Yatırım Fonu Yöneticisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Yatırım Fonu Yöneticisi Nedir?

Bir yatırım fonu yöneticisi, paralarından mümkün olan en yüksek getiriyi sağlamak için müşterileri için fonları ve yatırımları yöneten kişidir. Müşterinin risk toleransının yanı sıra müşterinin nihai hedeflerini ve gelecek planlarını dikkate alarak, müşteriler tarafından kendilerine verilen fonları uygun bir şekilde yönetmekle sorumludurlar. Fon yöneticilerine çalışmaları için, fonun yönetilen ortalama varlıklarının bir yüzdesi olan bir maaş ödenir.

Yatırım Fonu Yöneticisi Ne Yapar?

Bir yatırım fonu yöneticisi, müşterileri için mümkün olan en iyi seçenekleri belirlemek için farklı yatırım türlerini araştırmaktan sorumludur. Müşterilerinin tercihlerini anlarlar (müşterinin ne kadar risk altında olduğu dahil) ve yatırımlarının getirisini en üst düzeye çıkarırken doğru yatırım karışımını bulmaya çalışırlar.

Yatırım fonu yöneticilerinin, yeni müşteriler edinmek için hizmetlerini, bilgilerini ve bağlantılarını pazarlaması gerekir. Daha sonra bu potansiyel müşterilerin neden bir fon yöneticisi ile yatırım yapmanın kendileri için en iyisi olduğunu anlamalarına yardımcı olurlar. Ayrıca, yatırımlarının ilerleyişini tartışmak ve performanslarını gösteren raporlar ve grafikler sunmak için onlarla periyodik olarak toplantı yaparak mevcut müşterilerini fonlarının durumuna dahil etmeye ve güvenlerini korumaya devam etmelidirler.

Bir yatırım fonu yöneticisinin bazı görevleri:

  • Potansiyel veya mevcut bir yatırımdan maksimum değeri elde etmeye çalışmak için son ürün gelişmeleri, kazanç beyanları veya diğer nedenlerle haberlerde bulunabilecek çeşitli hisse senetlerini veya fonları araştırmak
  • Potansiyel müşteriler olarak hedeflenecek potansiyel bireyleri veya şirketleri araştırmak
  • Potansiyel müşteriler için, bu potansiyel yatırımcıların yatırım riskine karşı toleranslarını anlamalarına yardımcı olmak için teklifler geliştirmek ve bunun gelecekteki planlarına nasıl karşılık gelebileceğini
  • Yatırımlarının başarısını göstermek veya portföylerini desteklemeye yardımcı olabilecek yeni yatırımlar önermek için mevcut müşteriler için raporlar hazırlamak
  • Yeni ve mevcut müşterilere daha geniş bir hizmet seçeneği sunabilmek için sürekli eğitim ve lisans oturumları
En Popüler:  Ağaç Uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Yatırım fonu yöneticisi Nasıl Olunur?

Yatırım fonu yöneticilerinin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Yatırım fonu yöneticisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Yatırım Fonu Yöneticisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Yatırım fonu yöneticilerinin genel işverenleri; yatırım bankaları, yatırım ve varlık yönetimi şirketleri, borsacılar, sigorta ve hayat sigortası şirketleri ve bankalardır. İş yeri genel olarak telaşlıdır. Borsa, Doğu saatiyle sabah 9: 30’a kadar açılmaz. Fakat bir yatırım fonu yöneticisinin piyasa açılmadan üç saat önce işte olması oldukça yaygındır.

Yatırım Fonu Yöneticileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu