Avustralya Eğitim Sistemi

Kumsallar, masmavi okyanus, rahat yaşam, iyi hava ve güneşte barbekü Avustralya ile ilişkilendirdiğimiz şeylerden sadece birkaçı. Fakat ülkenin uluslararası düzeyde saygın bir yüksek öğretim sistemine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca sadece Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ın arkasında dünyanın üçüncü en fazla uluslararası öğrencisi bulunmaktadır. Tüm bu yabancı öğrenciler yanlış olamaz. Bu yüzden Avustralya’nın dünyanın en popüler çalışma yerlerinden biri olması şaşırtıcı değildir.

Yaşam maliyeti yüksektir. Bu yüzden masrafa hazır olun. Bununla birlikte Avustralyalılar açık havada harika vakit geçirmeyi severler ve sahil boyunca dolaşmak veya sörf yapmak ücretsizdir. Eğitimsiz saatlerinizde, metropol şehirlerden ve kıyı idillerinden yağmur ormanlarına ve taşralara kadar çeşitli manzaraları keşfedebilirsiniz. Kesin olan bir şey var, ülkenin 17 dünya mirası alanı sayesinde keşfedilecek yerlerden asla kısa olmayacaksınız.

Avustralya üniversiteleri

Ülkenin eyalet başkentleri ve bölgesel alanlarda 43 üniversitesi var. Bu yüzden bazı araştırmalarla yerleşmek için mükemmel bir yer bulmak zorundasınız.

Kurumlar bilim ve beşeri bilimlerden yönetim ve mühendisliğe kadar çeşitli konularda binlerce ders sunmaktadır. Avustralya’nın eğitim yapısı İngiltere’dekine benzerdir ve Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi alabilirsiniz.

Avustralya üniversitelerinin tam listesi için Avustralya’da Eğitim – Üniversite listesi bölümüne bakınız.

Üniversite dünya sıralamasında Avustralya etkileyici bir geçmişe sahiptir. Ülkenin kurumlarından yedisi QS Dünya Üniversitesi Sıralaması 2019 ilk 100’de yer alıyor. Bunlar:

 • Avustralya Ulusal Üniversitesi
 • Melbourne Üniversitesi
 • Sydney Üniversitesi
 • Yeni Güney Galler Üniversitesi
 • Queensland Üniversitesi
 • Monash Üniversitesi
 • Batı Avustralya Üniversitesi.

Ülkenin en eski araştırma üniversiteleri Avustralya Ulusal Üniversitesi, Monash Üniversitesi ve Adelaide, Melbourne, Yeni Güney Galler, Queensland, Sydney ve Batı Avustralya üniversiteleri dahil Sekizler Grubunu (Go8) içermektedir.

Melbourne, QS Best Student Cities 2018’e göre en popüler öğrenci şehridir. Sydney, Brisbane ve Canberra dahil olmak üzere diğer üç yer ilk 30’u oluştururken Perth 39. sırada yer alıyor.

Akademik yıl genellikle Şubat ayında başlar fakat bu, kurumunuza ve eğitim seviyenize bağlı olarak değişebilir.

Curtin Teknoloji Üniversitesi

Batı Avustralya’daki en büyük üniversitenin dört ana alanda seçebileceği çeşitli lisans ve lisansüstü kursları vardır: iş, sağlık bilimleri, beşeri bilimler ve bilim ve mühendislik.

Melbourne Üniversitesi

Avustralya’nın en üst düzey üniversitesinde zengin bir akademik ve sosyal hayatı deneyimleyin.

New England Üniversitesi

New England Üniversitesi, dünya standartlarında akademisyenler tarafından verilen çok çeşitli kurslar sunmaktadır ve 13. yıl boyunca üst üste ‘Genel Öğrenci Deneyimi’ için beş yıldız almıştır. Diğer herhangi bir Avustralya devlet üniversitesinin eşsiz kaydı.

Avustralya’da en iyi bölümler ve dereceler

Lisans programlarının tamamlanması üç yıl sürer (onur derecesi için dört yıl). Bazı üniversiteler üç tane sunsalar da genellikle iki sömestre ayrılırlar.

En Popüler:  İngiltere Eğitim Sistemi

Bir lisans derecesi, seçtiğiniz alanda çalışmak için ihtiyaç duyacağınız beceri ve bilgileri geliştirmeye yardımcı olur ve lisansüstü eğitim almanızı sağlar.

Avustralya yüksek öğrenim programlarına giriş rekabetçidir ve bir kursa katılmak için bir lise mezunu sertifikası veya eşdeğeri gerekir. İlk diliniz değilse İngilizce yeterlilik seviyenizi de kanıtlamanız gerekir. Bazı programlar için ek giriş koşulları, iş deneyiminin, portföyün veya seçmelerin başarıyla tamamlanmasını içerebilir.

Yüksek lisans derecesi

Avustralyalı Ustalar, İngiltere’dekilere benzer bir format izler ve genellikle tamamlanması bir veya iki yıl alır. Avustralya kurumlarından verilen nitelikler, işverenler tarafından dünya çapında tanınır ve saygı görür, sizi mezuniyette iyi durumda tutar.

Ülkedeki kurumlar, yaratıcı sanatlar, mühendislik, sağlık, eğitim ve bilimler gibi alanlarda birçok öğretilmiş ve araştırmaya dayalı yüksek lisans sunmaktadır. İngiltere’de olduğu gibi, bir Master of Arts (MA) veya Master of Science (MSc) okuyabilirsiniz. Kurslar ya geleneksel kurslara (öğretilen kurslar) ya da bağımsız araştırmalara (araştırma kursları) ya da her ikisinin bir kombinasyonuna odaklanır.

Avustralya’da ayrıca, konu yollarını değiştirmek isteyen öğrenciler için ‘Yön değişikliği’ Yüksek Lisansları ve ek eğitim yoluyla kariyerlerini ilerletmek isteyen öğrenciler için ‘Mesleki gelişim’ Yüksek Lisansları inceleyebilirsiniz.

Avustralya’daki yüksek lisans programlarına giriş koşulları, üniversitenize ve konunuza bağlı olarak değişir. Fakat temel şartlar bir lisans derecesini başarıyla tamamlamayı içerir ve çoğu en az 2:1 veya 2:2 notu olan öğrencileri arar.

Sunulan diğer lisansüstü nitelikleri şu maddeleri içermektedir:

 • Lisansüstü sertifikaları
 • Yüksek Lisans Diplomaları
 • Doktora derecesi.

PhDs (Doktora)

Doktora derecesi veya doktora, genellikle saf bir üniversite derecesi ve Avustralya üniversiteleri tarafından verilen en yüksek yeterliliktir. Genellikle tamamlanması üç yıl alır ve bir Yüksek Lisans yeterliliğinin tamamlanmasıyla üstlenirler.

Doktora derecesi üç bileşenden oluşan bir araştırma programıdır:

 • Bir bilgi kaynağına literatürün, denemenin veya diğer yöntemsel yaklaşımın gözden geçirilmesi
 • Alanınızdaki anlayış ve bilgiye katkıda bulunan özgün bir araştırma projesi
 • Araştırma ve çalışma alanı arasındaki ilişkiyi gösteren bir tez.

Değerlendirme açısından yazılı bir tez sunacaksınız. Fakat diğer ülkelerin aksine çalışmanızı sözlü olarak savunmanız gerekmeyecek.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Değişimler mümkündür ve evde eğitim ücretlerinizi ödemeye devam edeceğiniz için uygun maliyetli bir seçenek olabilir. Bir öğrenci değişim programına katılmak için kendi ülkenizdeki değişim koordinatörü tarafından aday gösterilmeli ve onaylanmalıdır.

Edinburgh Üniversitesi’nde eğitim görürseniz, bir değişim ile Yeni Güney Galler Üniversitesi’ne veya Queensland Üniversitesi’ne gidebilirsiniz. Kings College London’ın Sydney Üniversitesi ile bir değişim ortaklığı vardır.

Avustralya üniversitelerine olan bağlantıları görmek için kurumunuza danışın.

Kurs ücretleri

Avustralya’da yüksek öğrenimin maliyeti dünyanın en pahalıları arasındadır. Ücretler hükümet tarafından değil, üniversiteler tarafından belirlenir. Bu yüzden lisansüstü eğitimin maliyeti değişebilir. Uluslararası öğrenciler Avustralyalı öğrencilerden çok daha fazla ödeyecek ve yabancı öğrencilerin derslerine başlamadan önce öğrenim ücretlerini ödemeleri gerekmektedir.

Artan eğitim maliyetine rağmen ülke yabancı öğrenciler arasında popülerliğini koruyor.

En Popüler:  Kıbrıs Eğitim Sistemi

Master derecesi için 20.000 – 37.000 $ (10.748 £ – 19.883 £) ve Doktora derecesi için 14.000 – 37.000 $ (7.523 £ – 19.883 £) arasında herhangi bir yerde ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Tüm maliyetler yıllık Avustralya doları cinsindendir.

Bu tahminler, veterinerlik bilimi, tıp ve İşletme Yüksek Lisansı (MBA) gibi çok daha fazla ödeme yapmayı beklediğiniz yüksek değerli dersleri içermez.

Avustralya’da eğitim için burs imkanları

Avustralya kurumları uluslararasılaşma konusunda büyüktür. Bu yüzden denizaşırı bir öğrenci olarak sıcak bir karşılamanın yanı sıra yardım eli garantilidir. Uluslararası burslar hibe veya burs şeklinde olabilir.

Uluslararası öğrenciler için mevcut olan bazı büyük burs programları şunlardır:

 • Avustralya Ödülleri – Avustralya Uluslararası Kalkınma Ajansı (AusAID) dahil olmak üzere birçok ajans tarafından sunulan bursları bir araya getiriyor.
 • Çaba Liderlik Programı – Avustralya’da okumak için birçok liyakate dayalı, devlet tarafından finanse edilen burs sunar.
 • Araştırma Eğitim Programı (RTP) – Eğitim ve Öğretim Bölümü adına bireysel üniversiteler tarafından yönetilen RTP ödülleri, araştırma masterları ve araştırma doktora dereceleri okuyan yurtiçi ve yurtdışı öğrencilere destek olmak için verilmektedir.

Bazı Avustralya üniversiteleri aynı zamanda uluslararası öğrencilere burslar sunmaktadır. Örneğin Monash Üniversitesi Uluslararası Mükemmellik Bursları ve Sydney Üniversitesi Uluslararası Bursları. Kurumunuzun sunduğu yardımları öğrenmek için uluslararası ofise başvurun.

Yaşam giderlerine yardımcı olmak için okurken çalışmayı da düşünebilirsiniz. Çoğu öğrenci vizesi, dönem boyunca iki haftada bir 40 saat ve tatil dönemlerinde sınırsız saatlerde çalışmanıza izin verir. Yasalara uymadığınızdan emin olmak için her zaman bir iş teklifini kabul etmeden önce vize türünüz üzerinde çalışabileceğinizi kontrol edin.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Avustralya’da okumak için öğrenci vizesi almalısınız.

Tüm uluslararası öğrencilerin, tanınmış bir eğitim kurumunda Avustralya’da tam zamanlı eğitim almanızı sağlayan Öğrenci vizesine (alt sınıf 500) online başvurmaları gerekir. Bu vize beş yıla kadar sürer ve maliyeti yaklaşık 575 Avustralya dolarıdır (309 £).

Birini garanti altına almak için:

 • Bir kursa kabul edildiğinizi kanıtlayın, bu kayıt veya teklif mektubunuzun onayının bir kopyası olsun
 • Mali durumunuzu kanıtlayın
 • İngilizce dil yeterlilik becerisine sahip olmak
 • Sağlık sigortası var
 • Önemli bir sabıka kaydı yok.

Avustralya öğrenci vizeleri hakkında daha fazla bilgi için Göçmenlik ve Sınır Koruma Dairesi sayfasını ziyaret edin.

Nasıl başvurulur?

Avustralya’da bir yüksek lisans eğitimi almak için doğrudan seçtiğiniz kuruma online başvurmanız gerekir. Giriş koşulları üniversiteler arasında değişiklik gösterir. Bu yüzden başvuru işlemine başlamadan önce bu ayrıntıları kontrol edin. Kapanış tarihleri ​​kursunuza bağlı olarak değişir ve bazı programlar yıl boyunca başvuruları kabul edebilir.

Bir kursa yer kazanmak için:

 • Seçtiğiniz üniversiteye bir başvuru formu gönderin
 • Teklif Mektubu almak
 • Elektronik Kayıt Onayı (eCoE) almak
 • Öğrenci vizesine başvurmak.

Başvurunuzun başarılı olması için aşağıdakilere dair kanıt sağlamanız gerekir:

 • Akademik başarılar (transkriptler, sertifikalar)
 • İngilizce dil yeterliliği
 • Çalışmanızı destekleyecek fonlar
 • Yurtdışı öğrenci sağlık sigortası.

Dil şartları

Lisans ve lisansüstü düzeydeki programlar İngilizce olarak verilmektedir. Bazı durumlarda tanınmış bir İngilizce dil testi yoluyla dil yeterliliğinizin kanıtını sağlamanız gerekebilir.

Kurumların ihtiyaç duyduğu beceri seviyesinin, öğrenci vizesi başvurunuzda gerekli olan seviyeden farklı olabileceğini unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu