Etik Hacker Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Etik Hacker Nedir?

Etik hackleme (sızma testi olarak da bilinir) proaktif bir bilgi güvenliği biçimidir. İşletmeler ve kuruluşlar, veri hırsızlığını ve sahtekarlığı önlemek için ağlarını, uygulamalarını ve diğer bilgisayar sistemlerini iyileştirmeye yardımcı olmak için etik bilgisayar korsanları tutar. Etik hacklemenin ilk örneklerinden biri, ABD hükümetinin kendi bilgisayar sistemlerini hacklemek için “kırmızı ekipler” kullandığı 1970’lerde meydana geldi.

Etik bir bilgisayar korsanı, kötü niyetli bir bilgisayar korsanı olarak bir sistemin savunmasını aşmak için aynı teknikleri kullanır. Fakat buldukları güvenlik açıklarından yararlanmak yerine, bir şirketin genel güvenliğini iyileştirebilmesi için bunları nasıl düzeltecekleri konusunda önerilerde bulunur. Hacklemenin etik olması için, bilgisayar korsanının ağını araştırmak ve güvenlik risklerini belirlemek için sahibinden izin alması gerekir.

Etik Hacker Ne Yapar?

Etik hacklemenin amacı, bir sistemin veya ağın altyapısının güvenliğine bakmaktır. Etik bir bilgisayar korsanı, sistem güvenliğini atlamaya ve kötü niyetli bir bilgisayar korsanı tarafından yararlanılabilecek tüm zayıf noktaları bulup ortaya çıkarmaya çalışacaktır. Güvenlik açıkları genellikle yanlış sistem yapılandırmasında ve donanım veya yazılım kusurlarında bulunur.

Yönetim ve BT ekipleriyle yöntemlerini ve güvenlik bulgularını araştırması, belgelemesi ve tartışması için etik bir bilgisayar korsanı gereklidir. Bu istihbarat daha sonra işletmeler ve kuruluşlar tarafından olası saldırıları en aza indirmek veya ortadan kaldırmak için sistem güvenliklerini iyileştirmek için kullanılır. Etik bilgisayar korsanları, bir kuruluş güvenlik sorunlarını çözerken geri bildirim ve doğrulama da sağlayacaktır.

Bilgi güvenliği pazarında etik hackleme büyüdü. Online bir hizmet sağlayan veya İnternet’e bağlı bir ağı olan herhangi bir işletme veya kuruluş, onu bir sızma testine tabi tutmayı düşünmelidir. Başarılı testler her zaman bir sistemin %100 güvenli olduğu anlamına gelmez. Fakat vasıfsız bilgisayar korsanlarını ve otomatik saldırıları engelleyebilmelidir. Ödeme Kartı Endüstrisi Veri Güvenliği Standardı, şirketlerin, özellikle uygulamalarında veya altyapılarında herhangi bir önemli değişiklik yapılırsa, yıllık sızma testleri yapmasını gerektirir.

En Popüler:  Yapı ve İnşaat Müfettişi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Pek çok büyük şirket, etik bilgisayar korsanlarından oluşan çalışan ekiplerini yönetirken, hizmet olarak etik korsanlığı sunan pek çok şirket vardır.

Etik bir bilgisayar korsanı Nasıl Olunur?

Etik bilgisayar korsanlarının farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Etik hacker’ın en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Etik Hacker’ın Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Etik hackerlar, suç motivasyonları olabilecek birinin zihniyetini göz önünde bulundurarak ağlarını güvenlik açıkları ve güvenlik açıkları için araştırmak üzere kuruluşlar, işletmeler, ordu ve hükümetle birlikte çalışır.

Etik Hackerlar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu