Fransa Eğitim Sistemi

Yaygın olarak büyük sanatsal, bilimsel ve kültürel öneme sahip bir ülke olarak algılanan Fransa’da okumak, istihdam edilebilirliklerini artırmak isteyen öğrenciler için cazip bir seçenektir.

Campus France ve Kantar Sofres tarafından yürütülen bir 2017 araştırması, uluslararası öğrencilerin %92’sinin Fransa’yı yurtdışında bir çalışma hedefi olarak önereceğini gösteriyor

Tarih boyunca ülke, tıpta Marie Curie ve Louis Pasteur gibi ünlü moda ikonları Dior ve Givenchy’ye kadar çeşitli alanlarda yetenek geliştirdi.

Kesinti sürenizde keşfedilecek çok şey var. Dünyaca ünlü sanat galerileri ve görülecek yerlerin yanı sıra en iyi restoran ve pastanelerin hemen yanı başında olacaksınız.

Fransız üniversiteleri

Fransa, 3.500’den fazla kamu ve özel yüksek öğrenim kurumuna ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar:

  • Üniversiteler; uluslararası öğrencilerin yaklaşık %75’ine hitap eden bu kamu tarafından finanse edilen kurumlar, bilim ve spordan beşeri ve tıbba kadar tüm alanlarda kurslar sunmaktadır.
  • İşletme ve yönetim okulları, mühendislik, mimarlık ve sanat ve uygulamalı sanatlar da dahil olmak üzere uzman kurumlar.
  • Grandes Écoles – bu prestijli kurumlar genellikle üniversitelerden daha küçüktür ve sadece en parlak öğrencilerin yeteneklerini besler. Oldukça seçicidirler. Fakat öğrenciler genellikle iki yıllık bir hazırlık kursunu tamamladıktan ve bir giriş sınavını geçtikten sonra kabul edilirler.

Fransa’daki işletme okulları da küresel MBA sıralamasında özellikle iyi performans göstermektedir. Fransa ve Singapur’da kampüsleri bulunan INSEAD, Financial Times’ın Küresel MBA Sıralaması 2018’de ikinci sırada yer alıyor.

Uluslararası İşletme Okulu Paris

MBA’lerden Doktora derecelerine kadar ISM öğretim üyeleri, öğrenciler ve mezunlar dünyanın dört bir köşesinden bir araya gelerek bilgi paylaşımını, öğrenmeyi ve ağ oluşturmayı kolaylaştırıyor.

NEOMA İşletme Okulu

Uluslararası ve genel sıralamada 34, Yönetim 2015’te prestijli Financial Times Masters’ın Fransız sıralamasında 9. sırada yer alan NEOMA Business, EQUIS, AACSB ve AMBA’da uluslararası üçlü akreditasyona sahiptir.

Vatel Bordeaux, Otel ve Turizm İşletme Okulu

Ödüllü Vatel Group, konukseverlik yönetimi kursları ile dünyaca ünlüdür. Bordeaux’nun kalbinde eğitim alın, Fransızca veya İngilizce öğrenmeyi seçin ve 50’den fazla milliyeti temsil eden çok kültürlü bir kampüse katılın.

Fransa’da en iyi bölümler ve dereceler

Fransız akademik yılı, kuruma bağlı olarak Eylül veya Ekim aylarından Haziran sonuna kadar sürer ve iki yarıyıl, Noel döneminde iki haftalık bir ara ve en az iki aylık bir yaz tatili döneminden oluşur.

Fransa’da Lisans derecesi olarak bilinen lisans derecelerinin tamamlanması ve İngiltere Lisans derecelerine karşılık gelmesi üç yıl alır. Küresel iletişim ve uluslararası iktisattan sanat tarihi ve sosyolojiye kadar çeşitli konularda mevcuttur.

Bir Fransız Bakalorya kalifikasyonuna sahip değilseniz, giriş şartları ve başvurmak için ne yapmanız gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi için seçtiğiniz kurumla iletişime geçmeniz gerekir.

Yüksek lisans derecesi

Fransa’da lisansüstü dereceler genellikle iki akademik yıl boyunca dört yarıyıldan oluşur. Daha uzun süreleri, Fransız Master kurslarının İngiltere’deki meslektaşlarından daha az yoğun olabileceği anlamına gelir.

En Popüler:  Malezya Eğitim Sistemi

Dersler atölye çalışmaları, tartışmalar ve bağımsız proje çalışmaları yoluyla verilir ve nihai bir araştırma projesinin veya tezinin sunulmasına yol açar.

Fransa’da sunulan diğer yüksek lisans dereceleri, Uzmanlaşmış Yüksek Lisans ve İşletme Yüksek Lisansıdır (MBA). Bu prestijli kurslar farklı yapılara, daha katı giriş şartlarına sahip olacak ve daha ileri mesleki eğitime daha fazla odaklanacaktır.

PhDs (Doktora)

Fransa’da doktora yapmak yaklaşık üç ile dört yıl sürer. Fakat bazı kurslar altıya kadar sürebilir. Bir tez yöneticisinin gözetiminde, kursa başlamadan önce yaklaşmanız ve onay almanız gereken bir tez tamamlayacak ve sunacaksınız.

Yazıldıktan sonra, iki raportör tarafından değerlendirilmeden önce tezinizin halka açık bir sözlü sunumunu yapmanız gerekir.

Fransa’da bir doktora eğitimi alarak, kariyerinizin bir sonraki aşamasına yardımcı olmak için planlama ve geliştirme destek sistemleri sağlayan 250’den fazla Doktora okulundan oluşan güçlü bir ağa katılacaksınız. Çalışmalarınızın bir parçası olarak iş yaratma, araştırma ve iletişim gibi alanlarda 150 saatlik ek eğitim alacaksınız.

Doktora programına ilerlemek için bir Master veya eşdeğer bir yeterliliğe ihtiyacınız vardır veya başvuru sırasında bir tane okumak için. Başvurmak için, seçtiğiniz doktora okuluna bir araştırma teklifi gönderin veya ilan edilen proje yardımcısı gönderileri için üniversite web sitelerini kontrol edin.

Ülke çapındaki devlet üniversitelerinde doktora başvuruları için son tarih her yıl 31 Ocak’tır. Grandes Écoles kurumları kendi uygulama pencerelerini ayarlayabilir.

Birçok ders İngilizce olarak verildiğinden, Fransa’da doktora yapmak için Fransızca yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekmez.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Fransa’da bir yaşam çeşidi arıyorsanız, kendi ülkenizdeki çalışmalarınızı desteklemek için bir öğrenci değişimini tamamlamayı düşünebilirsiniz.

Şu anda Fransa’da eğitim görmek isteyen bir İngiliz üniversitesine devam eden öğrenciler bunu Avrupa Birliği’nin (AB) eğitim, öğretim ve gençlik destek programı Erasmus+ ile yapabilirler. Program, iki ile 12 ay süren eğitim, işe gölge ve gönüllü yerleştirmeler sunmaktadır.

Program için finansman mevcuttur. Fakat başvurular bireylerden ziyade kuruluşlar ve kurumlar aracılığıyla yapılmaktadır. Hangi finansal desteğin size sunulduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için üniversitenizle konuşun.

Aralık 2017 itibarıyla İngiltere, ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararını takiben Erasmus+’a bağlı kalmaya devam etmektedir. Değişiklik olması durumunda bu bilgiler güncellenecektir.

Alternatif olarak uzun vadeli eğitiminize hazırlanırken kendinizi kültüre sokarken dili öğrenmek için kısa bir programa kaydolabilirsiniz.

Kurs ücretleri

Devlet üniversitelerinde, kurs ücretleri uluslararası öğrenciler için olduğu kadar Fransız öğrenciler için de aynıdır. 2018 yılı ortalama öğrenim ücretleri aşağıdaki gibidir:

  • Lisans/Lisans derecesi için yılda 190 €
  • Yüksek Lisans derecesi için yılda 260 €
  • Doktora derecesi için yıllık 396 €.

Özel üniversiteler, Grandes Écoles ve mühendislik ve tıp gibi belirli dersler için harç ücretleri bundan daha yüksektir. Grandes Écoles kendi ücretlerini belirleme eğilimindedir. Bu yüzden belirli rakamlar için doğrudan onlarla iletişime geçin.

İşletme ve MBA öğrencileri de çok daha yüksek ücretlere tabidir. Örneğin HEC Paris MBA’in Eylül 2018 ve Ocak 2019 girişleri için 66.000 € maliyeti.

Fransa’da eğitim için burs imkanları

Fransa Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı (MEAE) uluslararası öğrencilere yaklaşık 100 milyon € bütçeden hibe verirken, Yükseköğretim ve Araştırma Bakanlığı en az beş yıldır Fransa’da yaşayacak olanlara ihtiyaca dayalı finansman sağlıyor kurslarının sonunda.

En Popüler:  İzlanda Eğitim Sistemi

MEAE tarafından sunulan Eyfel bursu, yabancı ülkelerden gelen öğrencileri mühendislik, bilim ve hukuk gibi öncelikli alanlarda yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim almaya teşvik etmek için tasarlanmıştır.

Burs aylık olarak (Master öğrencileri için 1.181 € ve doktora öğrencileri için 1.400 €) şeklinde verilir ve uçak bileti, sağlık sigortası ve konut yardımı ödeneği içerir. Bazı hibeler dil eğitimi de vermektedir. Daha fazla bilgi için Fransız üniversitenizdeki uluslararası ilişkiler departmanına veya kendi ülkenizdeki Fransız büyükelçiliğine başvurun.

Tüm eğitim seviyelerinde mevcut diğer fonları aramak için Campus France’ın burs dizinini kullanabilirsiniz.

Alternatif olarak birçok Fransız üniversitesi kendi burslarını ve hibelerini sunar.

Öğrenimin yanı sıra yurtdışında eğitim bütçenize yaşam maliyetlerini hesaba katmak önemlidir. Fransız hükümeti şu anda öğrencilerin en az ayda 725-825 € ihtiyaç duyduklarını tahmin ederken, Paris’teki maliyetler 1.000 €’ya yakın. Bu rakam kira, yemek, ulaşım, üniversite malzemeleri ve boş zaman aktivitelerine izin verir.

Öğrencilerinizin birliğine katılmak için de küçük bir ücret ödersiniz.

Uluslararası bir öğrenci olarak Fransa’da yaşarken bir kez yaptığınız herhangi bir işten önce kendinizi desteklemek için bu fonlara sahip olduğunuzu göstermeniz gerekir.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

AB’deyseniz Fransa’da eğitim almak için vizeye ihtiyacınız olmayacak. İhtiyacınız olan tek şey, geçerli bir pasaport veya seyahat kimlik belgesi ve üniversite dersinize resmi kabul belgesi ve kapsamlı sağlık sigortası ve kendinizi finansal olarak destekleyebildiğinizin kanıtıdır.

AB üyesi olmayan öğrencilerin Fransa’ya giriş için vize almaları gerekir. Kısa süreli ‘Schengen’ vizeleri ve oturma giriş sınavları için vizeler mevcuttur. Fakat Fransa’da altı aydan uzun bir süre eğitim görüyorsanız, VLT-TS vizesine başvurmanız gerekir.

Nasıl başvurulur?

Durumunuz, başvurunuzu nasıl gönderdiğinizi belirleyecektir. AB öğrencisiyseniz, Fransız öğrencilerin yaptığı gibi doğrudan kuruma bir Yüksek Lisans başvurusunda bulunacaksınız. Birçok üniversite kursa başlamak istediğiniz yıl Ocak ayının son tarihini belirler.

Geçmiş yeterliliklerinizin transkriptlerini ve gerektiğinde dil yeterliliğinizin kanıtını, ayrıca bir CV ve ön yazı sağlamaya hazır olun. Ayrıca bir röportaja davet edilebilir veya bir giriş sınavına girmeniz gerekebilir.

Grandes Écoles genellikle kendi son tarihlerini ve kabul testlerini belirler. Daha fazla bilgi için doğrudan onlarla iletişime geçmeniz gerekir. Elit statüsü ve daha küçük sınıf alımları nedeniyle, Grandes Écoles’a başvuru süreci standart bir kurumdan daha rekabetçi.

Lisans derecesi için başvuruyorsanız, kaydolmak için ulusal online Parcoursup platformunu kullanacaksınız. Kayıtlar genellikle sonbaharda başlayan kurslar için Mart ayında kapanır.

Dil şartları

Fransa’da yüzlerce İngilizce öğretilen kurs vardır. Bu da Fransızca öğrenmek, ülkede eğitimin temel bir önkoşulu değildir.

Ancak Fransızca öğretilen bir kursa kaydoluyorsanız ve bu sizin ilk diliniz değilse, tanınmış bir dil testi yaparak yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir. Fransa’da en yaygın kullanılan testler, Fransa Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan DALF ve DELF’dir.

Kursunuz İngilizce öğretilse bile, konaklamanız sırasında ülkede gezinmenize yardımcı olmak için en az iyi bir Fransızca kavramaya değer. Birçok kurum, ana çalışmalarınızla birlikte alabileceğiniz dil kursları sunar veya rfi Kurtarıcılar gibi platformlarla online öğrenebilirsiniz.

Gerekirse, IELTS veya TOEFL sınavlarıyla İngilizce yeterliliğinizi kanıtlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu