Karikatürist Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Karikatürist Nedir?

Karalama yapmayı seviyor musun? Eğlenmek için çizgi film karakterleri çiziyor musunuz? Belki de profesyonel bir karikatürist olmak, düşünmeniz gereken bir şeydir!

Karikatürist, elle veya bilgisayarda animasyonlu karikatürler yaratan sanatçıdır. Bu durum dergiler, gazeteler, yayın şirketleri, televizyon ve film stüdyoları, videolar, oyun şirketleri ve animasyon stüdyoları için olabilir. Çalışmaları ayrıca siyasi yorumlarda, çizgi romanlarda, kurulum kılavuzlarında ve kullanım kılavuzlarında da kullanılabilir.

Karikatürist Ne Yapar?

Bir karikatürist, bir illüstratörden daha uzmanlaşmıştır. Çünkü sadece animasyonlu karakterlerle ilgilenir, oysa bir illüstratör birkaç uzmanlık alanıyla ilgilenebilir.

Birçok karikatürist, çizgi filmlerini çizmek için dijital araçlar kullanır. Fakat daha sonra taranan kağıt ve kalem/kalem kullananların çoğu da vardır. Bir karikatürist, yaptırılan işi kabul edebilir veya yayınlara gönderilmek üzere kendi eserini geliştirebilir. Tek tek çizgi filmler yerine tam uzunlukta kitaplar veya birçok üzerinde de çalışabilirler.

Bazı karikatüristler, çizgi romanları yayınlanmak üzere düzenli olarak teslim ederler ve iş güvencelerine sahip olabilirler. Bazı yayınevleri de karikatüristleri ofis ortamında çalışmak üzere görevlendiriyor. Sürekli olarak yeni ve zekice fikirler yaratma baskısı olduğu için karikatürist olmak yüksek yaratıcılık gerektirir.

Birkaç tür çizgi film vardır:

Siyasi Karikatürler – genellikle kişilikler veya güncel olaylarla ilgili politik veya sosyal bir mesaj içerir.

Çizgi roman – mizah gösteren ve genellikle metin balonları içeren bir anlatımı olan paneller halinde düzenlenmiş çizim dizileridir.

Web Çizgi Romanları – online yayınlanan çizgi romanlardır.

Film Çizgi Filmleri – animasyonlu karikatürlerdir ve genellikle insanlardan çok hayvanları tasvir etmektedir. Amerika’daki en eski başarılı animasyon çizgi filmcileri Walt Disney ve Warner Bros’du. İlk başta film çizgi filmleri oldukça kısaydı. Fakat şimdi tam uzunlukta filmler olarak gösteriliyor.

Karikatürist Nasıl Olunur?

Karikatürcülerin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

En Popüler:  Sağlık Eğitimcisi Nedir? Nasıl Olunur?

Bu meslek sana göre mi? Karikatürcünün en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Karikatürcünün Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bağımsız karikatüristler genellikle kendi çalışma saatlerini sürdürebilecekleri ev stüdyolarında çalışırlar.

Bazı durumlarda karikatüristler bir ofiste çalışır ve bir yayına düzenli olarak katkıda bulunur. Bu durumda kendi programlarını ayarlayamasalar da faydalar ve iş istikrarı genellikle herhangi bir olumsuzluktan daha ağır basar.

Karikatüristler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu