Dikkat Çeken Uygunluk Bildirimi Nasıl Yazılır?

İster yeni mezun olun isterse deneyimli bir yönetici olun, iyi bir CV oluşturmak, yeterli bir uygunluk beyanı hazırlamak yerine, oldukça zor olabilir.

Önceki deneyiminizi ve kariyeriniz boyunca edindiğiniz yetenekleri detaylandıran CV’nizi mükemmelleştirseniz bile, işverenlere uzmanlığınızı nasıl geliştirdiğinizi göstermeniz gerekir. Uygunluk beyanı burada devreye girer. Sadece profilinizi geliştirmekle kalmaz aynı zamanda becerilerinizi de vurgulamakla kalmaz. Hem de profesyonel yeteneklerinizi de vurgular.

Kendi ifadenizi yazmanıza ve bir sonraki rüya işinize inmenize yardımcı olmak için, ipuçları ve örneklerle birlikte kısa bir rehber hazırladık.

Uygunluk Beyanı Nedir?

Bir iş görevi için uygun bir aday olduğuna inandığınız nedenleri göstermek için uygunluk beyanı veya kişisel beyan kullanılır. Bir ön yazı gibi, bir uygunluk beyanı becerilerinizi, deneyiminizi ve bir işverenin sizi işe almasının nedenlerini özetlemelidir.

Bu durum iş başvurusu sürecinin önemli bir parçasıdır. Çünkü kalabalığın arasından sıyrılmanızı sağlayan özellikleri ve nitelikleri vurgulayacaktır.

Bir iş başvurusu gönderirken, uygunluk beyanınızı ayrı bir kalem olarak ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak bir iş fırsatı için başvururken özgeçmişiniz veya özgeçmişinizle birlikte sunulabilir.

Uygunluk Beyanı Ne Kadar Süreli Olmalı?

Özgeçmişiniz gibi, uygunluk beyanı da kısa, öz ve okuyucunun dikkatini çekecek noktaya gelmelidir. Genel kriter 75 ile 150 kelimedir.

2012 yılında yapılan bir göz izleme çalışmasında The Ladders, bir işverenin ortalama özgeçmiş ayrıntılarını emerek ortalama altı saniye harcadığını ortaya koydu.

Uygunluk Bildirimi Nasıl Yapılandırılır

Uygunluk beyanınızı yapılandırmanın birkaç yolu vardır. Özgeçmişinizdeki beceri bölümü gibi, bu bir madde işareti biçiminde, basit bir paragrafta veya deneyiminiz ayrı başlıklarda ve ardından küçük paragraflarda listelenerek sunulabilir. İşe alım yapanların farklı tercihleri ​​olmasına rağmen paragraf biçimini kullanmanızı öneririz. Bu durum temel tekliflerinizi özetlemenizi ve deneyiminizin başvurduğunuz pozisyonun gereksinimlerini nasıl karşıladığını yazmanızı sağlar.

En Popüler:  En Sık Yapılan Özgeçmiş ve CV Hataları

Tüm adaylar farklı olduğu için, ifadenizi yolunuzda sunmak akıllıca olabilir. Bununla birlikte bir paragraf biçimi kullanarak, önceki deneyiminizi ve tamamladığınız görevleri, önemli başarılarınızı, kazandığınız yetenekleri ve yaptığınız etkiyi ayrıntılandırabilirsiniz.

Ana tekliflerinizi, genellikle özlü, doğrudan noktaya ve kolayca sindirilebilir olduklarından etkili olabilecek mermi noktası biçiminde listelemeyi de seçebilirsiniz.

Hangi seçeneği tercih ederseniz edin, deneyiminizi nasıl ve ne zaman kazandığınızı, birincil becerilerinizi ne zaman öğrendiğiniz ve uyguladığınızı ve sonucunu detaylandırmak önemlidir.

Uygunluk Bildirimi Nasıl Yazılır

1. Şirketi Araştırın

Uygunluk beyanınızı yazmadan önce, şirketin kültürü ve değerleri hakkında bilgi edinmek için işvereninizi araştırmalısınız. Bu şekilde, kuruluşa nasıl uyum sağlayabileceğinizi daha iyi anlayabilirsiniz.

Muhtemelen zaten her rol için özgeçmişinizi uyarlamanız gerektiğini biliyorsunuzdur; Uygunluk ifadeleri farklı değildir. Bu yüzden beyanı başvurduğunuz pozisyona göre değiştirmeniz gerektiğinden, iş tanımını iyice okumak ve temel gereksinimleri belirlemek çok önemlidir. Bu şekilde, görevleri nasıl yerine getirdiğinize ve olumlu sonuçlar verdiğinize bir örnek verebilirsiniz.

2. İlgili Beceri ve Deneyimleri Vurgulayın

Potansiyel işvereniniz hakkında yeterli araştırma yaptıktan sonra, ilgili becerilerinizi ve deneyiminizi vurgulamak ve bunları şirketin hedefleriyle uyumlu hale getirmek için bu bilgileri kullanın. Unutmayın, okuyucunun ilgisini en başından almak için açılış ifadeniz sürükleyici olmalıdır.

İlgili becerilerinizi ve deneyiminizi, iş tanımı ve aday profili spesifikasyonlarıyla nasıl ilişkili olduklarını gösterecek şekilde vurgulamak önemlidir. Anında bir izlenim bırakmak istediğinizde, önceki başarıları ve sorumlulukları vurgulamayı düşünün.

Şu noktayı düşünün: ‘Yazılım geliştirme ve yükseltmeleri yönettim.’ Şimdi şu noktaya bir göz atın: ‘Başlıca bir yazılım geliştiricisi olarak süreçleri otomatikleştiren ve 30.000 £’lık maliyet tasarrufuna ilham veren 12 yazılım programının geliştirilmesini ve yükseltilmesini denetledim ‘. Hangisi daha ilgi çekici? Kesinlikle!

Becerilerinizi ve deneyiminizi bu şekilde vurgulayarak, işvereninize sadece iş gereksinimlerini karşılamadığınızı değil, aynı zamanda şirkete değer katabileceğinizi de göstermiş oluyorsunuz.

En Popüler:  En Çok Para Kazandıran 10 Meslek

3. Kişisel Olun

Bu durum bir role uygunluğunuzu belirtme şansınız. Burada alçakgönüllü olma. Kendinizi satmanız gerekiyor ve genel bir açıklama kesilmeyecek. Evet, bir takım oyuncusu olabilirsiniz ve inisiyatif almakta harika olabilirsiniz. Fakat bunlar işverenler için çok az anlam taşıyan klişe ifadeleridir. Bu tür ifadeler sizi kalabalığın arasından sıyırmaz.

İşverenler adayların ifadelerinde proaktif bir yaklaşım benimsemelerini istiyor. Bu yüzden başarılarınızı ve önceki rollerde nasıl bir fark yarattığınızı düşünmek önemlidir. Yönettiğiniz son restoran, gıda eleştirmenlerinden veya TripAdvisor’da %100 yorum puanından beş yıldız aldıysa, bu harika. Fakat bu başarılardaki göreviniz neydi? Bunu eklediğinizden emin olun. İş için en iyi aday olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor.

Uygunluk Beyanı Örneği

Operasyonel riskleri tanımlamaktan ve uluslararası sınırlardaki mali suç risklerini ve kontrollerini yönetmek ve azaltmak için alkışlanan sezgisel ve analitik bir Risk Yönetimi uzmanıyım. Risk değerlendirmeleri ve incelemelerinde tecrübeli, 23 Avrupa ülkesinde mali suçları yönettim ve 7 milyon £’dan fazla maliyet tasarrufu sağladım.

Eylem planlarının uygulanmasına ve uygulanmasına güçlü bir şekilde odaklanarak, sayısız risk sorununu azalttım. Ben güçlü bir iletişimciyim ve liderim, kilit paydaşlarla ve çok disiplinli ekiplerle ağlar kurma ve bunlardan yararlanma konusunda yetenekliyim. Buna ek olarak uygun mevzuata ve uygulama kurallarına uyma konusundaki önemli taahhüdün yanı sıra kara para aklamanın önlenmesi ve durum tespiti prosedürleri hakkında da yeterli bilgiye sahibim.

Uygunluk ifadesini bir araya getirmek kolay bir iş değildir. İster sıfırdan yazıyor olun, ister genel bir şablonla başlıyor olun, başvurunuzu yaptığınız pozisyonun gerekliliklerini yansıtacak şekilde ifadenizi değiştirmek hayati önem taşır.

İfadenizin son taslağını yeniden gözden geçirmeyi unutmayın! Mükemmel bulanıklaştırmayı yazmak için sadece küçük bir yazım hatası nedeniyle reddedilmek için zaman harcamak istemezsiniz. Aynı şey format sorunları için de geçerlidir. Tutarlı olun! Yazı tipi yarıya kadar değişirse çok profesyonel görünmez.

Hiç uygunluk beyanı sunmak zorunda kaldınız mı? Belki bir tane yazmanın özel bir yolu var mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu