Yayıncı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Yayıncı Nedir?

Halkla ilişkiler uzmanı olarak da bilinen bir yayıncı, müşterilerini halka tanıtmak için medyada yer alan kişidir. Müşteriler film endüstrisinden, müzik endüstrisinden veya hatta kamuoyundaki imajını iyileştirmesi gereken bir şirket veya özel işletme olabilir. Bir yayıncı, medya kuruluşlarını kullanarak müşterileri ile halk arasında bir köprü görevi görür. Günlük görevler müşterinin kim olduğuna bağlıdır. Fakat terfi her zaman odak noktasıdır.

Yayıncı Ne Yapar?

Halkla ilişkiler, stratejik iletişimi kullanarak halkın algısını etkileme sanatıdır ve bir yayıncının yaptığı da budur.

Bir reklamcının bunu yapmasının birkaç yolu vardır:

 • Basın bildirisi taslağı
 • Müşterilerini medyaya tanıtmak
 • Görüşmeleri planla
 • Müşterilerinin imajını denetleyin (gerekirse bir moda stilistiyle çalışın)
 • Medyayı hem olumlu hem de olumsuz herhangi bir söz için tarayın
 • Herhangi bir sosyal medya etkinliğini yönetin
 • Fotoğraf veya video çekimleri ayarlayın
 • Konuşmalar, medya uyarıları, biyografiler, haber bültenleri, bloglar vb. yazmaya yardımcı olun
 • Olayları planlamak
 • Basın gösterileri planlamak
 • Tüm markaların uyumlu olduğundan emin olun
 • Herhangi bir krizi yönet
 • Medya eğitimini yönet

Birkaç tür yayıncı vardır:

Medya Aracıları

– Müşterilerin tüm fırsatlara erişimini sağlamak için bu sağlayıcılar ile ilişkiler kurmak için sosyal ağlar, gazeteler, TV ve radyo ile çalışmak

Özel Tanıtım Danışmanları

– bireyler, gruplar veya kuruluşlar için amaçlanan bir kamu imajını tanıtın veya oluşturun. Çeşitli sektörlerdeki her büyüklükteki şirketle çalışır ve bir ürün veya hizmeti pazarlarlar.

Birim Yayıncıları

– bir film veya başka bir sanat eserinin yapım aşamasında medya kitleri düzenleyin, basın bültenleri gönderin ve medya ziyaretleri düzenleyin

Basın Temsilcileri (veya Basın Temsilcileri)

En Popüler:  Çiftçi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

– halkla ilişkiler (PR) alanında çalışmak ve bir pazarlama kampanyası veya tanıtım turu aracılığıyla bir müşteriyi temsil etmek

Halkla İlişkiler Yayıncıları

– onlar için bir reklam kampanyası oluşturarak müşterinin olumlu imajını korumak. Bir hikaye hazırlayacaklar ve çok fazla tanıtım ve iyi bir haber almasını sağlayacaklar.

reklamcı Nasıl Olunur?

Yayıncıların farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Yayıncının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Gazetecinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Yayıncılar, oyunculardan şarkıcılara, hastanelere ve büyük şirketlere kadar neredeyse her alanda çalışıyor. Bazı yayıncılar standart sekiz saatlik bir iş gününde çalışır. Fakat çoğu düzenli hafta sonu ve akşam çalışmasının gerekli olduğunu düşünür. Bu durum özellikle ünlülerle çalışırken geçerlidir. Çünkü saat 17:00’den sonra ve hafta sonları yayıncıların yakından takip etmesi gereken çok şey olabilir.

Yayıncılar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu