Yurt dışında eğitim hizmetlerinin listesi ve tavsiyeler

Yurtdışında eğitim görmek için zamanınızdan en iyi şekilde yararlanmak çok fazla ileri planlama gerektirir. Yolculuğunuzun mümkün olduğunca sorunsuz çalıştığından emin olmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenin.

Uluslararası çalışma, yaşayabileceğiniz en göz alıcı maceralardan biridir. Avantajları vardır. Örneğin:

  • Farklı bir kültür yaşamak
  • Yeni bir dil öğrenmek ve aktarılabilir beceriler
  • Kişisel gelişiminizi hızlandırmak
  • Yeni akademik bakış açıları kazanmak
  • İstihdam edilebilirliğinizi artırmak.

Araştırmanıza gerçekten seyahat etmeden 12-18 ay önce başlamalısınız. Bunu yapmak size uygulamaları, fonları, vizeleri ve daha fazlasını sıralamak için bolca zaman verecektir.

Kursunuzu seçin

Nerede okumak istediğinize karar verdikten sonra, hangisinin sizin için doğru olduğunu bulmak için tüm kısa listeye alınan programlarınızı araştırın. Üniversite web sitelerini ziyaret etmeden ve öğretim görevlileri, öğretmenler ve kariyer danışmanlarıyla konuşmadan önce potansiyel kurumlarınızın Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması 2023’de küresel olarak nasıl sıralandığını keşfederek başlayabilirsiniz.

Karar verme sürecine yardımcı olmak için kendinize aşağıdaki gibi pratik sorular sorun:

  • Şehirde yaşamak mı istiyorsun yoksa daha sessiz bir yer mi arıyorsun?
  • Öğrenci yaşam tarzını tamamen kucaklayacak mısınız?
  • Dili öğrenecek misin?

Ayrıca alacağınız kalifikasyonun İngiltere’de tanınacağını kontrol etmelisiniz ve şu anda İstanbul merkezli bir çalışmadaysanız, yurtdışında zaman geçirebildiğinizden ve programınızı tamamladığınızdan emin olun. Akademik krediyi ödülünüze aktarmayan programlardan kaçının.

Burs ve finansman arayın

Yurtdışı öğrenim ücretleri çok değişkendir. Avustralya ve ABD dahil olmak üzere bazı ülkeler uluslararası öğrenciler için çok yüksek ücretler getirirken, Çin gibi diğer ülkeler çok daha uygun fiyatlı. Bununla birlikte sadece eğitim ücretini değil, genel yaşam maliyetini de aklınızda bulundurmalısınız.

En Popüler:  Çin Eğitim Sistemi

Finansman seçeneklerini seçtiğiniz üniversiteyle tartışın. Dış organlardan olanlar da dahil olmak üzere, maliyete yardımcı olacak birçok burs ve burs vardır.

Vizenizi ve parkurdaki bir yer için uygunluğunuzu garanti altına almak için, muhtemelen yaşam maliyetlerini karşılamak için yeterli paranız olduğunu kanıtlamanız gerekecektir. İhtiyaçlarının ne olduğunu öğrenmek için doğrudan kurumlarla görüşmelisiniz.

Kursunuz için başvurun

İngiltere’deki kurslarda olduğu gibi, ne kadar erken başvurursanız o kadar iyidir. Yurtdışında eğitim yaparken bu daha da önemli olabilir. Çünkü hazırlanmak için daha fazla zamanınız olacaktır.

Bir kursa girmenizi sağlamanın en iyi yolu, ilgilendiğiniz bölümle doğrudan konuşmaktır. Çünkü birçok üniversite başvuru sürecinde size yardımcı olacaktır.

İngilizce’nin ilk dil olmadığı bir ülkeye gidiyorsanız, ihtiyacınız olan yeterlilik seviyesini not edin ve gerekli standarda ulaşmak için zaman ayırın. Birçok üniversite İngilizce kursları sunmaktadır. Fakat bazı seminerler ana dilde olabilir. Bu yüzden yerel dil bilgisini konuşmak yeni çevrenizde rahat etmenize yardımcı olacaktır.

Vizenizi alın

Avrupa Birliği (AB) dışında eğitim görüyorsanız, başvurunuzun bir parçası olarak uygun vizeyi almanız gerekir. Bunu sıralamak için kendinize bol zaman tanıyın ve konaklamanız sırasında herhangi bir zamanda yenilemeniz gerekip gerekmediğini düşünün.

Göçmenlik mevzuatı sık sık değişmektedir. Bu yüzden en güncel bilgiler için ilgili ulusal web sitelerini inceleyin.

Seyahatiniz için bütçe

Uluslararası eğitimden önce para tasarrufu genellikle göz ardı edilir. Bu yüzden bir eylem planı oluşturun ve önceden tasarruf etmeye başlayın. Bazı üniversite web siteleri, giderlerinize ilişkin tahminler sunar. Bunları kendi yararınıza kullanın.

Yurtdışında yaşamanın maliyeti büyük olabilir. Bu yüzden paranız İngiltere’deki kadar uzamayabilir. Boş zamanlarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için yedek nakit paraya ihtiyacınız olacaktır.

Yaşam maliyetlerini planlamanıza katlamayı unutmayın. Birçok üniversite kampüste konaklama imkanı sunar. Genellikle daha ucuz seçenekler vardır.

En Popüler:  Amerika Eğitim Sistemi

Sigorta alın ve sağlığınızı kontrol edin

Çok sayıda öğrenci sigortası seçeneği bulunmaktadır. Sigorta çok önemlidir. Bu yüzden kapsamlı teminat için ekstra ödeme yapmaya hazır olun – genellikle buna değer.

Bazı ülkeler girmeden önce aşı olmanızı gerektirir. Yeni Zelanda gibi diğerleri, karşılanması gereken çok özel sağlık yükümlülüklerine sahiptir.

Nereye gittiğinizden bağımsız olarak ayrılmadan önce tam bir tıbbi kontrol için doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Son kontrollerinizi yapın

Pasaportunuzun tüm konaklama süreniz için geçerli olduğundan emin olun. Yabancı bir ülkede yenileme mümkündür. Fakat uzun kuyruklarda beklemek ve formları doldurmak gezinizin en önemli noktası olmayacaktır.

Son olarak kampüse nasıl gideceğinizi tam olarak anlamanız gerekir. Aşağıya dokunduğunuzda hangi havaalanına ineceğinizi ve toplu taşıma araçlarının nasıl olduğunu bildiğinizden emin olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu