Endodontist Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Endodontist Nedir?

Endodontistler, hastalarının dişlerinin sağlığını ömür boyu korumalarına yardımcı olmaya kendini adamış dişleri kurtarma konusunda uzmandır. Endodontist, ek eğitim almış ve kök kanal tedavisi yapma ve diş ağrısını teşhis etme ve tedavi etme konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimidir. Endodontistler, dişlerin pulpa adı verilen yumuşak iç dokusunu içeren endodontik prosedürlerle dişlerin bakımını yaparlar.

Tüm diş hekimleri endodontik tedavi konusunda eğitilmiştir. Fakat bazı dişlerin teşhis ve tedavisi özellikle zor olabilir ve endodontik uzmanlara yönlendirilir. Diş hekimlerinin yüzde üçünden azı endodontisttir.

Endodontist Ne Yapar?

Bir hastanın anatomisi veya konumu nedeniyle tedavisi daha zor olan bir dişi varsa, genel bir diş hekimi bu zorluğa hazır olmayabilir ve kök kanal tedavilerini ve karmaşık vakaları bir endodontiste yönlendirebilir. Bu tür vakalar, tamamlanması için genel olarak çok fazla zaman veya ek ekipman gerektirir ve hastanın işi bir uzmanın tamamlaması daha rahat ve daha rahattır.

Tıpkı belirli bir tıp alanında uzman doktorlar olduğu gibi, endodontistler de diş ağrısını teşhis etme ve kök kanal tedavileri ve dişin iç kısmıyla ilgili diğer işlemleri yapma konusunda uzmanlaşmış diş hekimleridir. Çoğu durumda endodontik tedavi ile hastalıklı bir diş kurtarılabilir.

Kanal tedavilerinin yanı sıra, bir endodontist, ağız ağrısının teşhisi ve tedavisi konusunda uzmandır. Diş ağrıları veya kırık dişlerin yerini tespit etmek genellikle zor olabilir ve çok ağrılıdır. Hasarlı veya hastalıklı bir dişin ağrısı, ağızdaki geniş sinir ağı nedeniyle sıklıkla başka bir dişte veya baş, boyun veya kulakta hissedilir.

Endodontistler ayrıca, bazen ağza bir darbenin neden olduğu travmatik yaralanmaların tedavisinde uzmanlaşmıştır ve yuvalarından çıkan dişleri yeniden yerleştirme prosedürleri konusunda özel olarak eğitilmişlerdir. Apeksifikasyon, kemiğin kökün sonunda birikmesini sağlayan ve daha sonra dişin bir kanal prosedürü ile kurtarılmasını mümkün kılan bir tedavidir.

En Popüler:  Resepsiyonist Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Endodontistlerin farklı kişilikleri vardır. Eşleşebileceğini düşünüyor musun? Endodontistin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer testini yapın.

Endodontistin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Endodontistler genel olarak kendi ofislerinde çalışırlar. Fakat bazı genel diş hekimleri hastaları için kendi özel muayenehanelerine bir edodontist getirir. Ortam, genel bir klinik ortam olma eğilimindedir; temiz ve sterildir ve her gün aynı profesyonellerle çalışır. Değişiklik her gün hastalarda ve farklı insanlarla etkileşimde olacaktır.

Endodontistler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu