Singapur Eğitim Sistemi

Bir ada devleti olan Singapur, dünya standartlarında üniversitelere sahiptir ve eğitim mükemmelliği konusundaki güçlü itibarı, küresel kurumların şehirde kampüsleri olduğu anlamına gelir. Bu canlı yerde çalışmak için daha fazla neden keşfedin.

Güneydoğu Asya’nın kalbinde yer alan Singapur, uluslararası öğrencilere sunacak çok şey var.

Ülke, kozmopolit bir kültür, dil ve din karışımı sunuyor. Nüfusu Çin ve Hint vatandaşlarından ve çok sayıda gurbetçiden oluşuyor. Fakat kalabalık olsa da temizliği ile biliniyor (sakız tıkanmasını önlemek için yasaklandı (Singapur, dünyadaki en düşük uyuşturucu kullanımı oranlarından birine sahiptir).

Singapur’da eğitim, hızlı tempolu, büyük şehir yaşam tarzı, tropikal iklim ve boş zamanlarınızda sizi parklar, müzeler, sinemalar ve restoranlar gibi meşgul edecek birçok cazibe merkezi ve etkinlik sunmaktadır. Kent ayrıca yaratıcı türler için mükemmel olan başarılı bir sanat ortamına sahiptir. Mükemmel ulaşım bağlantıları aynı zamanda Güneydoğu Asya’nın geri kalanını keşfetmek için mükemmel bir temel oluşturur.

Singapur üniversiteleri

Küçük bir ülke için Singapur’un yüksek öğrenim ortamı çeşitlidir ve saygı görür. Son yıllarda, yabancı öğrencilerle olan çekiciliğine ek olarak araştırma ve yenilikte dünya lideri olarak tanınmıştır.

Singapur’da çok sayıda devlet üniversitesi ve özel üniversitenin yanı sıra politeknik, sanat okulları ve yabancı kurumlar bulunmaktadır.

Altı ulusal üniversitesi (beş devlet ve bir özel) vardır. Bunlar:

  • Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU)
  • Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS)
  • Singapur Yönetim Enstitüsü (SIM)
  • Singapur Teknoloji Enstitüsü (SIT)
  • Singapur İşletme Üniversitesi (SMU)
  • Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi (SUTD).

Birçok dünya lideri yabancı kurumun ülkede kampüsleri vardır. Örneğin INSEAD (Fransa), James Cook Üniversitesi Singapur (Avustralya), Newcastle Üniversitesi Singapur (İngiltere) ve Nevada Üniversitesi Las Vegas Singapur (ABD).

NUS (ülkenin en eski yüksek öğretim kurumu) ve NTU, 2019 QS Dünya Üniversitesi Sıralaması’nda sırasıyla 11. ve 12. sırada yer alan en büyük ve en yüksek profildir.

Singapur’da en iyi bölümler ve dereceler

Ulusal kurumlar Lisans kursları sunmaktadır ve bu kursların tamamlanması genellikle üç ile dört yıl sürer. Popüler konular işletme, yaratıcı sanatlar, mühendislik, hukuk ve tıbbı içerir. Giriş koşulları farklılık gösterir. Genellikle bir lisans dersine kabul edilmek için bir lise terk sertifikası gerekir.

Sertifikalar ve diplomalar da incelenebilir.

Yüksek lisans derecesi

Singapur’da lisansüstü eğitim genellikle lisansüstü eğitim olarak adlandırılır. Yüksek lisans dereceleri, kurs programları (Birleşik Krallık’ta verilen derslere eşdeğer) ve araştırma programları arasında bölünmüştür.

En Popüler:  İsveç Eğitim Sistemi

Kurs ustaları genellikle İngiltere’de olduğu gibi birçok konferans, seminer ve grup çalışması ile öğretilir ve bir tezin sunulmasıyla tamamlanır.

Tam zamanlı çalışma genellikle Ağustos ayında ve bazı kurslar için Ocak ayında alımlar ile bir veya iki yıl sürer. Part Time çalışma da mümkündür. Fakat her kurum kendi müfredatına karar verdiği için derslerin süresi önemli ölçüde değişir. MBA programları tam zamanlı tamamlamak için 12 ile 18 ay sürebilir.

Lisansüstü giriş kriterleri, ilgili bir konuda iyi bir lisans derecesi, İngilizce yeterlilik ve finansal olarak kendinizi destekleyebileceğinizi gösteren kanıtları içerir. Bazı programlar iş deneyimi gerektirebilir. Fakat şartlar değiştikçe kurumunuza danışın.

Bir Singapur üniversitesinden Yüksek Lisans, İngiltere’deki işverenler tarafından tanınmalıdır.

PhDs (Doktora)

Singapur’un en iyi üniversiteleri araştırmaya dayalıdır ve doktora eğitimi için ideal bir ortam sunar. İlgili bir konuda Yüksek Lisans derecesine sahip olmanız ve giriş sınavlarını geçmeniz gerekebilir. Ayrıca bir araştırma teklifi sunmanız gerekir.

Yerel üniversitelerle işbirliği içinde bilim ve mühendislik fırsatları sunan araştırma enstitüleri bulunmaktadır.

Başvurular ilgili fakülte aracılığı ile yapılır. Genel olarak doktora çalışması, tam zamanlı çalışılırsa, tezinize başlamadan bir yıl sonra bir yeterlik sınavıyla iki ile beş yıl sürecektir.

Ücretler yılda yaklaşık 22.000 ile 30.000 Singapur doları arasında değişmektedir (12.440 £ – 16.964 £).

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Bir dizi İngiliz kuruluşu, öğrenciler için değişim fırsatları yaratan Singapur üniversiteleri ile işbirliği yapmaktadır. Örneğin Nottingham Üniversitesi’nin Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS) ile Durham Üniversitesi ve Kings College London gibi bir anlaşması vardır.

Hangi düzenlemelerin yapıldığını öğrenmek için kurumunuzda kendi sorularınızı yapın.

Bu arada, Singapur İş Tatili Programı, üniversite öğrencilerinin ve 18 ile 25 yaşları arasındaki mezunların tatil vizesinde altı aya kadar çalışmalarına izin verir.

Kurs ücretleri

Singapur, dünyanın en pahalı şehirlerinden biridir. Yüksek bir yaşam kalitesinin artan yaşam maliyetleri ile gelmesi şaşırtıcı değildir. Fakat Singapur, Asya’daki en pahalı eğitim ücretlerinden bazılarına sahipken, uluslararası standartlara kıyasla ücretler nispeten makul.

Kurs maliyetlerinin eğitim seviyesine ve hangi konuyu ve kurumu seçtiğinize bağlı olarak büyük ölçüde değiştiğini unutmayın. Bu yüzden başvurduğunuz üniversiteye danışın.

Singapur Ulusal Üniversitesi’nde 2018/19 akademik yılında uluslararası öğrenciler için lisans ücretleri 17.550 ile 60.800 Singapur doları (9.942 £ – 34.491 £) arasında değişiyordu, tüm lisansüstü ücretleri 18.950 ile 52.750 (10.735 £ 29.885 £) arasında değişiyordu.

Master ücretleri genellikle 20.000 ile 54.000 Singapur doları arasındadır (11.330 £ – 30.593 £).

Bilim, mühendislik ve tıbbi programlar genellikle bu ölçeklerin en üst noktasındadır.

En Popüler:  Hollanda Eğitim Sistemi

Ödemeniz gerekenler genellikle ayrı bölümlere ayrılır. Öğrenim ücretleri ana gider olacaktır. Fakat diğer maliyetler başvuru, matrikülasyon, kolaylıklar, bilgisayar ve sınav ücretlerini içerebilir.

Singapur’da eğitim için burs imkanları

Singapur, dünyanın en pahalı şehirlerinin listelerinde düzenli olarak yer alıyor. Bu yüzden mali durumunuza yardımcı olmak için ek nakit kaynakları aramaya değer.

Uluslararası öğrencilerin yarısından fazlası Singapur’da eğitim alırken mali yardım almaktadır.

Hangi finansal yardımı sunduklarını görmek için üniversitenize danışın, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı (MOE) Singapur; Finansal yardım’da hangi hükümet desteğinin mevcut olduğunu araştırmaya değer.

Ülkenize bağlı olarak burslar verilebilir, örneğin ASEAN bursları, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği üyesi olan öğrenciler içindir.

Birçok derece programında (burs verilmeyen) uluslararası öğrenciler, önemli ölçüde azaltılmış öğrenim ücretleri ödemeye hak kazanırlar. Fakat bu teklifi alırsanız, kursunuzun bitiminden sonra en az üç yıl boyunca ülkede MOE ile çalışmayı kabul etmeniz gerekir.

Alternatif olarak burslu olmayan mezunlar için geri ödenebilir öğrenim harcı kredileri mevcuttur. Bunlar aynı kurs için Singapur vatandaşları tarafından ödenecek ücretlerin %90’ına kadar değerlidir.

Eğitim sırasında haftada 16 saat yarı zamanlı ve tatillerde tam zamanlı olarak çalışabilirsiniz. Bu da maliyetlerinizin bir kısmını belirlemenize yardımcı olabilir. Fakat önce üniversitenizden onay almayı unutmayın.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Üniversiteniz başvurunuzu kabul ettiğinde prensip onay (IPA) mektubu verecektir. Giriş vizeniz bu belgeye dahil edilecektir.

IPA mektubunuzu aldıktan sonraki iki hafta içinde, Göçmenlik ve Kontrol Noktaları Kurumu (ICA) tarafından verilen bir Öğrenci Kartı başvurusunda bulunmanız gerekir. Geçiş, kursunuzun süresini kapsar ve kursunuz başlamadan önce en az bir ay. Fakat iki aydan fazla olmamak kaydıyla Students Pass Online Başvuru ve Kayıt Sistemi (SOLAR) aracılığıyla bir tane için başvurmanız gerekir.

Singapur’a vardığınızda, ICA ile önceden rezerve edilmiş bir randevuda pasaportunuz, iniş/çıkış kartınız ve tıbbi raporunuz dahil olmak üzere çeşitli belgeler hazırlamanız gerekir.

Zaten bir Temsilci Kartı veya Göçmenlik Muafiyeti Emri almışsanız Öğrenci Kartına ihtiyacınız yoktur.

Nasıl başvurulur?

Yüksek Lisans programlarına başvuruların çoğu üniversite web sitesinden yapılır. Sınav transkriptleri ve pasaportunuzun bir kopyası gibi destekleyici belgeler göndermeniz ve başvuru ücreti ödemeniz gerekebilir.

Bazı derslerin farklı başvuru süreçleri olduğu için üniversiteye başvurun. Örneğin ülkenize, önceki niteliklere veya Ocak ve Ağustos alımlarına bağlı olarak farklı son tarihler olabilir.

Uluslararası öğrenciler için, yabancı öğrencilerin sayısı hükümet tarafından sınırlandırıldığı için Singapur üniversitelerine giriş giderek daha rekabetçi olmaktadır.

Dil şartları

Singapur’un dört resmi dili vardır: İngilizce, Malayca, Tamilce ve Mandarin. Singapurluların büyük çoğunluğu bunlardan birden fazlasını konuşuyor. Kursunuz resmi iş ve eğitim dili olduğu için İngilizce olarak verilecektir.

Singapur’daki üniversitelerin İngilizce yeterlilik için yüksek standartlar belirlediğini unutmayın. Bu yüzden eğer anadili İngilizce değilse, IELTS (Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi) gibi bir sınavda iyi bir puan almanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu