Dünyanın En İyi Güneş Enerjisi İşleri

Güneş enerjisindeki iş durumu tüm güneş ışığı ve lolipoplar mı yoksa gri bulutlar endüstriye yağmur yağacak mı?

Temmuz 2019’da, Çevre ve Enerji Araştırma Enstitüsü, ABD ve dünyanın geri kalanında yenilenebilir enerji işlerini inceleyen bir çalışma yayınladı. Araştırmacılar, güneş enerjisi işlerinin doğrudan imalat, kurulum, dağıtım ve destek hizmetlerinde yaklaşık 335.000 iş istihdam ettiğini buldular. Bu durum 2017 yılına göre %3.2 azaldı. Dünyada, sektör yaklaşık 11 milyon kişilik bir işgücüne sahip. Bu da bir önceki yıla göre 700.000 daha fazla.

Basitçe söylemek gerekirse, fosil yakıtlardan uzaklaşmaya ve yenilenebilir enerjiyi uygulamaya yönelik küresel baskı, yeni nesil profesyoneller için büyük bir fırsat yaratmaktadır. Bu pozisyonlar rekabetçi ücretler, kişisel gelişim seçeneği ve kariyer değiştirme şansı ile doludur.

İş aramanızı yaparken, hangi pozisyonları aramanız gerektiğinden ve hangilerinin talep edildiğinden emin değil misiniz? En çok ödeyen 10 güneş enerjisi işinin bir dökümünü derledik.

10. Saha Değerlendiricisi

Ortalama maaş: 40.000 dolar

Her güneş enerjisi projesinin başlangıcında, yeterli enerji üretilip üretilemeyeceğini veya yerin proje yöneticisinin uzun vadeli hedefleri için yeterli olup olmadığını belirlemek için bir saha değerlendirmesi gereklidir. Site değerlendiricisine girin.

Bu meslek saha değerlendiricisi sıfırın tüm karmaşık öğelerini değerlendiren çeşitli yönleri inceler:

 • En uygun yer
 • Enerji kullanımı
 • Montaj seçenekleri
 • Tahmini sistem maliyeti
 • Mali teşvikler
 • Yatırım getirisi (YG)

Şantiye değerlendiricileri, güneşle ilgili her projenin başarısının ayrılmaz bir parçasıdır. Bir mülk satın almadan önce, istihdam fırsatının önemini bir müfettişle karşılaştırabilirsiniz.

9. Güneş Enerjisi Santrali Yapıcı

Ortalama maaş: 41.940 dolar

Dünyanın çeşitli yerlerinde çeşitli güneş enerjisi santrallerinin inşasını fark ettiniz mi? Ayrıca binayı oluşturan mürettebat üyelerinin sayısını da fark ettiniz mi? Benzer bir iş ile ilgileniyor musunuz?

Gerçekten de güneş enerjisi santrali inşaatçıları (veya inşaat işçileri) metal işleme, beton dökme, yıkım ve inşaat iskelesi kurma gibi çeşitli görevleri yerine getirir. Aslında, ticari bir bina veya köprü olsun, normal bir şantiyede gerçekleştirilecek herhangi bir görev, bir güneş enerjisi santralinde benzer görevleri göreceksiniz.

8. Güneş Fotovoltaik Yükleyici

Ortalama maaş: 42.680 dolar

En Popüler:  Mülakat Soruları ve En İyi Cevaplar (2023)

Ellerinizle ve güneş altında çalışmayı sever misiniz? Serbest meslek sahibi olmayı da tercih ediyor musunuz? Güneş fotovoltaik tesisatçıları, tüm panel kurulum ve bakım sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır.

İş, çatıların güvenli bir şekilde panellerin takılmasını ve arızalı panellerin (hasarlı sistemler veya arızalı bileşenler) giderilmesini gerektirdiğinden, sorumluluk konusunda oldukça yetenekli bir konumdur. En iyi şey, müteahhitlerin ve serbest meslek sahiplerinin genellikle bu işi tamamlamalarıdır. Açık havada olmayı seven ve özerkliğe sahip olan araçlarla harika herkes için her iki dünyanın en iyisini sunar.

7. Satış Temsilcisi

Ortalama maaş: 53.804 dolar

İş unvanının sizi kandırmasına izin vermemelisiniz. Bir güneş enerjisi satış temsilcisi, oldukça iyi ödeyen oldukça teknik ve karmaşık bir istihdam fırsatıdır. Öyle değil mi? İşte pozisyonun günlük görevlerinden sadece birkaçı:

 • Ürün, sistem ve hizmet satmak
 • İlgili ekipmanı belirlemek için saha koşullarını değerlendirin
 • Müşterilere fonksiyonları sergilemek için güneş ekipmanlarını kullanın
 • Güneş enerjisi ürünlerini ve hizmetlerini tartışmak için müşteriler, satıcılar, tesisatçılar ve tesislerle etkileşime geçin
 • Kişiselleştirilmiş enerji yönetimi paketleri oluşturun

Yani, hayır, kıyafetleri katlamıyorsunuz, müşterilere bir bilgisayarı kapatmasını veya parfüm satmasını söylemiyorsunuz. Bu gerçekten akıllı bireyler gerektiren karmaşık bir iş. Akıllısın, değil mi? Siz olduğunuzu düşünüyoruz! Ve bu iş rekabetçi ücretler sunduğundan cömertçe tazmin edileceksiniz.

6. Güneş Enerjisi Teknisyeni

Ortalama maaş: 72.000 dolar

Klimalar, sıhhi tesisat, yüksek hızlı modemler ve bulaşık makinesi – tüm bunlar teknisyenlerin dikkatini ve becerilerini gerektirir. Peki, neden güneş enerjisi teknolojisi bilginiz ve aparatlarınız olmasın?

Gerçekten de bir güneş enerjisi teknisyeni, güneş panellerinden güneş enerjisi santrallerine kadar her şeyin servis çağrılarını kurmak, onarmak, bakımını yapmak ve gerçekleştirmekle yükümlüdür. Endüstri sadece ilerlediğinden ve pozisyonları doldurmak için yeterli organ olmadığından, iş ortalama teknisyen işinizden daha fazla ödeme yapar.

5. Güneş Enerjisi Mühendisi

Ortalama maaş: 72.323 dolar

Bilmeden önce, güneş enerjisi mühendisliği toprakları, güneşi çevreleyen ve yıldızı tüketerek güç çıkışının çoğunu üreten bir uzay mega yapısı olan bir Dyson küresi inşa etmeye yardımcı olacaktır. Bir bilim kurgu eseri mi? Belki.

O zamana kadar, evdeki güneş mühendislerinin elektrik üretmek için güneş ışığından faydalanmak için teknoloji, makineler ve altyapı üretmeleri gerekecek. Bu profesyoneller her endüstriyel aşamada çalışır: imalat, inşaat, kurulum ve bakım. Bunları bir ofiste, bir laboratuvarda veya ortak problemleri çözmek için diğer mühendislerle işbirliği yaparak bir iş sahasında bulacaksınız.

En Popüler:  Girişimciler ve yeni başlayanlar için trendler (2023)

4. Güneş Enerjisi Yazılım Geliştirici

Ortalama maaş: 72.976 dolar

Yazılım, güneş enerjisinin geliştirilmesi, bakımı ve geleceği için çok önemlidir. Her ekipman, her enerji kurulumu ve her güneş enerjisi projesi yazılımın etkinliğini gerektirir.

Öncüllerinden farklı olarak güneş enerjisi hem donanım hem de yazılıma bağımlıdır. Dolayısıyla, elleri iyi olan ve güneşin sıcaklığına maruz kalan biri olmasanız bile, kodlama becerilerinizle sektörde hala önemli bir oyuncu olabilirsiniz.

3. Bilimsel Araştırmacı

Ortalama maaş: 77.173 dolar

Güneş enerjisi endüstrisi durgun değil. Keşfetmeye, uyarlamaya, araştırmaya ve geliştirmeye devam ediyor. Bunu özel şirketler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından istihdam edilen bilimsel zihinlerle başarabilir.

Bilimsel araştırmacılar sadece teknolojiyi geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda güneş malzemelerinin yüksek fiyatlarını düşürmeye de yardımcı oluyorlar. Bu da güneş enerjisinin neden fiyatta düştüğünü açıklıyor. Laboratuvarda veya sahada, bilimsel araştırmacılar, etkinliği artırmak ve güneş maliyetini dizginlemek için her yerdedir.

2. Güneş Enerjisi Santrali Operatörü

Ortalama maaş: 83.173 dolar

Bir santral operatörü, güneş enerjisi üretiminin başarısının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu konum, çıkışı korumak için gerekli ekipmanı çalıştırmanızı gerektirir. Genel gününüz, kazanları, pompaları, türbinleri, kontrolleri ve göstergeleri çalıştırmak, izlemek ve onarmak için harcanabilir. Ayrıca arızaları veya aşırı aşınma ve yıpranmayı önlemek için teknolojiyi temizlemek ve yağlamaktan sorumlu olduğunuz için ellerinizi kirletmekten korkmamalısınız.

Güneş enerjisi santralini yönetirken tek başınıza koşmayacaksınız. Bunun yerine, yanınızda bir uzman ekibi olacak. Bu yüzden, korkutmamalısınız ve Sektör 7G’de Homer Simpson olacağını düşünmemelisiniz.

1. Solar Proje Geliştiricisi

Ortalama maaş: 84.130 dolar

İnşaat izinleri, emlak vergisi anlaşmaları ve arabağlantı haklarından daha seksi bir şey söyleyebilir misiniz? Şansınız var. Çünkü sizin için bir işimiz var.

Bir güneş enerjisi proje geliştiricisinin inşaat öncesi aşamadaki birincil görevi, mühendisler, muhasebeciler ve avukatlardan oluşan ticari ekiplerle yakın çalışmanın yanı sıra bu yönleri garanti altına almaktır. Proje yöneticisinin yeni ortaya çıkan güneş teknolojileri, yerel yasalar ve politika gelişmeleri hakkında muazzam bilgiye sahip olmanız gerekir.

İster güneş altında güneş panelleri kurmak ister güneş enerjisinin gelişmesine katkıda bulunan bir masanın arkasında oturmak isteyin, düşünmeniz gereken çok iş var.

Endüstri hala büyümeye devam ettiğinden, vücutların boş pozisyonları doldurması için muazzam bir talep var. Bu durum güneş asansörü zirveye çıkmadan önce ikinci veya üçüncü kata çıkmak için iyi bir şans. İyi bir eski moda kariyer değişikliği ile özgeçmişinize biraz güneş ışığı alma zamanı gelmiş olabilir.

Bu listede başka hangi yüksek ücretli güneş enerjisi işlerinin olması gerektiğini düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu