Yurtdışında okumak için en iyi yerler

Dünyanın her yerinde mevcut yüksek kaliteli eğitim sayesinde nerede eğitim alacağınızı seçmek zordur. Yurtdışındaki bu popüler eğitim destinasyonlarıyla seçeneklerinizi daraltın.

Uluslararası eğitim, İngiltere öğrencilerine macera ve zengin kültürleri keşfetme, ikinci bir dil öğrenme ve iş beklentilerini geliştirme fırsatı gibi çeşitli nedenlerle hitap ediyor. Sizinle beş küresel lider arasında konuşalım.

Avustralya

Boşluk yılı için ortak bir hedef olan Avustralya, yüksek öğretim için güçlü bir üne sahiptir. Gerçekten de, açık havaya büyük önem veren kültürel olarak farklı bir yerde çalışmak isteyen mezunlar için cazip bir öneridir.

Uluslararası öğrenci popülasyonlarına gelince yaklaşık 700.000 yabancı öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden iyi bir şirkette olacaksınız. Bununla birlikte ülke düzenli olarak listeyi denizaşırı öğrenciler için en pahalı ülke olarak görüyor ve ortalama öğrenim ücretleri ve yaşam masraflarına dayanıyor, Down Under’da çalışmak genellikle yılda 30.000 £’dan fazla.

Önemli giderlere rağmen İngiliz öğrenciler yaşam kalitesi ve ülkenin bir eğitim noktası olarak durması nedeniyle hala Avustralya’ya çekiliyor. Aslında Melbourne ve Sydney sıklıkla dünyanın en iyi öğrenci şehirleri arasında sayılmaktadır.

Avustralya, İngiltere’ye benzer şekilde kurulmuş yüksek öğrenim sunan 43 kuruma sahiptir. Ülkenin Times Yüksek Öğretim Dünya Üniversite Sıralaması 2023’de 35 üniversitesi var, altısı ilk 100’de. Üniversiteye en yüksek sırada yer alan Melbourne Üniversitesi, 32. sırada, ardından 50. sırada Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU) Sydney Üniversitesi 60.’da sırada geliyor.

Başvurduğunuz kursa bağlı olarak ihtiyacınız olan türde Avustralya’da okumak için öğrenci vizesine ihtiyacınız olacaktır.

Kanada

Kanada dünyanın ikinci büyük ülkesi olmakla birlikte, nüfusunun çoğunluğu ABD sınırına yakın yaşamaktadır. Ülke, doğal güzelliği (ve akçaağaç şurubu) zenginliği ile ünlüdür. Fakat aynı zamanda yüksek akademik standartlarından gurur duyabilir.

Kanada, her yıl binlerce denizaşırı öğrenciyi sıcak, canlı ve çok kültürlü şehirler eşliğinde ağırlamaktadır. Örneğin Montreal ve Toronto düzenli olarak dünyanın en iyi öğrenci şehirleri arasında seçiliyor.

En Popüler:  Birleşik Arap Emirlikleri Eğitim Sistemi (BAE)

Bilindiği gibi, bir ile üç yıl arasında tam zamanlı bir Master derecesi veya ‘grad’ programını inceleyebilirsiniz. Zaman, para ve sıkı çalışma karşılığında, dünya çapında tanınan bir nitelik kazanacaksınız.

Etkileyici bir beş Kanada üniversitesi, Toronto Üniversitesi 18’inci sırada yer alırken Times Yüksek Öğretim Dünya Üniversitesi Sıralaması 2023’nin ilk 100’ünü, ardından 34’üncü sırada British Columbia Üniversitesi’ni izliyor.

Yönetim ve başvuru ücretlerinin maliyetini hesaba katmanız gerekecek olsa da öğrenim İngiltere’den daha ucuzdur. Ayrıca uluslararası öğrencilere çeşitli burslar ve Uluslararası Öğrenim Ödülü verilebilir. Kanada yaşam maliyetleri açısından en ucuz olmasa da ülke düzenli olarak yaşam endekslerinde yüksek özelliklere sahiptir.

İngilizce, Kanada’daki iki resmi dilden sadece biridir. Fakat eğitim hedefiniz Quebec dışındaysa, diğer Fransızca konuşmanız gerekmeyecektir.

Ülkede altı aydan fazla kalmayı planlıyorsanız, çalışma iznine ihtiyacınız olacaktır.

Fransa

Sadece bir atlama, atlama ve uçakla, trenle veya feribotla atlamak Fransa’nın İngiltere’ye yakınlığı kesinlikle yurtdışında okumak isteyen öğrencilerle ülkenin popülerliğini etkileyen faktörler. Fakat evden kısa mesafe tek sebep değildir. Özellikle Paris’te verilen Fransız yüksek öğreniminin dünya standartlarında olduğu bilinmektedir.

Işıklar Şehri olarak bilinen Paris, dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir ve nedenini görmek zor değildir. Gelişen sanat ve moda sahnesinden kraliyet saraylarından güzel mimarisine ve şık kafelerine kadar.

Times Yüksek Öğretim Dünya Üniversite Sıralaması 2023’ye göre Université PSL, Sorbonne Üniversitesi ve École Polytechnique, ülkenin en üst sıralarında yer alan kurumlardır.

Düşük öğrenim ücretleri, başkentteki yüksek yaşam maliyetlerini dengelemek için bir yol kat ediyor. Bu yüzden ücretler ucuz olsa da rahatça yaşamak için bütçenizi harcamaya devam etmeniz gerekiyor.

Almanya

Dünyanın dört bir yanından 350.000’den fazla öğrenci, her yıl Almanya’da öğrenim görmeyi tercih ediyor. Gerçekten de, Almanya’da Birleşik Krallık dışında, Avrupa Birliği’ndeki (AB) diğer tüm ülkelerden daha fazla uluslararası öğrenci var.

Lisansüstü eğitim almaya hak kazanabilmek için Abitur olarak bilinen bir giriş kalifikasyonunu geçmeniz gerekir.

Birçok üniversite uluslararası öğrenciler için ücretsizdir. Fakat bunun kursunuz için geçerli olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Bazı Yüksek Lisans programları ücret alabilir. Fakat bu İngiltere’den çok daha az olacaktır.

En Popüler:  Japonya Eğitim Sistemi

Üniversitelere ek olarak uygulamalı bilimlerin uzmanlaşmış kurumları ve üniversiteleri de vardır. Bunlar mühendislik, teknoloji ve iş alanlarında kurslar sunmaktadır. Birçok program İngilizce olarak öğretilir. Fakat Almanca kavramak işe yarayacaktır. Alman kabulleri merkezileştirilmemiştir. Bu yüzden doğrudan ilgili kurumla iletişime geçmelisiniz.

Etkileyici bir 48 Alman üniversitesi Times Yüksek Öğretim Dünya Üniversite Sıralaması 2023’de bulunabilir. Münih Teknik Üniversitesi (43.) ve Heidelberg Üniversitesi (44.) yer almaktadır.

Berlin ve Münih düzenli olarak en uygun fiyatlı öğrenci şehirleri arasında seçilmektedir ve her iki yer de düşük yaşam maliyetlerine sahiptir.

Almanya bir AB ülkesi olduğundan, İngiliz öğrencilerin çalışma vizesine ihtiyaçları yoktur.

Amerika Birleşik Devletleri

Genellikle ‘fırsat ülkesi’ olarak adlandırılan ABD, eğitim almak için harika bir yerdir. Ülke altı zaman dilimine sahiptir ve dünyanın en iyi eğitim sağlayıcılarından biridir.

Times Yüksek Öğretim Dünya Üniversite Sıralaması 2023’de listelenen 172 Amerikan yüksek öğretim kurumu ile ülkenin uluslararası öğrenciler için bir numaralı varış yeri olarak yerini aldığı söylenebilir.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü zirvede gururla oturuyor. Fakat hem kırsal hem de şehir ortamlarında kalite seçenekleri, ABD’yi bu kadar yüksek lisansüstü bir yer yapan şey. Başlıca öğrenci şehirleri arasında New York, Boston, Chicago, San Francisco ve Los Angeles bulunmaktadır.

  • Columbia Üniversitesi (New York)
  • Harvard Üniversitesi (Boston)
  • Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) (Boston)
  • New York Üniversitesi
  • Stanford (San Francisco)
  • California Üniversitesi, Los Angeles (UCLA)
  • Chicago Üniversitesi.

ABD’de eğitim almak büyük bir fiyat etiketi içermiyor. Fakat değişen maliyetlerle taahhütte bulunmadan önce araştırmanızı yapmaya değer. Yılda yaklaşık 20 burs sunan ABD-İngiltere Fulbright Komisyonu gibi kaynaklardan fon başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bir F-1 vizesine ihtiyacınız olacak ve bir tane için başvurmadan önce kursunuzda kabul edilmeli ve onaylanmalıdır. Daha sonra Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi Bilgi Sistemine (SEVIS) kaydolursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu