Yüksek Maaşlı İşlere Yönelik Mesleki Sertifika Kursları

Yüksek maaşlı bir iş bulma şansınızı arttırmanıza yardımcı olacak birçok lisans programı vardır. Fakat bu programların çoğu maliyetlidir ve tamamlanması yıllar alabilir.

Bir lisans programına bir alternatif bir sertifika programıdır. Sertifika programları genellikle bir lisanstan daha az zaman alan kısa süreli eğitim programlarıdır; bazı sertifikaları birkaç ay kadar kısa bir sürede kazanabilirsiniz. Ayrıca daha ucuzdur.

Sertifika programları, belirli bir iş için gerekli yetenekleri ve deneyimleri geliştirmenize yardımcı olabilir. Sağlık, yönetim ve bilgi teknolojisi (BT) dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki işler için sertifikalar vardır.

Bu programlar kariyerlerine yeni başlayanlar için, ayrıca uzun yıllara dayanan deneyime sahip ve becerilerini geliştirmek isteyen ya da orta yaşta bir kariyer değişikliği arayan insanlar için faydalı olabilir. Sizin için doğru programı bulun ve başarılı bir kariyere doğru yolda olacaksınız.

Neden Sertifika Alınmalı?

Sertifika programını tamamlamanın birçok faydası vardır. Eğer iş aramaya başlarsanız, bir sertifika programının tamamlanması becerilerinizi ve yeteneklerinizi artıracak ve iş piyasasında sizi daha etkileyici gösterecektir.

Zaten bir kariyeriniz varsa, belirli bir beceriyi geliştirmek için bir sertifika programını tamamlayabilirsiniz. Örneğin insanların BT endüstrisi için gerekli olan beceri ve bilgi tabanlarını geliştirmelerine yardımcı olan birkaç BT sertifikası programı vardır. Yönetimde proje yönetimi sertifikaları gibi sertifikalar da vardır.

Ancak sertifikaların profesyonel lisanslar ve sertifikalarla aynı olmadığını unutmayın. Lisans verme, öğretim ve kozmetik gibi belirli işler için gereklidir. Sertifikalar bir kişinin belirli bir alanda beceri kazandığını göstermektedir. Örneğin bir muhasebecinin kariyerinde ilerlemesine yardımcı olabilecek birkaç muhasebe sertifikası vardır. Bu sertifikalar genellikle bir sınav gerektirir. Bazen bir lisansa veya sertifikaya hazırlanmak için bir sertifika programına katılabilirsiniz.

Sizin için Doğru Programı Nasıl Bulunur?

 1. Sertifika Bulucu’yu kullanın: Sertifika listesi oluşturmak için Sertifika Adı, Organizasyon, Endüstri veya Mesleğe Göre Sertifika Bulucuda arama yapın; sertifika veren kuruluşun bilgileri, sertifikanın nasıl alınacağı ve sınav ayrıntılarıyla ilgili bilgiler.
 2. Kişilerinize sorun: Belirli bir kariyer yoluna başlamakla ilgileniyorsanız, o alandaki insanlara genellikle o alandaki insanlara ne derece dereceleri ve sertifikaları verildiğini sorun. Bu kişilere kariyerinize yardımcı olmak için hangi sertifikaları alabileceğinizi sormak için bilgilendirme görüşmeleri ayarlayın. Rehberinizden biri bir sertifika programını tamamladıysa, okul ve program hakkındaki geri bildirimlerini alın.
 3. Mevcut İşvereninizle Konuşun: Kariyerinizi artırmak için bir sertifika programı arıyorsanız, işvereninizle konuşun. Özgeçmişinizi artırabilen ve hatta terfi edebileceğiniz sertifikalar için bazı önerileri olabilir. Ayrıca şirketiniz mevcut işinizle ilgiliyse bir sertifika programını ödemeyi (veya kısmen geri ödemeyi) teklif edip etmediğini kontrol edin.
 4. Yerel Okulları Kontrol Edin: Sertifika programlarının çoğu okullar tarafından verilmektedir (bazıları şirketler ve diğer kuruluşlar tarafından verilmesine rağmen). Ne tür bir sertifika istediğinizi öğrendikten sonra, hangi programları sunduklarını görmek için yerel kolejlerinize, topluluk kolejlerinize ve mesleki teknik okullara bakın. Devlet içi ve toplum kolejleri genellikle en ucuz sertifika programlarına sahiptir.
 5. Akredite bir okul bulun: Seçtiğiniz okulun Eğitim Bakanlığı veya Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olduğundan emin olun. Kar amacı gütmeyen okullar her zaman akredite edilmezler ve bazen katı akademisyenler veya faydalı kariyer hizmetlerinden yoksundurlar. Bir okulun çok fazla reklam üretmesi (yazılı, online veya reklam panolarında) olması sizin için doğru okul olduğu anlamına gelmez.
 6. Programınıza Uygun Bir Program Bulun: Her bir programın maliyetinin ne olduğuna bakın Programın tamamlanması ve programın sunduğu (yani, iş başında eğitim, kurslar, sınavlar vb.) Programınıza uygun bir program seçin. Örneğin programı tamamlarken tam gün çalışmaya devam etmek istiyorsanız programın zamanlamasının esnek olduğundan emin olun.
 7. Gerçek olamayacak kadar iyi ise, muhtemelen: Çok kolay, çok ucuz veya çok hızlı görünen bir sertifika programı bulursanız, büyük olasılıkla öyle. Programın akredite olduğundan emin olmak için biraz araştırma yapın.
 8. Mezunlarla konuş: Kötü sertifika programlarından kaçınmanın bir başka yolu da mezunlarla konuşmak. Çoğu okul, program hakkındaki sorularınızı cevaplayabilen mezunlarla sizi temasa sokmaya istekli olmalıdır. Bu mezunlara programın nasıl olduğunu ve iş bulmalarında yardımcı olup olmadıklarını sorun.
En Popüler:  Dünyanın En Sürdürülebilir 10 Şirketi - 2023

10 yüksek maaşlı iş

Bunlar Sertifika gerektiren veya ilgili sertifika programlarının olduğu iyi maaşlı işlerdir. Bu pozisyonlar, bir sertifika kariyerinin başlarında birinin ilk işi iyi yapmasına yardımcı olabilir.

 1. Web Geliştiricisi: Web geliştiricileri web siteleri oluşturur ve tasarlar. Sitenin görünümünü oluşturur ve web sitesinin performansını, hızını ve kapasitesini idare ederler. Web geliştiricileri bilgisayar sistemleri tasarım şirketleri için çalışabilir, pazarlama firmaları veya departmanlar için çalışabilir veya serbest meslek sahibi olabilirler. Bazı web geliştiricileri web tasarımı alanında bir ön lisans derecesine sahipken, diğerleri web geliştirme alanında bir sertifikaya sahip. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)nun Mesleki Görünüm El Kitabına göre web geliştiricileri yılda ortalama 66.130 TL kazanıyor ve gelecek on yılda ortalamadan daha hızlı bir iş artışı görecekler.
 2. İnşaat ve Yapı Müfettişi: İnşaat ve yapı müfettişleri yapıların tüm gerekli yasa ve yönetmelikleri karşıladığından emin olmak için şantiyeleri ve binaları inceleyin. Birçok inşaat ve bina denetçisinin, yerel ya da topluluk kolejinden sertifika almış olmasına rağmen diğerleri iki yıllık bir önlisans derecesine sahiptir. Ortalama yıllık 98.480 ₺ maaş alıyorlar ve gelecek on yılda ortalamadan daha hızlı bir iş artışı görmeleri bekleniyor.
 3. Mimari ve Sivil Taslak Mimari ve sivil bir taslak, binaların yapısal özelliklerinin çizimlerini oluşturur veya inşaat mühendisliği projelerinin haritalarını oluşturur (kamu işleri, köprüler ve yollar dahil). Taslakların çoğu, bilgisayar destekli tasarım ve taslak hazırlama, mühendislik, mekanik çizim ve diğer tasarım ve mühendislik becerilerinde eğitim almaktadır. Bu eğitim bir sertifika programından, iki yıllık bir programdan veya hatta dört yıllık programlardan olabilir. Ortalama yıllık 93.480 ₺ kazanıyor yıl başına.
 4. Endüstri Mühendisliği: Endüstri mühendisliği teknisyenleri, endüstri mühendislerine üretim tesislerinde ve diğer sanayi sitelerinde revizyonlu çalışma yöntemlerinde yardımcı olmaktadır. Bir fabrikanın daha sorunsuz çalışmasını sağlamak için çalışma yöntemlerinin, ekipman düzeninin ve daha fazlasının gözden geçirilmesine yardımcı olurlar. Endüstri mühendisliği teknisyenlerinin çoğu, bir önlisans derecesine veya mesleki-teknik bir okuldan alınan bir sertifikaya sahiptir. Endüstri mühendisliği mühendisleri ortalama yıllık 93.330 ₺ kazanıyor yıl başına.
 5. Tesisatçı: Tesisatçılar ve boru tesisatçıları ofislerde, evlerde, fabrikalarda ve diğer binalarda boruları kurar ve tamir eder. Birçok tesisatçı çalışmalarını bir sertifika programı veya dört ile beş yıllık bir stajyerlik yoluyla öğrenir. Bazı devletler ayrıca tesisatçıların ve boru tesisatçıların lisanslı olmasını ister. Tesisatçılar ve boru tesisatçıları ortalama yıllık 91.450 ₺ maaş alabilir ve gelecek on yılda ortalamadan daha hızlı bir iş artışı görmeleri bekleniyor.
 6. Mahkeme Muhabiri: Bir mahkeme kayıtçısı, kelime kelimesine, para yatırma ve yargılama gibi çeşitli yasal işlemlerin yazılarını yazmaktadır. Çoğu mahkeme muhabiri mahkemelerde veya yasama organlarında çalışır. Birçok mahkeme muhabiri, bir topluluk kolejinden veya teknik enstitüden rapor veren mahkeme raporlarında en azından ortaöğretim sertifikasına sahiptir. Mahkeme muhabirleri yılda ortalama 101.320 TL kazanıyor.
 7. Ağır Vasıta ve Mobil Ekipman Mekaniği: Ağır taşıt ve mobil teçhizat mekaniği (servis teknisyenleri olarak da bilinir), ulaşım (demiryolu taşımacılığı dahil), tarım, inşaat ve daha fazlası için kullanılan araçları ve makineleri inceler ve onarır. Giderek daha fazla sayıda işveren, dizel teknolojisinde veya ağır ekipman mekaniğinde bire-iki yıllık bir sertifika programını tamamlamış olan mekaniği işe almak istemektedir. Çünkü en son makinelerin bazıları oldukça karmaşıktır. Bu tür tamirciler ortalama 50.810 TL kazanıyor yıl başına.
 8. Isıtma, Klima ve Soğutma Teknisyeni ve Yükleyici: İklim teknisyenleri olarak da bilinen bu mekanik ve tesisatçılar, evlerde, ofislerde ve diğer binalarda ısıtma, soğutma, havalandırma ve soğutma sistemleri üzerinde çalışmaktadır. Teknisyenler genellikle bir ticaret veya teknik okuldan veya bir topluluk kolejinden bir derece veya sertifika programı tamamlar. Bu programlar altı aydan bir yıla kadar sürebilir. Teknisyenler ortalama yıllık 105.910 TL kazanıyor ve iş büyümesinde ortalamadan çok daha hızlı bir oran görüyorlar.
 9. Cerrahi Teknolojisti: Cerrahi teknoloji uzmanları hastanelerdeki ameliyathanelere yardımcı olmaktadır. Ameliyathane hazırlamaya, ekipman düzenlemeye, hastaları sterilize etmeye ve ameliyatlar sırasında doktorlara yardımcı olurlar. Genellikle cerrahi teknolojisinde bir sertifika programını tamamlarlar. Bunlar birkaç aydan iki yıla kadar sürebilir. Cerrahi teknoloji uzmanları ortalama yıllık 115.160 TL kazanıyor ve ortalamadan daha hızlı bir iş artışı görüyorlar.
En Popüler:  İşyerinde Daha Fazla Sorumluluk Nasıl Alınır?

Sertifika Gerektiren Diğer İşler

Sağlık İşleri

 • Diş hekimi asistanı
 • Teşhis Medikal Sonografisi
 • Acil Tıp teknisyeni
 • Hastane Transkripsiyonisti
 • Lisanslı Pratik ve Mesleki Hemşire
 • Tıp asistanı
 • Tıbbi ve Klinik Laboratuvar Teknisyeni
 • Tıbbi kodlayıcı
 • Eczane Teknisyeni
 • Radyoloji Teknolojisti
 • Veteriner asistanı

Endüstriyel İşler

 • Oto tamircisi
 • Bilgisayar Kontrollü Makine Takım Operatörü
 • Makineciler
 • Telekomünikasyon Ekipmanları Kurulumu ve Tamircisi
 • Takım ve Kalıp Makineleri
 • Kaynakçı ve Montajcı

Ek işler

 • Bilgisayar Destek Uzmanı
 • Kozmetikçi
 • İtfaiyeci
 • Fitness Eğitmeni
 • Kuaför
 • Manikürcü
 • Masaj terapisti
 • Ağ ve Bilgisayar Sistemleri Yöneticisi
 • Pedikürcü
 • Satın alma Memuru
 • Emlakçı

Diğer Eğitim ve Öğretim Seçenekleri

Dört yıllık bir derece gerektirmeyen başka yüksek maaşlı işler de vardır. Bu kariyer seçeneklerinden bazıları için, mesleki eğitim, stajyerlik veya iki yıllık bir diploma başlamanız için size hak kazandırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu