İsveç Eğitim Sistemi

Yassı paket mobilyalar ve Nobel Ödülü ile ünlü İskandinav ülkesi de akademik mükemmellik konusunda uzun ve gururlu bir geçmişe sahiptir. İsveç’te eğitim almanın nasıl bir şey olduğunu keşfedin

İsveç üniversitelerindeki birçok kurs, iş deneyimi fırsatları ve kariyer beklentileriniz konusunda iyi haber olan endüstri ile güçlü bağlantılara sahiptir.

İsveç’in 10 milyonluk güçlü nüfusunun çoğunluğu akıcı İngilizce konuşuyor ve yerleşmeyi kolaylaştırıyor. Ülkenin rahatlığına geri döneceksiniz. Her şey ılımlı geliyor. Akademik olarak zorlanacaksınız. Fakat karşılığında düzenli olarak fika’nın tadını çıkaracaksınız. İsveçli bir gelenek, meslektaşlarınızın, arkadaşlarınızın veya ailenizin kahve ve kek üzerine yetişmesini sağlıyor.

Boş zamanlarınızda, ülkenin en uzun yürüyüş parkuru olan Kungsleden’de yürüyüş yapabilir, Kral ve Kraliçe’ye ev sahipliği yapan Drottningholm Sarayı’nı ziyaret edebilir, İsveç adalarının en büyüğü ve popüler bir yaz turizm destinasyonunun yanı sıra Gotland’ı keşfedebilirsiniz.

İsveç üniversiteleri

İsveç 39 üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. QS Dünya Üniversite Sıralaması 2023’de ortaya çıkan sekiz kişiden ikisi ilk 100’de. Bunlar 92. sırada bulunan Lund Üniversitesi ve 98. ortaklıkta KTH Royal Teknoloji Enstitüsü.

En iyi öğrenci şehirleri Stockholm, Gothenburg, Lund ve Uppsala’dır.

Programlar İsveç’teki iki ana kurum türünde sunulmaktadır:

 • Üniversiteler- lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri vermektedir.
 • Üniversite kolejleri- sadece lisans ve yüksek lisans düzeyinde kurslar sunmaktadır.

Farklılığa rağmen üniversiteler üniversite kolejlerinden daha prestijli sayılmaz. Bir üniversiteden alınan bir lisans, bir üniversite kolejinden alınan bir lisansla aynı ağırlığa sahiptir ve her iki tür kurum da üniversite olarak kabul edilir.

Kurumların çoğu devlet tarafından finanse edilmektedir. Fakat bazıları özel olarak desteklenmektedir. Bu bağımsız sağlayıcılar genellikle uzman bir konuda diplomalar sunar; genellikle psikoterapi ve sağlık hizmetleri.

İsveç akademik takvimi Ağustos’tan Ocak ayının ortasına (sonbahar dönemi) ve Ocak ortasından Haziran ayının başına (bahar dönemi) kadar devam eder.

İsveç’te en iyi bölümler ve dereceler

Çok sayıda derece programı İngilizce olarak sunulmaktadır. Üç yıllık tam zamanlı eğitim gerektirirler ve başvurmak için lise (altıncı form veya kolej) başarıyla tamamlamış olmanız gerekir.

İsveçli lisans derecesinin yapısı İngiltere’deki meslektaşından farklıdır. Bazı üniversitelerde programlar birçok ders (modül) olarak yapılandırılır, birer birer incelenir ve bir sonraki ders başlamadan önce incelenir. Diğer üniversiteler, Birleşik Krallık’ta yaz aylarında yapılan sınavlarla eş zamanlı olarak birçok ders çalışma sistemini takip etmektedir.

Bu sınavların yanı sıra, bir lisans derecesi boyunca yazılı ve sözlü testler, grup çalışması ve laboratuvar çalışması (dersinize bağlı olarak) ile değerlendirilirsiniz. Programların çoğu bir tezin sunulmasıyla sona erer.

Yüksek lisans derecesi

Lisansüstü dersler söz konusu olduğunda çok daha fazla seçenek var; 900’den fazla İngilizce verilen derslerle çeşitli konuları inceleyebilirsiniz.

Bunlar bir ile iki yıllık tam zamanlı bir çalışma gerektirir ve ileri düzey derslerden sonra araştırma temelli bir tezin tamamlanması ve sunulmasından oluşur.

Yüksek Lisans derecesine hak kazanmak için, lise eğitimini başarıyla tamamlamanız ve bir lisans derecesi veya dengi bir lisans derecesine sahip olmanız gerekir.

En Popüler:  Güney Afrika Eğitim Sistemi

PhDs (Doktora)

İsveç üniversiteleri öğretilen doktora dersleri vermez. Seminerlere veya kısa kurslara da katılmanız gerekecek ve en az dört yıllık tam zamanlı bir çalışma gerektirecek olsalar da büyük ölçüde araştırmaya dayalıdırlar.

Bu süre zarfında, genişletilmiş bir deneme veya daha küçük bilimsel çalışmalardan oluşan bir koleksiyondan oluşan bir tez üreteceksiniz ve çalışmalarınızı denetlemek için bireysel bir öğretmen atanacaksınız. Değerlendirme, tezinizin kamu savunması olarak gerçekleşir.

Doktoraların çoğunluğu bağımsız olarak tamamlansa da muhtemelen teknoloji, doğa bilimleri ve tıp alanlarında grup çalışmasına katılacaksınız.

Doktoralar genellikle ücretli pozisyon olarak sunulur; üniversite tarafından araştırmacı olarak istihdam edilirsiniz. Öğrenim ücretlerine tabi olmayacaksınız ve bunun yerine çalışmalarınızı desteklemek için aylık bir maaş alacaksınız.

Doktora pozisyonları genellikle İsveç üniversiteleri tarafından ilan edilir ve doğrudan kuruma başvurursunuz. Bazı üniversitelerin başvuru tarihleri ​​sabittir, bazıları ise sürekli öğrenci kabul eder.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Bir İngiliz üniversitesine devam eden öğrenciler, Avrupa Birliği’nin (AB) eğitim, öğretim ve gençlik destek programı Erasmus+’a (2020/21 yıl için onaylanmıştır) katılabilirler. Program, ortak ülkelerdeki öğrencilere çalışma, eğitim, iş deneyimi ve gönüllü yerleşimler sunmaktadır. Fırsatlar üç aydan bir akademik yıla kadar sürer.

Mali destek, Erasmus+ girişimi aracılığıyla, eğitim veya öğretimde aktif olarak yer alan herhangi bir İngiliz kamu, özel veya kar amacı gütmeyen kuruluş için mevcuttur.

Üniversitenizin başka bir AB ülkesindeki ortak bir üniversite ile resmi bir anlaşması olmalıdır. Bu yüzden üniversitenizin programa dahil olup olmadığını ve konunuzdaki programı sunduğundan emin olun. İsveç’teki fırsatlar hakkında üniversitenizdeki Erasmus+ koordinatörü ile konuşun.

Kurs ücretleri

AB/AEA/İskandinav ülkesi veya İsviçre’deyseniz – İsveç’te öğrenim ücreti ödemezsiniz. Sadece dönem başına 50 ile 350 SEK (yaklaşık 4 ile 28 £) arasında değişen bir öğrenci sendika ücreti ödemeniz gerekecektir.

Diğer tüm ülkelerden başvuru yapanlar, bu sendika ücretinin yanı sıra öğrenim ücretlerini de ödemek zorundadır. İsveç’te yapılan araştırma, bir Master’ın ortalama maliyetinin yılda 129.000 SEK (yaklaşık 10.600 £) olduğunu tahmin ediyor. Fakat ortalamalar konu disiplinleri arasında farklılık gösterir:

 • Sosyal bilimler ve beşeri bilimler öğrencileri yılda 80.000 SEK ile 110.000 SEK (6.558 £ – 9.017 £) arasında ödeme yapmayı bekleyebilirler.
 • Teknik ve doğa bilimleri programları için bu, yılda 120.000 SEK ile 145.000 (9.837 £ – 11.886 £) arasındadır.
 • Mimarlık ve tasarım öğrencileri, 190.000 ile 270.000 SEK (15.575 £ – 22.133 £) arasında önerilen en yüksek ücretlerle karşı karşıyadır.

AB/AEA/İskandinav/İsviçreli olmayan öğrenciler de 900 SEK (yaklaşık 74 £) üniversite başvuru ücretine tabi olacaktır.

Bütçenize yaşam maliyetlerini hesaba katmak önemlidir. İsveç’teki eğitim, yemek, konaklama, seyahat, telefon ve internet kullanımı ile diğer lüksleri kapsayacak şekilde aylık toplam 8.370 SEK (yaklaşık 686 £) önermektedir. Kişisel yaşam tarzınız, konaklama türünüz ve konumunuz ne kadar ihtiyacınız olacağını etkileyecek. Örneğin Stockholm veya Göteborg’da yaşamak İsveç’in bazı küçük kasabalarından daha pahalı olacaktır.

En Popüler:  İrlanda Eğitim Sistemi

İsveç’te eğitim için burs imkanları

Her yüksek öğrenim düzeyinde eğitim gören uluslararası öğrenciler için çeşitli burslar mevcuttur. Öğrenim ücretlerinin bulunmaması nedeniyle, İsveçli öğrencilerin öğrenimlerini burs veya finansman olmadan tamamlamaları normaldir.

Uluslararası öğrenciler için iki ana finansman kaynağı vardır:

 • İsveç Enstitüsü Eğitim Bursları – sonbahar döneminde başlayan Master kursları için. Öğrenim ücretleri, yaşam giderleri ve seyahat masraflarını kapsar. Daha önceki liderlik ve iş deneyimini gösterme yeteneğine sahip olmak gibi çeşitli kriterleri yerine getirebilecek 140 ülkeden öğrencilere açıktırlar. Giriş gereksinimlerinin tam listesini görüntülemek için web sitesini ziyaret edin.
 • İsveç üniversiteleri – ülkenin kurumlarının çoğunluğu uluslararası öğrencilere burs sağlıyor. Daha fazla bilgi için üniversitelere başvurun.

Burslar, ödüller ve finansman hakkında daha fazla bilgi için şu adresi ziyaret edin:

 • İsveç’te Eğitim – Burslar
 • İsveç Öğrenci Finansmanı Kurulu

Uluslararası bir öğrencinin İsveç’teki eğitimleri sırasında kaç saat çalışabileceğine dair yasal bir sınır yoktur. Bu yüzden bursu garanti altına almazsanız, çalışma maliyetlerini sübvanse etmek için iş bulmanız bir seçenek olabilir.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Bir AB vatandaşı olarak aşağıdaki sürece okurken herhangi bir AB ülkesinde yaşamanıza izin verilir:

 • Onaylanmış bir üniversiteye/diğer eğitim kurumlarına kayıtlı olanlar
 • Üç aydan fazla çalışıyorlar
 • Kapsamlı sağlık sigortası kapsamı var
 • Gelir desteğine ihtiyaç duymadan yaşamak için yeterli gelire sahip olmak (herhangi bir kaynaktan).

Bu nedenle İsveç’te okumak için izne veya vizeye ihtiyacınız olmayacak. 12 aydan daha uzun bir süre kalacaksanız, İsveç Vergi Dairesi’ne kayıt olmalısınız.

İsviçreli öğrenciler İsveç’e vizesiz girebilirler. Fakat üç ayı aşan herhangi bir konaklama için oturma iznine kaydolmaları gerekir. Daha fazla bilgi için İsveç Göçmenlik Dairesi’ni ziyaret edin.

AB üyesi olmayan veya İskandinav ülkelerinden gelenlerin İsveç’te okumak için vizeye ihtiyaçları olacaktır. Üç aydan fazla kalmayı planlıyorsanız oturma iznine ihtiyacınız olacaktır. Bunlardan birine başvurmak için yapmanız gerekenler:

 • İlk öğrenim ücreti taksitinizi ödeyin
 • Pasaportunuzun ve üniversite kabul mektubunuzun kopyaları gibi destekleyici belgelerin yanı sıra kendinizi finansal olarak destekleyebileceğinizi kanıtlayın
 • Online başvuru formunu doldurun ve başvuru ücretini ödeyin.

İsveç’te bir yıldan fazla bir süre yaşamak istiyorsanız İsveç Nüfus Kayıtlarına da kayıt olmanız gerekmektedir.

Nasıl başvurulur?

Lisans ve yüksek lisans dereceleri için başvurunuzu İsveç’in merkezi uygulama portalı aracılığıyla göndereceksiniz. Bir döngüde en fazla sekiz Lisans programına veya dört Master programına başvurabilirsiniz.

Online başvuru formunu doldurmanın yanı sıra, ülkede eğitim almaya uygun olduğunuzu kanıtlayan belgeler de göndermeniz gerekir. Bu içerir:

 • Diploma sertifikaları
 • Daha önce tamamlanmış niteliklerin transkriptleri
 • Dil yeterliliğinizin kanıtı (uygun olduğunda)
 • Pasaportunuzun bir kopyası.

Yabancı niteliklerin resmi olarak değerlendirilmesi konusunda daha fazla bilgi için İsveç Yükseköğretim Kurulu’na bakınız.

Dil şartları

Her düzeyde İngilizce olarak sunulan kurslar sayesinde, ülkede okumak için akıcı bir şekilde İsveççe konuşmanıza gerek yoktur. İsveççe bir kurs almayı planlıyorsanız, becerilerinizin ortaokul seviyesine eşdeğer olduğunu kanıtlamanız gerekir. Bunu üniversite çalışmaları için İsveççe Testine (Tisus) alarak yapabilirsiniz.

İngilizce kursu almayı umuyorsanız ve ana dili İngilizce değilse, Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi’ni (IELTS) veya Yabancı Dil Olarak İngilizce Testini (TOEFL) alarak yeterliliğinizi gösterebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu