Satın Alma Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Satın Alma Yöneticisinin İşi Nedir? Ne Yapar?

Satın alma yöneticisinin görevi, çalıştığı şirketin web sitesine trafik elde etmek için internette optimize edilmiş kampanyalar uygulamaktır. Özellikle doğal veya ücretli referans (SEO/SEA) ile ilgilenir. Satın alma yöneticisi aynı zamanda trafik yöneticisi, trafik yönetimi yöneticisi, web analizi ve trafik edinme yöneticisi, ortaklıklar ve web trafiği yönetimi yöneticisi, bağlı kuruluş pazarlama yöneticisi ve ortaklıklar ve hatta anahtar kelime uzmanı olarak da bilinir.

Satın Alma Yöneticisinin Görevleri Nelerdir?

Satın alma yöneticisinin görevleri çoktur, şirketin yapısına bağlıdır. Şirketinin web sitesi için trafiği elde etmek ve optimize etmek için bir strateji uygulamaktan sorumludur, özellikle: – Bir web sitesinin arama motorlarında doğal referans yoluyla görünürlüğünü artırmak (SEO) ve aynı zamanda ücretli referans (SEA) yoluyla – Reklam alanı satın alımlarının yönetimi (Ekran), ortaklıklar ve e-posta kampanyaları – Şirketin ağlardaki itibarının yeniden hedeflenmesi ve izlenmesi topluluk yöneticilerinin yardımıyla sosyal hizmetler; TBM ve CPM yönetimi Satın alma yöneticisi, trafiği artırmak için alınan eylemleri ölçerken, web sitesinin konumunu analiz etmekten de sorumludur. Site kitlesini (sayfa görüntülemeleri, tıklama oranı, hemen çıkma oranı, yeniden ziyaret, dönüşüm oranı vb.) izlemesine ve analiz etmesine olanak tanıyan raporlama araçlarını (google analytics veya diğer) kurar. Gösterge tabloları ayrıca veri madenciliği araçları kullanılarak kurulur. Bu da sitenin sayfalarının indekslenmesini izlemeyi ve sonuçları web analitik araçlarıyla analiz etmeyi mümkün kılar.

ROI’nin (yatırımın geri dönüşünün) hesaplanması da satın alma yöneticisinin görevlerinin bir parçasıdır. Ayrıca yeni potansiyel müşteriler (olasılıklar) oluşturmak için teknolojik gelişmeleri ve yeni eğilimleri (tüketici davranışları, yeni ürünler vb.) izlemelidir.

En Popüler:  Rehberlik Danışmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Satın Alma Yöneticisinin Maaşı Ne Kadar?

Maaşı etkileyen birkaç faktör vardır. Nitekim, yılların sayısı, kıdem veya şirketin yapısı, ücret düzeyini belirleyen parametrelerdir.

Bir Satın Alma Yöneticisinin maaşı 49.000 TL ile 65.000 TL arasındadır. (En İyi Meslekler Maaş Rehberi)

Satın Alma Yöneticisi için gerekli şartlar nelerdir?

  • Dijital pazarlama ve araçları hakkında mükemmel bilgi (online reklamcılık, üyelik, e-posta kampanyaları, görüntüleme vb.)
  • İyi BT ve dilleri bilgisi (Javascript, SQL, HTML)
  • İzleme ve yeniden hedefleme araçlarında ustalık (Google Analytics, Nextperfomance vb.)
  • SEO ve SEA araçlarında ustalık
  • Reklam kampanyası izleme araçlarında ustalık (Data, AdServer vb.)
  • Veri düzenlemeleri hakkında iyi bilgi
  • Veri madenciliği teknikleri hakkında iyi bilgi
  • Yeni teknolojiler ve web için güçlü bir iştahınız olsun
  • Sayılar için güçlü iştah

Satın Alma Müdürü olmak için ne yapmalı?

Bir satın alma yöneticisi genellikle web pazarlamacılığında yüksek lisans düzeyinde bir üniversite kursunu veya web pazarlama seçeneğiyle bilgi ve iletişim bilimlerinde yüksek lisans derecesi almıştır. Bununla birlikte web pazarlamasında uzmanlık sahibi olmak koşuluyla başka kurslar da mümkündür. Bu pozisyon yeni mezunlara açıktır. Fakat web ile ilgili pozisyonlarda 3 ila 5 yıllık deneyim genellikle gereklidir.

Satın Alma Yöneticisi İçin Mesleki Gelişme

Satın alma yöneticisi, bir ajans içindeki web pazarlama departmanı yöneticisinin veya hatta web pazarlama yöneticisinin bir işlevine ilerleyebilir.

Satın Alma Yöneticisinin seviyesine benzer işler: Dijital pazarlama yöneticisi, web proje yöneticisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu