralanmaktadır.

Ceza infaz memurları içeride veya dışarıda çalışabilir. Çoğu tesis iyi aydınlatılmış, sıcaklık kontrollü ve havalandırılmıştır. Fakat diğerleri eski, aşırı kalabalık, sıcak ve gürültülüdür.

Sıkça Sorulan Sorular

Ceza İnfaz Memuru olmak için kaç yıl okunur?

Islah memuru olmak için gereken süre, seçilen eğitim yoluna, amaçlanan kariyer yörüngesine ve yargı gereksinimlerine bağlı olarak değişir:

  • Düzeltme Görevlisi Sertifika Programı – üç ila on iki ay
  • Düzeltmelerde Uygulamalı Bilimde Ön Lisans Programı – iki yıl
  • Düzeltmeler, Kriminoloji, Ceza Adaleti veya alakalı bir alanda Lisans Programı Programı – dört yıl
En Popüler:  Patolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Cezaevi Memurları mutlu mu?

Düzeltme memurları, en az mutlu kariyerler arasında yer alır. Genel olarak memnuniyet puanları listesinde 2. sırada yer alırlar.

Özellikle çalışma ortamı boyutunda kanıtlanan bu çarpıcı derecede düşük kariyer memnuniyeti oranı, ıslah memurlarının her gün yaptığı işin doğası gereği stresli ve tehlikeli doğasından kaynaklanıyor olabilir.

Ceza İnfaz Memurları nasıldır?

Kullanıcı havuzumuza göre ceza infaz memurları çoğunlukla araştırmacı kişiler olma eğilimindedir. Hangi kariyer ilgi kategorisinin sizi en iyi tanımladığını görmek için Kariyer testimizi yapın.

Islah memurları için en güçlü iki ilgi arketipi, araştırmacı ve sosyaldir. Rolün mahkumların sürekli yoğun gözlemlenmesi ve onlarla etkileşime odaklanması düşünüldüğünde, bu bulgu hem beklenen hem de cesaret vericidir.

Ceza İnfaz Görevlisi olmalı mıyım?

Ceza infaz memurları neredeyse her zaman kendilerini stresli ve tehlikeli durumlarda bulurlar. Tek başına bu gerçek, işe her gün belirli ve çeşitli bir beceri seti getirmelerini gerektirir.

Gözlem Becerileri

Ceza infaz memurlarının karşılaştığı birçok zararlı karşılaşma veya ciddi olay, bariz bir uyarı olmaksızın gerçekleşir. Keskin gözlem becerileri, bir memurun bu olayları gerçekleşmeden önce fark etmesine yardımcı olabilir.

Algılama ve Sağlam Yargı

Ceza infaz memurları her gün mahkumların yakınında çalışmaktadır. Görünüşte normal bir olay, bir memur potansiyel bir tehdidi masum davranıştan ayıramazsa ve doğru adımları atarsa ​​acil bir durum haline gelebilir.

Kişilerarası ve Müzakere Becerileri

Ceza infaz memurları hem meslektaşları hem de mahkumlarla sürekli iletişim halindedir. Uyum geliştirebilmeli, saygı gösterebilmeli ve yönlendirmeleri ve emirleri etkili bir şekilde iletebilmeliler. Özellikle stresli durumlarda çatışmayı önlemek için farklılıkları çözebilmeleri gerekir.

Etik Karar Verme Becerileri

En iyi eylem planını hızlı bir şekilde belirleme yeteneği, istenen sonuçlara ulaşmak için hayati önem taşır.

Detaylara dikkat

Ceza infaz memurları, bu ortamlarda bulunan herkesin güvenliğini sağlamak için ceza infaz kurumlarında ve mahkemelerde katı prosedürler uygulamaya davet edilir.

Ruh Sağlığı/Duygusal Güç/Öz disiplin

Stresli, düşmanca durumlarla ve düşmanca mahkumlarla karşılaşıldığında soğukkanlılık ve disiplin çok önemlidir.

Fiziksel Uygunluk ve Güç

Mükemmel görme ve işitme, işin ön koşuludur. Bir ceza infaz memurunun kaba kuvvetinin bir mahkumu kontrol altında ve güvende tutan tek şey olduğu zamanlar da olacaktır.

Düzeltme Görevlileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu