Yemek Stilisti Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Yemek Stilisti nedir?

Yemek stilisti, fotoğrafçılık, video veya film için yiyecekleri sergileyen kişidir. Yiyecekleri fotojenik yapmak, düşündüğü kadar kolay değildir ve en iyi yemek stilistleri, yiyeceklerin hem güzel hem de iştah açıcı görünmesini sağlamak için çeşitli araç ve tekniklerle donanmış olarak işe gelirler.

Yiyecek stilistlerinin, belirli bir yiyecek maddesinin en iyi şekilde nasıl görünebileceğini bilmek için yemek hazırlama, fotoğraf ve videografinin tüm ayrıntılarını anlamaları gerekir. Görevleri, gerçek hayattaki bir yemeği, sayfadan fırlayıp tüketicinin ağzına sıçrayacak gibi ağız sulandıran bir görüntüye dönüştürmektir.

Yemek Stilisti ne yapar?

Bir yemek stilistinin işi, yiyecekleri çekici, lezzetli ve taze görünecek şekilde düzenlemektir. Bu durum özellikle yemek fotoğrafı çekilirken önemlidir. Yemek kitaplarında, dergilerde, reklamlarda ve menülerde görebileceğiniz yemek resimleri ‘stilize’ yiyecek örnekleri olabilir. Bazı durumlarda yemek stilisti yemek fotoğrafçısı da olabilir. Ancak çoğu zaman yemek stilistleri şefler, editörler, asistanlar ve fotoğrafçılar gibi bir grup insanla yakın çalışacaktır.

Genel olarak yemek stilistleri, yemekleri baştan sona alışveriş yapmak, hazırlamak ve pişirmekle de sorumludur. Yiyeceklerin satın alındığı tarih ile çekim günü arasında çok taze görünmesi gerekir, bu nedenle yiyecekleri en iyi nasıl saklayacağınızı bilmek, nihai ürünün başarısı için çok önemlidir.

Profesyonel yemek stilistlerinin, yiyeceklerin olabildiğince lezzetli görünmesini sağlamak için birkaç hilesi vardır:

  • Et tamamen piştiğinde nem kaybından dolayı genellikle çok daha küçük ve hatta büzülmüş görünür. Bundan kaçınmak için, et yalnızca “görünene” kadar pişirilecektir.
  • Pek çok yemek stilisti, pasta gibi yiyeceklere biraz parlaklık vermek için yenilebilir sırları uygulamak için boya fırçaları kullanır.
  • Yiyecekleri dik tutmak için (örneğin, bir yığın krep veya bir hamburger), yiyeceği stabilize etmek için tahta şişler veya kürdanlar yerleştirilebilir.
  • Yuvarlanmasını veya devrilmesini önlemek için yiyecek ile sert bir yüzey arasına macun veya balmumu yerleştirilebilir.
  • Bazı içeceklerin köpüklü görünmesini sağlamak veya çırpılmış yumurtaların köpüklü görünmesini sağlamak için genellikle kabarcıklar kullanılır.
  • Sahte buz küpleri sıcak ortamlarda erimez ve genellikle içeceklerde veya karides kokteyli gibi yemeklerde normal buz küpleri yerine kullanılır.
  • Boya ve boya genellikle yiyecek daha iyi renk vermek için hazırlandıktan sonra fırçalanır. Örneğin tavuklar ve hindiler bazen ahşap lekesinden veya ayakkabı cilasından o altın kahverengi “fırından yeni çıkmış” görünümünü alır.
  • Gerçek pankek şurubunun fotoğrafını çekmek zor olabilir, bu nedenle bazen yerine motor yağı kullanılır.
  • Ufalanmış yiyecekleri yeniden birleştirmek için hızlı kuruyan yapıştırıcı kullanılabilir ve bir kase mısır gevreğinde süt yerine normal beyaz tutkal kullanılabilir.
En Popüler:  Cilt Bakımı Uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Yemek stilisti nasıl olunur?

Yemek stilistlerinin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Yemek stilistinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Yemek Stilistinin çalışma yeri ve şartları nasıldır?

Çoğu yemek stilisti, önce deneyimli ve yerleşik yemek stilistleriyle çalışarak işe başlar. Bireyler yeterli deneyim ve etkileyici bir portföy kazandıklarında, kendi müşterilerini almaya başlayabilirler.

Birçok yemek stilisti serbest çalışan olarak çalışmayı tercih ediyor. Bununla birlikte birçok dergi yayıncısı, yemek kitabı yayıncısı ve reklam ajansı kendi kurum içi stilistlerini işe alacağından başka fırsatlar da var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu