Multimedya Sanatçısı Nedir? Nasıl Olunur?

Bir multimedya sanatçısı ve animatör video oyunlarında, filmlerde, reklamlarda, müzik videolarında ve diğer medyalarda animasyon için bilgisayarları veya diğer elektronik araçları kullanarak görsel ve özel efektler yaratır. Bu animatörler en son teknolojide günceldir ve işlerini yapmak için yeni uygulamalar tasarlar, geliştirir, test eder ve oluşturur.

Multimedya Sanatçısı ile Röportaj

Kariyeriniz için sizi hangi eğitim veya öğretim hazırladı?

Multimedyayı bir hobi olarak öğrenmeye başladım, kendi kendime yazılım ve araçları öğretmeye başladım, bu da daha sonra bunu bir kariyer olarak sürdürmeye olan ilgimi artırdı.

Kariyerinize nasıl başladınız?

Multimedya öğrenirken, aile üyeleri ve arkadaşlar için web siteleri ve oyunlar geliştirmek için yazılımı ve kodu kullanarak kişisel projeler yarattım. Ayrıca herhangi bir pazarlama veya web geliştirme çalışması için gönüllü çalışma sunan kar amacı gütmeyen kuruluşlara ulaştım. Yeterince deneyimim ve işimi gösterecek bir portföyüm olduktan sonra, işe başvurmaya başladım.

kişi bu kariyer alanına girerken hangi niteliklere sahip olmalıdır?

Kendi başlarına yeni şeyler öğrenmek için güçlü bir arzuya sahip olmak gerekir. Alan hızlı tempolu ve sürekli değişiyor. Bu da buna kolayca adapte olabilecek birini gerektiriyor.

Kariyer alanınızla ilgili en çok neyi seviyorsunuz?

Yaratıcı yönü ve diğer takım arkadaşları ile işbirliğini seviyorum. Kursu oluştururken farklı konuları öğrenmek de harika. Örneğin tıp endüstrisi için bir kurs oluştururken Acil Durum Yönetimi Eğitimi öğreniyordum.

Kariyer alanınızla ilgili neyi zorlu buluyorsunuz?

Trendlere ayak uydurmak ve teknolojinin hangi yöne gittiğini bilmek. Bugün sahip olduğum beceriler ve deneyimler bundan 5 yıl sonra uygulanamayabilir.

En Popüler:  Yapı ve İnşaat Müfettişi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Kariyer alanınızı düşünen insanlara ne tavsiye edersiniz?

Temel bilgileri (HTML, CSS, Photoshop, vb.) Kendi başınıza öğrenin. Öğrenilecek çok sayıda ücretsiz online eğitim var. Kendi başınıza öğrenmeyi zor buluyorsanız veya motive değilseniz, o zaman bu sizin için doğru alan değildir. Çünkü tüm kariyeriniz boyunca kendi başınıza sürekli olarak yeni teknolojiyi öğrenecek ve araştıracaksınız. Ayrıca daha fazla iş teklifi olan bir şirket için kendinizi daha değerli kılmak için İşletme Yönetimi veya Öğretim Tasarımı gibi kariyerinizle yakından ilgili farklı bir alanda derece alırken teknolojiyi kendi başınıza öğrenmek iyi bir fikirdir.

Nasıl Multimedya Sanatçısı Olunur?

Bir multimedya sanatçısı ve animatörün genellikle sanatta veya alakalı bir alanda lisans derecesine ihtiyacı vardır. Bu iş için güçlü teknik yeteneklere sahip olmaları gerekir ve bir işveren genellikle benzer bir geçmişte birkaç yıllık deneyim ister. Bu pazarda rekabet edebilmek için, grafik, sanat ve bu işe uygulanabilecek her türlü başarıdaki en iyi çalışmaları ile etkileyici bir portföye sahip olmak gerekir.

Multimedya Sanatçısının İş Tanımı

Bir multimedya sanatçısı ve animatör, hareket halindeki bir süreci veya nesneleri gösteren, iki boyutlu ve üç boyutlu görüntüleri yaratıcı bir şekilde tasarlar. Görüntüleri elde etmek için modelleme programları veya bilgisayar animasyonu kullanırlar. Tasarım süreci, reklamlar, müzik videoları veya oyun videolarının yanı sıra filmler veya animasyonlar için özel efektler için kullanılacak karmaşık animasyon ve tasarımı kullanır.

Yaratıcı süreçte, bir multimedya sanatçısı ve animatör, görüntülere gerçekçi bir görünüm kazandırmak için ışığı, gölgeyi, rengi, dokuyu ve diğer yetenekleri kullanma becerisine ve uzmanlığına sahip olacaktı. Hikaye tahtaları oluşturmak ve hikaye gelişimini yönlendirmek ve düzenlemek için animasyonu düzenleyebilirler. Bu kariyer alanının diğer alanları, etiketlerin, doğrudan postanın tasarımı ve oluşturulması ve ayrıca işin diğer belirli bölümlerinin yanı sıra multimedya sunumları, brifingler, web sayfaları veya teknik resimler geliştirmektir.

En Popüler:  Sosyolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bir multimedya sanatçısı ve animatörün yazılım ve elle çizim teknikleri, komut dosyası oluşturma, planlama ve bakım veya kontrol sistemlerini uygulama konusunda yetenekli olması gerekir. Film negatiflerini ve dijital kameraya hazır sanatı tarayabilmeleri, dizebilmeleri ve üretebilmeleri gerekir. Grafikler ve grafik tabletler, geliştirme ortamı yazılımı ve diğer teknolojilerde bilgi birikimi olması beklenir. Güzel sanatlar, iletişim ve medya ve tasarım konularında bilgi sahibi olmak da gereklidir. Bir multimedya sanatçısı ve animatör, net bir şekilde konuşur, dikkatle dinler ve özellikle son tarih kısıtlamaları altında zamanlarını yönetebilir.

Multimedya Sanatçısı Kimdir?

Multimedya sanatçıları ve animatörler fikirleri ve eskizleri kahramanlara, kötü adamlara ve canavarlara dönüştürür. En sevdiğiniz televizyon programları, filmler ve video oyunları için görsel harikalar yaratırlar. Multimedya sanatçıları ve animatörler, bir hikaye için karakterler ve ortamlar tasarlamak için araştırma yapar ve ardından büyük sahneleri haritalayan hikaye tahtaları geliştirir. Çizim tahtasına yaratıcılık ve sanatsal beceri getiriyorlar veya fikirlerinin dijital modellerini geliştirmek için bilgisayarda oluşturulmuş görüntüleri kullanabilirler.

Her animatör, diğerlerinin çalışmalarına sorunsuz bir şekilde uyması gereken bir projenin parçası üzerinde çalıştığı için ekip çalışması çok önemlidir. Geri bildirim, animatörler, oyun tasarımcıları, yönetmenler ve müşteriler arasında sıklıkla paylaşılır. Son teslim tarihine kadar birlikte çalışmak stres yaratabilir. Genellikle ekibin vizyonunu bir araya getirir. Bu sanatçılar genellikle animasyon video oyunlarında uzmanlaşır, filmler için görsel efektler geliştirir veya televizyon için bilgisayarda oluşturulmuş görüntüler oluşturur. Multimedya sanatçılarının ve animatörlerin yaklaşık yarısı serbest meslek sahibi iken diğerleri sinema filmi ve video endüstrisi için veya bilimsel ve teknik ortamlarda çalışıyor.

Çoğu normal saatlerde çalışır. Fakat son tarihler gerektirdiğinde gece ve hafta sonları çalışabilir. Sanat veya bilgisayar grafikleri alanında lisans derecesi, alana girmek için gereken yetenekleri ve portföyü oluşturmak için çok önemlidir. Multimedya sanatçıları ve animatörler fantastik ve rüya gibi olanı canlandırıyor ve onları unutulmaz kılıyor.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Multimedya Sanatçıları ve Animatörler.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 27-1014.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu