Uzaktan Eğitim Koordinatörü Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Uzaktan Eğitim Koordinatörü Nedir?

Öğretim koordinatörleri olarak da bilinen uzaktan eğitim koordinatörleri, akademik kurumların uzaktan eğitim müfredatlarında uzmanlaşmış eğitim yöneticileridir. Uzaktan eğitim eğitmenleri web tabanlı müfredatı ve üniversite web sitelerinin online içeriğini koordine eder, örneğin online uzaktan eğitim nispeten yeni bir uzaktan eğitim şekli olsa da. Önceki on yıllarda, uzaktan eğitim koordinatörleri postayla gönderilen kursların müfredatını ve videoya kaydedilmiş veya televizyonda yayınlanan dersler gibi diğer alternatif öğrenme yöntemlerini denetliyorlardı.

Uzaktan Eğitim Koordinatörü Ne Yapar?

Uzaktan eğitimde uzmanlaşmış bir öğretim koordinatörünün görev tanımı, yeni öğretim tekniklerini değerlendirmeyi ve uygulamayı da içerir. Topluluk kolejlerindeki ve üniversitelerdeki uzaktan eğitim programlarının günlük operasyonları, kampüs dışı eğitim standartlarını yükseltmek için öğretim üyeleri, personel ve öğrencilerle çalışmayı içerir. Uzaktan eğitim yöneticilerinin çalışmaları olmasaydı, öğrenciler ve öğretim üyeleri birbirleriyle etkili bir şekilde iletişim kurmakta ve iletişim kurmakta çok zorluk çekeceklerdir. Uzaktan eğitim yöneticileri, kampüs dışı müfredatı yönetmenin tüm yönlerini tek bir iş pozisyonunda birleştirir.

Uzaktan eğitim müfredatını geliştirmek zorlu bir iş pozisyonudur. Günümüzde, bilgi teknolojisi uzaktan eğitim koordinatörlerinin web tabanlı stratejileri kullanmaları için yeni fırsatlar yarattığından, online üniversite düzeyinde kurslar hızla daha popüler hale geliyor. Bu yüzden uzaktan eğitim yöneticileri ve eğitmenleri, en güncel bilgi teknolojisi gelişmeleri, özellikle öğretmenlere yaratıcı öğretim yöntemleri sağlayan multimedya teknolojisindeki gelişmeler konusunda bilgili olmalıdır.

Uzaktan eğitim koordinatörlerinin iş görevleri çoktur. Fakat birincil günlük görevlerinin idari sorumlulukları içerdiğini söylemek yeterlidir. Örneğin büyük üniversitelerdeki uzaktan eğitim programları, eğitmenlerin uygun müfredata bağlı kalmalarını sağlamak için uzaktan eğitim yöneticilerinin öğretim görevlilerini değerlendirmesini gerektirir. Genellikle bu gözetim, online kursların kapsamı gibi yerleşik bilgi teknolojisi stratejilerinin uygulanmasının değerlendirilmesini içerir.

En Popüler:  Host veya Hostes Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Uzaktan eğitim eğitmenleri ayrıca grafik, video ve ses içeren zengin medya sunumları gibi multimedya öğrenme araçlarının gelişimini denetleyebilir. Bir anlamda, günümüzün uzaktan eğitim eğitmenleri, web editörleri ve web yöneticileriyle aynı görevlerin çoğunu yerine getirir. Multimedyanın online eğitim platformlarında uygulanması, eğitim kurumlarının kampüs dışında sunduğu kurs türlerini genişlettikçe daha yaygın hale geliyor. Örneğin web geliştirmedeki dersler, İngilizce veya tarih gibi temel müfredat derslerinden çok daha etkileşimli eğitim gerektirir.

Öğretmenlerin etkili bir şekilde kullanabilecekleri bilgi teknolojisi türlerini koordine etmek, uzaktan eğitim yöneticilerinin bir başka iş görevidir. Daha önce belirtildiği gibi, bazı konular diğerlerinden daha etkileşimli web tabanlı eğitim gerektirme eğilimindedir. Uzaktan eğitim yöneticilerinin en önemli görevlerinden biri, teknoloji kullanımını diğer konulara genişletmek için yeni yollar bulmaktır.

Fakülte atölyeleri tasarlamak ve geliştirmek, uzaktan eğitim koordinatörlerine, genişleyen uzaktan eğitim programları ile birlikte bir kolej personelini eğitme esnekliği sağlar. Uzaktan eğitim koordinatörleri, yeterli düzeyde bilgisayar okuryazarlığına sahip olmayan eğitmenlere rehberlik etmek için bilgi teknolojisinin ön saflarında kalmalıdır. Uzaktan eğitim koordinatörlerinin iş görevleri, yeni bilgi teknolojisini bu eğitmenler için daha erişilebilir hale getirmeyi kapsar.

Uzaktan eğitim programlarının idari maliyetlerinin incelenmesi, uzaktan eğitim yöneticilerinin diğer bir ortak iş görevidir. Genellikle bir üniversitenin bütçesinin genişliği, online kurslarda kullanılan teknolojik uygulama miktarını belirler. Uzaktan eğitim koordinatörleri, örneğin veritabanı sunucuları gibi ağ altyapısının bakımı veya genişletilmesi için hangi mali kaynakların tahsis edileceğini seçer.

Uzaktan eğitim koordinatörü Nasıl Olunur?

Uzaktan eğitim koordinatörlerinin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

En Popüler:  Coğrafyacı Nedir? Nasıl Olunur?

Bu meslek sana göre mi? Uzaktan eğitim koordinatörünün en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Uzaktan Eğitim Koordinatörünün Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Genel olarak uzaktan eğitim koordinatörleri zamanlarının büyük çoğunluğunu bir ofis ortamında geçirirler. Bilgi teknolojisini koordine etmek, uzaktan eğitim yöneticilerinin birçok farklı ofis ortamıyla da etkileşime girmesini gerektirir. Örneğin online kolejler için çalışan uzaktan eğitim koordinatörleri, genellikle tek bir günde birçok farklı yazılım platformuyla etkileşime girer.

Genel olarak konuşursak, uzaktan eğitim koordinatörleri akademik ortamlarda çalışır, öğretim üyeleri ve personel ile günlük olarak doğrudan etkileşime girer. Bazen, uzaktan eğitim yöneticilerinin iş görevleri, bir üniversitenin bireysel kolejler sistemi içindeki farklı kampüslere seyahat etmeyi gerektirir.

Uzaktan Eğitim Koordinatörleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu